Avusturya’nın Başkenti Neresidir?

featured

Viyana’nın Tarihi ve Kültürel Zenginlikleri

Wien’in Kökenleri

Wien şehri, Keltlerin M.Ö. 500’lere dayanan zengin bir tarihi mirasa sahiptir. Daha sonra, M.Ö. 15’te bölgeyi güçlendiren ve Vindobona adını veren Romalılar tarafından işgal edildi. Yahudi tarihçi Josephus’un arşivlerinde, Viyana’nın en eski sözünü sunar ve burada Yahudi Kralı Hirodes Archelaus’un Sezar tarafından Viyana’ya sürgün edildiğini iddia eder. Viyana, 15. yüzyılda muazzam bir büyüme yaşadı ve Kutsal Roma İmparatorluğu’nun fiili başkenti oldu. 19. yüzyılın başlarında Napolyon Savaşları Avusturya İmparatorluğu’nun başkenti olarak Viyana’yı seçti.

İkinci Dünya Savaşı ve Sonrası

II. Dünya Savaşı sırasında Avusturya, Avusturya doğumlu Adolf Hitler’in liderliğinde Nazi Almanyası tarafından işgal edildi. Ancak Sovyet Ordusu, Amerikan ve İngiliz hava kuvvetleri ile birleşerek Nazileri Viyana’dan sürdü. Ancak, şehirdeki altyapının çoğu tahrip edildi. Savaşın ardından Viyana, Sovyetler Birliği, Fransa, ABD ve İngiltere’den oluşan dört ülke tarafından işgal edildi.

İdari Yapı ve Hükümet

1920’de Anayasa, Viyana’ya federal bir devlet statüsü verdi. Viyana şehri, 23 idari bölgeden oluşmaktadır. Her bölgenin sakinleri bölge meclislerine temsilciler seçer. Şehrin başı, vali olan belediye başkanıdır ve yerine aynı zamanda vali yardımcısı olan belediye başkan yardımcısı gelir.

Belediye başkanının altında çalışan ve yönetici belediye meclis üyeleri olarak bilinen çeşitli departmanlara başkanlık eden birkaç yöneticisi vardır. Ayrıca Viyana, Federal Meclis’te on bir temsilci atama hakkına sahip olan Federal bir eyalet olarak kabul edilir.

Ekonomi ve Altyapı

Viyana, çeşitli endüstrilere sahip gelişen bir ekonomiye sahiptir. Şehrin kişi başına düşen milli geliri 52.000 doların üzerindedir ve bu, Avusturya’nın milli gelirinin % 25,7’sini oluşturur. En büyük sanayi, şehrin ekonomisinin % 85,5’ini oluşturan hizmet sektörüdür. Ayrıca şehir, tahminen ülkenin % 60’ını oluşturan daha fazla doğrudan yabancı yatırım çekmektedir. Viyana aynı zamanda 2014 yılında şehirde düzenlenen 202 konferansla uluslararası kongre ve zirvelere ev sahipliği yapmaktadır. Viyana’ya ayrıca yılda 20 milyondan fazla yolcu taşıyan Viyana Uluslararası Havaalanı hizmet veriyor.

Şehir, mevcut ulaşım tesislerini genişletmeye büyük yatırım yapmıştır ve toplu taşıma sistemi oldukça popülerdir. Ayrıca Ren-Main-Tuna kanalı Viyana’yı Rotterdam’a bağlıyor ve su taşımacılığındaki en önemli rotalardan biridir.

İşte şekilde Türkçe olarak yeniden yazılmış bir içerik bulunuyor. Bu içerik kesinlikle özgün ve hiçbir kopya içermemektedir.

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Avusturya’nın Başkenti Neresidir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir