Tokat Gazi Osman Paşa Üniversitesi 6’ncı Tedavi Edici Bahçe Etkinliği Düzenlendi.

featured

Üniversitemiz Palyatif Bakım Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından 6. Tedavi Edici Bahçe Etkinliği düzenlendi. Etkinliğe Rektörümüz Prof. Dr. Fatih YILMAZ, Rektör Danışmanımız Doç. Dr. Yusuf TEMUR, Palyatif Bakım Uygulama ve Araştırma Müdürümüz Doç. Dr. Nagehan YILDIZ ÇELTEK, akademisyenler, Palyatif Bakım Uygulama ve Araştırma Merkezimizde tedavi gören hastalar ve yakınları katıldı.
Etkinlikle alakalı açıklama yapan Rektörümüz Prof. Dr. Fatih YILMAZ, “6’ncisini düzenlediğimiz Tedavi Edici Bahçe Etkinliğimize katılımlarınızdan dolayı teşekkür ederim. Etkinliğimizde Merkezimizde tedavi gören hastalarımızın morallerinin yüksek tutulması için çeşitli etkinlikler düzenliyoruz. Bugün ki programımızda da ailelerimizin, görevli hocalarımızın ve çalışanlarımızın hazırlamış oldukları yiyecekleri ikram edip, doğru nefes çalışması nasıl yapılır etkinliğini gerçekleştireceğiz. Bu etkinlikte emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.
Palyatif Bakım Uygulama ve Araştırma Müdürümüz Doç. Dr. Nagehan YILDIZ ÇELTEK ise, “ Palyatif Merkezimiz 9 senedir üniversitemize bağlı olarak faaliyetler göstermektedir. Hastalarımızın sosyal faaliyetlerini geliştirmek için bu sene bahçe etkinliklerimizi de programlarımıza dâhil ettik. Palyatif Merkezleri arasında sosyal destek çok önemli Türkiye’de bu tür faaliyetleri yapan ilk merkez biziz. Bunu rahatlıkla söyleyebilirim. Merkezimiz 18 yatak kapasitesine bağlı çalışmaktadır. Hastalarımızın bazıları yatağa bağımlı kaldıklarından dolayı bu tür etkinliklere katılamıyorlar. Etkinliklerimiz sadece buraya gelen hastalarımızla da kısıtlı değil. Bakım merkezimiz içerisinde hobi odamızda hastalarımıza düzenli olarak Puzzle yapımı, Tokat Baskısı, çini boyama gibi sosyal faaliyetler yapıyoruz” ifadelerini kullandı.
Rektör danışmanımız Doç. Dr. Yusuf TEMUR ise yaptığı açıklamada, “Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) palyatif bakımın tanımını şu şekilde yapmaktadır; “Palyatif bakım hayatı tehdit eden hastalıklardan kaynaklanan problemlerle karşılaşan hasta ve yakınlarının başta ağrı olmak üzere fiziksel, psikososyal ve ruhi problemlerini erken tanımlama ve doğru değerlendirmelerle tedavi ederek ızdıraplarını önleme ve giderme yoluyla hayat kalitesini artırma yaklaşımıdır.” Bu tanım bağlamında Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Palyatif Bakım Merkezi olarak hastalarımızın fiziksel tedavileri yanında hasta ve yakınlarının psikososyal, ruhi, maddi ve manevi problemlerine gönüllülük çerçevesinde üniversitemizin etkinliklerinden biri olan Gönül Bağı Bahçesi tedavi edici bahçe etkinliğimizin 6’ncısını düzenlemekteyiz. Bu çerçevede hasta ve yakınları için çeşitli ikramlar ve müzik eşliğinde sohbet ederek hastalarımızı moral ve tedavi süreçlerine destek olmaktayız. Hasta ve yakınları için Gönül Bağı bahçemizde sebze bahçesi oluşturduk. Hastalarımız bahçemize geldiğinde taze ve organik sebze toplayıp tüketmektedirler. Bahçemize gelemediklerinde ise bahçemizde yetişen sebzeleri kahvaltıda ikram etmek üzere belirli aralıklarla toplayıp hastanedeki palyatif bakım merkezine götürmekteyiz. Bahçe etkinliğimiz ile birlikte birçok etkinlikler yıllardır sürdürdüğümüz gibi bundan sonrada belirli ve aralıklarla ve sürekli olarak gönüllülerimizin ve Rektörlüğümüzün desteği ile sürdüreceğiz” diyerek sözlerini tamamladı.
Etkinlikte Devlet Konservatuvarımız Arş. Gör. Hasan Zahid YURDAGÜL ney dinletisi gerçekleştirdi.
Etkinlik sonunda Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Vasfiye EROĞLU doğru nefes nasıl alınır isimli nefes çalışması etkinliğini gerçekleştirdi.

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Tokat Gazi Osman Paşa Üniversitesi 6’ncı Tedavi Edici Bahçe Etkinliği Düzenlendi.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking giriş meritking kingroyal madridbet giriş idealacesports.com