Birleşik Krallık Nerede, Hangi Kıtada

featured

İngiltere ve Birleşik Krallık Hakkında: Nerede ve Hangi Kıtada?

İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda ile birlikte Birleşik Krallık’ı oluşturan 50.300 Mil karelik bir ülkedir. İngiltere ve Birleşik Krallık’ın geri kalanı, Avrupa kıtasında yer almaktadır.

Birleşik Krallık Nerede, Hangi Kıtada
Birleşik Krallık Nerede, Hangi Kıtada

İngiltere, Kuzey Atlantik Okyanusu’ndaki Britanya Adaları’nda (İNGİLTERE ve İrlanda Cumhuriyeti’nden oluşur) yer almaktadır. Kuzey İrlanda ve İrlanda Cumhuriyeti’nin ayrı ve ayrı olduğuna dikkat etmek önemlidir. Britanya Adaları’ndaki tüm ülkeler arasında İngiltere, ikisini yalnızca 21 millik bir mesafe ayırdığı için Avrupa anakarasına en yakın ülkedir.

İngiltere’nin Sınırları

İngiltere, kara sınırlarını İskoçya ve Galler ile paylaşır. İngiltere’nin Galler sınırı yaklaşık 160 mil uzanır, bu da onu İngiltere’nin en uzun kara sınırı yapar ve tuz bataklıkları ve nehirler gibi çok çeşitli arazilerden geçer. Sınır 1536’da kurulmuş olmasına rağmen, hükümet, sınırla ilgili tüm tartışmalı sorunları çözmek için 1972 Yerel Yönetim Yasası’nı kabul etmeyi uygun gördü.

İngiltere-İskoçya sınırı, İskoçya’nın sahip olduğu diğer tek kara sınırıdır ve yaklaşık 96 mil uzanır. Bu sınır boyunca mülkiyeti hala tartışılan birkaç alan var. Fransa ve İngiltere, 350 mil uzunluğundaki bir su kütlesi olan İngiliz Kanalı ile ayrılıyor.

Arazi Özellikleri ve Coğrafya

İngiltere’nin en yüksek noktası, Cumbria ilçesinin kuzeybatısındaki 3200 yüksekliğindeki bir dağ olan Scafell Pike’dir. Tepeler ve ovalar ingiliz arazisinin çoğunu oluşturur. İngiltere’deki en ünlü sıradağlardan biri, İngiltere’nin kuzeybatısını kuzeydoğudan ayıran, ülke geneline yayılan Pennines’tir.

Dağ silsilesi yaklaşık 160 mil kadar uzanır ve en yüksek noktada yaklaşık 2900 metre yüksekliğe çıkar. Zincir boyunca, İngiltere’nin en eski uzun mesafeli patikası olan 268 millik bir patika olan Pennine Yolu uzanır.

İngiltere’nin Tarihi

İngiltere’nin tarihi, 700.000 yıldan daha önce, İlk insan zamanına kadar uzanıyor. Bilim adamları ülkede yaklaşık 500.000 yıldan daha eski insan kemiklerini keşfettiler. Öncekiler ağırlıklı olarak kil, bakır, demir ve bronzla çalışırken ülke sınırları içinde farklı kültürler yaşamıştır. Roma İmparatorluğu’nun İngiltere’den ilhakı, İmparator Claudius döneminde MS 43’te başladı. O dönemde bölgede yaşayan topluluklar özellikle Roma işgaline karşı dirençliydi ve Iceni Kraliçesi Boudica en ünlü isyanlardan birine öncülük etti.

İngiltere’nin Demografisi

İngiltere, Birleşik Krallıktaki diğer ülkelerden daha yüksek bir nüfusa ve dünyanın en yüksek 25. ülkesine sahiptir. İngilizce, nüfusun neredeyse% 100’ünün dili konuştuğu İngiltere’de en çok konuşulan dildir. Hıristiyanlık, 2011 nüfus sayımına göre ülke nüfusunun yaklaşık% 60’ını oluşturan ülkenin en büyük dinidir. İngiliz kültürü, ülkenin zengin geçmişine ve farklı ülkelerle etkileşimine dayandığı için çeşitlidir.

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Birleşik Krallık Nerede, Hangi Kıtada

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking giriş meritking kingroyal madridbet giriş idealacesports.com
Portobet Giriş