Tokat Gazi Osman Paşa Üniversitesinden Gazze’deki Soykırıma Karşı Destek Yürüyüşü

Tokat Gazi Osman Paşa Üniversitesi öğrencileri, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına tepki göstermek, Avrupa ve Amerika’daki çeşitli üniversitelerde Filistin için yapılan protestolara destek vermek amacıyla yürüyüş düzenledi. Nizamiye girişinden başlayan destek yürüyüşüne Rektör Prof. Dr. Fatih YILMAZ, Rektör yardımcıları, Rektör danışmanları, dekanları, akademik ve idari personel ile öğrenciler ve Sivil Toplum Kuruluşları katıldı. Merkezi yemekhane önüne kadar devam eden yürüyüş sonrası basın açıklaması yapıldı.

Yapılan basın açıklamasında Rektör Prof. Dr. Fatih YILMAZ tarafından şu ifadelere yer verildi: “Biz, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi olarak, dünyanın dört bir yanındaki haksızlıklara karşı durmayı ve insan haklarına saygılı olmayı temel ilke edinmiş bir Türk Yükseköğretim kurumuyuz. Son zamanlarda, İsrail’in masum Filistin halkına karşı sergilediği akıl almaz zulmün tırmanmasıyla birlikte, Amerika’daki üniversite kampüslerinde öğrencilerin barışçıl protestolarına karşı gösterilen orantısız güç kullanımını büyük bir endişeyle izlemekteyiz. Bu adaletsizlik karşısında sessiz kalmanın insanlığa karşı bir vebal olduğu inancındayız. Bu nedenle, Amerika’daki üniversitelerde yaşanan haksız uygulamalara karşı güçlü bir şekilde sesimizi yükseltiyoruz. Barışçıl protestoların bastırılması, öğrencilerin okullarından uzaklaştırılması veya destek olan öğretim üyelerinin işten atılması kabul edilemez bir durumdur. Bu tür eylemler, akademik ahlaka, özgür düşünceye ve demokratik haklara yönelik ciddi bir saldırıdır.”
“Medeniyetin irtifa kaybettiği her dönemde Türk milleti, tarihi misyonu gereğince hakkaniyetli sözü söylemiş, zulme uğrayanlara kol kanat germiş, mazluma dayanak olmuştur. İnsanlığın vicdanında telafisi olmayan yaralar açan vahim hataların yapıldığı bu kara günlerde de aynı misyonu üstlenmek niyetiyle bu açıklamayı yapmayı uygun bulduk. Çağrımız, zalimlere karşı sesini yükselttiği için Amerika’daki üniversitelerden atılan, şiddete maruz kalan öğrenci ve öğretim üyelerinedir. Sizleri, Anadolu’nun mayası olan şehrimizde öğretim ve öğrenim faaliyetlerinizi kaldığınız yerden devam ettirmeniz, akademik üretimlerinizle insanlığa faydalı olmaya devam edebilmeniz adına Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesine davet ediyoruz. Burada, sizinle dayanışma içinde olmak ve mücadele etmek için kapılarımızı açıyoruz. Sizleri, adalet ve barış için bir araya gelerek, insan haklarına ve özgürlüklere sahip çıkmak için Üniversitemizde dayanışmaya davet ediyoruz. Bölgede yıllardır süre gelen sorunlara barışçıl bir çözüm bulunması için çağrı yaparken, aynı zamanda Amerika’daki üniversitelerde adalet ve özgürlük mücadelesine destek vermek için elimizi uzatıyoruz.”

2
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Tokat Gazi Osman Paşa Üniversitesinden Gazze’deki Soykırıma Karşı Destek Yürüyüşü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking giriş meritking kingroyal madridbet giriş idealacesports.com