BAŞKAN EROĞLU: “DARTAŞ İÇME SUYU BARAJININ YAPIMI İLERLİYOR”

featured

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, düzenlediği basın toplantısında Dartaş İçme Suyu Barajı Projesindeki gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulundu.
Barajın yapımı devam ediyor
Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu yaptığı açıklamalarda “Dartaş İçme Suyu Projesi 2 etaptan oluşuyor. İlki barajın yapılması ve çalışmalar şu anda devam ediyor. İkincisi ise isale hattı ve arıtma tesisi. Birinci etabın biliyorsunuz ihalesi yapıldı ve burada çalışma devam ediyor. Bu arada çalışma devam ederken bir göçük meydana geldi. İçme suyunun belli bir bölgesinde su tünelle kanala geçmek zorundaydı. Burada meydana gelen göçük çalışmanın bitim süresini 7 ay kadar ileri attı. Bununla ilgili süreç gerçekleşti. Devam eden çalışmalar neticesinde kısa süre içerisinde baraj kısmı tamamlanacak” dedi.
Sürecin ikinci aşaması suyun şehre getirilmesi aşaması olacak
Sürecin hat çalışmaları ile ikinci etap olarak devam edeceğini dile getiren Başkan Eroğlu “Tek başına barajı yapmak yetmiyor. Bir de oradan içme suyu barajından suyun Tokat’a getirilmesi kısmı var. Hattın yapılması başka bir önem arz ediyor. Geçtiğimiz Temmuz ayı içerisinde ilgili firma Tokat’ımıza geldi. Görüşmelerimizi yaptık. 18 kilometre civarında bir isale hattı yapılacak. Aynı zamanda bu suları getireceğimiz yerlerde su depoları yapacağız. Oradan da şebekeye vereceğiz. Şu anda proje ihalesi devam ediyor. Bu yılın sonuna kadar projesi bitecek. Proje bittikten sonra isale hattının yapım ihalesine çıkacağız. Bir yıl gibi bir süre de hattın yapımı devam edecek ve inşallah 2025 yılında bu suyu Tokat su şebekesine bağlamış olacağız” dedi.
Tokat’a lezzetli, kaynak suyu içme suyu olarak gelecek
Dartaş İçme Suyu Barajı’ndan Tokat’a gelecek suyun bir kaynak suyu olduğuna dikkat çeken Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu “Önümüzdeki yıllarda Dünya’da ve ülkemizde su probleminin yaşanacağı gündeme geliyor. Gelecek yıllarda bu bağlamda su problemi yaşamamamız anlamında önlem almış olacağız. İnsanlarımızın çok lezzetli doğal suyu içmelerini sağlamak anlamında da bu projenin Tokat’ımız için çok önemli bir proje olduğu gerçektir” dedi.
Dartaş İçme Suyu Barajı yıllık 26 Milyon metreküp su tutacak
Tokat Belediyesinin abonelerine ulaştırmak için yıllık 14 milyon metreküp suya ihtiyacının olduğunu, barajın 26 milyon metreküpe kadar su toplayacağını açıklayan Eroğlu “Bu projeyi Devlet Su İşleri ile yaptığımız protokolle gerçekleştiriyoruz. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü çalışmayı tamamladıktan sonra belediyemize teslim edecek. Bizler de uygun koşullarda 20 yıl ödeme ile geri ödemesini yapacağız. Bu çalışmayı hayata geçirmekten Tokat’ımız adına, belediyemiz adına çok mutlu olduğumuzu belirtmek isterim” dedi.
2030’ların perspektifinde bir içme suyu barajı daha gündemimizde
Tokat’a içme suyu kaynağının Dartaş İçme Suyu Barajı’ndan gelecek su ile sınırlandırılmayacağını bu projenin bitiminin ardından Cincife Köyü Bölgesinde de yeni bir içme suyu barajının yapılmasının gündemde olduğunu belirtti. Eroğlu “2030’lu yıllarda, bu senelerin perspektifinde oradan da su getirilmesi ile ilgili çalışma yapılması gündemimizde var. Böylece Tokat’ımızın önümüzdeki 50 yıl içerisinde su problemimi yaşamaması sağlanmış olacak” diye konuştu.

 

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
BAŞKAN EROĞLU: “DARTAŞ İÇME SUYU BARAJININ YAPIMI İLERLİYOR”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking giriş meritking kingroyal madridbet giriş idealacesports.com