Su Faturası Yardımı Nasıl Alınır ?

featured

Su Faturası Yardımı Nasıl Alınır

Döviz kurlarındaki hızlı dalgalanmalar ve artışlar sebebi ile pek çok gider kalemine de zam geldi. Bunlardan en önemlisi de faturalar oldu. Başta elektrik olmak üzere doğalgaz ve suya gelen zamlar nedeni ile hane giderinde ciddi bir azalma meydana geldi. Bu duruma çözüm getirmeye çalışan belediyeler de çeşitli destek ve yardımlar ile ailelerin giderlerini azaltmasına yardımcı oluyor. bunlardan bir tanesi de su faturası yardımı.

Su faturası yardımı bazı illerde devreye sokulan ve engelli ya da yoksul ailelere verilen bir nakdi yardımdır. Tabi bu konuda su faturası yardımı kimlere veriliyor, su faturası yardımı ne kadar, su faturası yardımı almak için ne yapılmalı şeklinde sorular geliyor. İşte tüm bu soruların yanıtı yazımızda.

Su Faturası Yardımından Kimler Faydalanabilir

Öncelikle su faturası yardımı kimlere verilir ya da su faturası yardımından kimler faydalanabilir şeklinde gelen soruları yanıtlayalım. Elbette her belediye desteği gibi bu destek de başta muhtaç ailelere yöneliktir. Buradaki amaç, yoksul ailelerin su giderlerinin yüzde 50’sinin belediye tarafından karşılanmasıdır. Yani bu aileler su giderlerine istinaden kesilen faturalarının yalnızca yarısını ödemekle yükümlü oluyorlar. Elbette bunun için ikamet edilen yerde kullanılan su aboneliğinin kişinin üzerine kayıtlı olması en önemli şartlardan biri olarak göze çarpıyor.

Su Faturası Yardımı Başvuru Formu

E-devlet üzerinden de olsa, kurumlardan da olsa başvuru formunu eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekir. Hane gelir durumu, evde yaşayan bireyler ile ilgili sorular ve sağlık durumlarını soran bir formdur. Su faturası yardımından faydalanmak istiyorsanız kesinlikle bu başvuru formunu doğru bilgiler neticesinde ve eksiksiz bir şekilde doldurmalısınız. Aksi taktirde başvurunuz değerlendirmeye alınmayacaktır.

Su Faturası Yardımına Nasıl Başvuru Yapılır

Su faturası yardımına başvuru yapmak isteyen yoksul ve engelli vatandaşların bağlı bulundukları belediyeleri aramaları, ALO 153 Beyaz Masa’yı aramaları ya da  444 00 93 numaralı hattan başvuru sağlamaları gerekmektedir. Her ne kadar ilgili belediyeye giderek başvuru sağlanabiliyor olsa da, salgın ve yoğunluk sebebi ile su faturası desteğine telefon aracılığı ile başvuru sağlanması önerilmektedir.

 

Su Faturası Yardımı Ne Kadar Yapılıyor

Su faturası desteği belediye tarafından engelli ve yoksul ailelere verilen ve faturanın yüzde 50’sine kadar olabilen bir çeşit belediye nakdi yardımıdır. Ancak bu demek değildir ki 1.000 TL gelen su faturasının 500 TL’si belediye tarafından ödenecek. İşte bu önemli sorunun da yanıtı.

Su faturası yardımı 50 ile 110 TL arasında uygulanan bir çeşit indirim desteğidir. Yani bu bedel kişiye nakit olarak verilmez. Öncelikle bu desteği almaya hak kazanmış aileler İBB resmi web sitesine girerek askıda fatura butonuna tıklamalıdır. Buraya su faturası bilgilerini girerek faturasının yüzde 50’sine kadar indirim yaptırabilir. Geri kalan tutar kişi tarafından aynı ekrandan ödenmektedir.

