Prof. Dr. Mehmet Alagöz, “Türk Milleti her sabah, her öğlen, her akşam ve her gece bir zam haberi almaya devam edecek”

featured

Zafer Partisi Kalkınma Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Alagöz, Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon beklentisine ilişkin tahminini açıklaması üzerine bir basın açıklaması yaptı:

Merkez Bankası 2023 yılı sonu enflasyon tahminini % 22,3’ten, revize ederek %58′ e çıkardı.

Böylece 2023 yıl sonu tahminini %160 arttırdı. Yapılan bu revizeye rağmen yıl sonu hedefi daha büyük çıkma ihtimali hala yüksektir. Çünkü hala son iki yıldır uygulanan “faiz sebep enflasyon sonuç” bakış açısı ile politika faizini belirlemektedir.

Geldiğimiz noktada Merkez Bankasının piyasa karşısında bir GÜVEN bunalımı yaşadığını söyleyebiliriz. Bu güven bunalımı yüzünden piyasa oyuncuları geleceğe yönelik ekonomik stratejilerinde Merkez Bankası kararlarını dikkate almaktan vazgeçmiştir.

Özellikle enflasyon konusunda piyasa; ne Merkez Bankasına, ne TUİK’e nede Hükümetinin OVP’lerini görmezlikten gelmektedir. Çünkü kurumlar arasındaki uyumsuzluğu veya enflasyon tahminleri arasındaki koordinasyonsuzluğu herkes görmektedir.

2023 yılı sonunda AKP Hükümeti OVP’de enflasyon oranını %24,9 tahmin ederken, TÜİK Enflasyon Beklentisi %38,55 nihayetinde Merkez Bankasının ise %58(önceki (%22.3’tü) olarak açıklaması, varolan ekonomik kaosu açıkça ortaya koymaktadır.

AKP Hükümeti ve kurumlar arasındaki bu uyumsuzluk devam ettiği sürece Türk Milleti her sabah, her öğlen, her akşam ve her gece bir zam haberi almaya devam edecektir.

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Prof. Dr. Mehmet Alagöz, “Türk Milleti her sabah, her öğlen, her akşam ve her gece bir zam haberi almaya devam edecek”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking giriş meritking kingroyal madridbet giriş idealacesports.com