Kanada Hakkında Bilgi

featured

Kanada Hakkında Bilgi

Kanada, Kuzey Amerika kıtasının Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeyinde yer alan devasa bir ülkedir. Ülke, coğrafi olarak üç okyanusla sınır komşusudur: Atlantik, Pasifik ve Kuzey Kutbu. Kanada, idari olarak on il bulunan üç bölgeye ayrılmıştır. Toplamda 3,8 milyon mil karelik bir arazi kütlesini kapsayan Kanada, toplam alan olarak ikinci sırada yer almakta olup, arazi bakımından dördüncü sıradadır.

Tarihi

Kanada’nın tarihi, 16. yüzyılda Fransızlar ve İngilizler tarafından sömürgeleştirilmesine kadar uzanmaktadır. Kanada, 1 Temmuz 1867’de yarı özerk bir federal hakimiyet haline gelmiştir. Daha sonra, 1931’de ise Kanada, Birleşik Krallık’tan neredeyse tamamen bağımsızlık kazanarak Westminster statüsünü elde etmiştir. Günümüzde Kanada, federal parlamenter demokrasi ve anayasal monarşinin bir birleşimi olarak varlığını sürdürmektedir.

Başkent ve Para Birimi

Kanada’nın başkenti Ottawa, Ontario’da bulunmaktadır ve ülkenin 4. büyük şehridir. Toronto, Montreal ve Vancouver da diğer büyük şehirler arasındadır. Ülkenin para birimi ise Kanada Doları’dır (can $). Kanada Doları, ABD Doları’ndan ayrı bir para birimidir ve Kanada Merkez Bankası tarafından düzenlenmektedir.

Ulusal Semboller

Kanada, kendine özgü ulusal sembollere sahiptir. Akçaağaç Yaprağı, kunduz, Kanada Kazı, ortak duiker, totem direği ve ınuksuk gibi sembollerle tanımlanan ülkenin ulusal kimliği bulunmaktadır.

Kanada ve ABD İlişkisi

Kanada’nın özerk bir ulus olmasına rağmen ABD’nin komşusu olması, her iki ülkenin de kendi hükümeti, kültürü, ekonomisi, havaalanları ve eğitim sistemine sahip olduğu gerçeğini gözler önüne sermektedir. Her iki ülke de kendi ülke kodu ve internet ayarlarına sahiptir ve sınırı geçmek için vize gerekmektedir.

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Kanada Hakkında Bilgi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking giriş meritking kingroyal madridbet giriş idealacesports.com