Su Faturası Yardımı Almanın Şartları Nelerdir

Su faturası uygulamasından, ya da askıda fatura kampanyasından faydalanmak isteyenler için belediyeler bazı araştırmalarda bulunuyor. Bu süreçte de başvuru sahiplerinin bazı özelliklere haiz olması gerekmektedir,

 • 1005 ve 3292 sayılı kanuna dayalı vatani hizmet tertibi çerçevesinde aylık maaş alanlar,
 • Hanesinde bakıma muhtaç engelli birey bulunanlar,
 • 2330, 5434, 3713 sayılı kanun kapsamında maaş almakta olan ve vazife ya da harp malulleri ya da bu kişilerin yetim ya da dul kalmış yakınları,

Bunun yanı sıra engelli bireyler de doğrudan su faturası yardımı almaya hak kazanabilmektedirler. Bunun için engelli bireylerin beyan etmesi gereken belgeler ise şöyledir;

 • Yüzde 40 ve üzerinde engeli bulunan kişilerin sağlık kurulu raporları,
 • Resmi ikametgah belgeleri,
 • Eğer engelli kişi için başvuru sağlamak isteyen hane halkından biri var ise vasilik belgesi,
 • TC kimlik belgesi ve bir nüsha fotokopisi,

Bu belgelerin teslimatı Su ve Kanalizasyon İdaresi’ne yapılmalıdır.

Devlet Su Faturası Yardımı

Devlet su faturası yardımının kriterleri şu şekildedir;

 • Hanede %40 ve üzeri engelli birey varsa İSK’nin sağlamış olduğu %50 su indiriminden faydalanmanız mümkündür.
 • 1005 ve 3292 sayılı Kanun kapsamında Vatani Hizmet tertibinden aylık alan vatandaşlar da su faturası yardımından faydalanabilir.
 • Vazife ve harp malulleri ve bu kişilerin gerisinde kalan dul ve yetimler de devlet su faturası yardımından faydalanabilir.

Engelli Su Faturası Yardımı

Engelli su faturası indirimi, normal şartlarda devletin teşvik ettiği fakat belediyelerin insiyatifine bırakılmış bir hizmettir. Yani, engelli bireylere su faturası yardımı yapmak da yapmamak da belediyenin elindedir. Hane halkından bir kişide dahi %40 ve üzeri engelli raporu bulunursa su faturası yardımından faydalanmak mümkündür. Engelli su faturası yardımı için gerekli olan evraklar şu şekildedir;

 • Engelli kişinin ikametgah belgesi
 • Engelli bireyin kimlik kartı ve fotokopisi
 • Engelli kişinin vasisi varsa Vasi Belgesi
 • Engelli sağlık raporu

Bu belgeleri tamamlayarak Su ve Kanalizasyon İdaresi’ni ziyaret etmek gerekir.

Nasıl Su Faturası Yardımı Yapabilirim

İşin bir de yardımseverler boyutuna bakmak gerekir ise; bu konuda da önemli bir soru olduğu görülmektedir. Yardımsever vatandaşlar su faturası yardımını nasıl yapacakları konusunda sorularına yanıt arıyor. Oysa bu yardımda bulunmak oldukça basittir. Bunun için askidafatura.ibb.gov.tr adresine girmek yeterlidir. Burada bulunan ASKIDA FATURA BIRAK butonu tıklanarak kişisel bilgiler doldurulduktan sonra dilediğiniz desteği sağlayabilirsiniz.

Aile bakanlığı tarafından sağlanan DOĞALGAZ yardımının detayları için Doğalgaz Yardımı Nedir Nasıl Alınır ? Yazımızı mutlaka okuyunuz.

Kronik Hastalara Elektrik Yardımı Nasıl Alınır ?

Gebelik Yardımı Parası Nasıl Alınır ?

İstinaf Harcı Hesaplama Yapacaklar Mutlaka Okumalı

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Su Faturası Yardımı Nasıl Alınır ?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir