takip et takip et
Manşet

25 Eylül 2020 - 08:29:38

YENİ YAZMACILAR SİTESİ, ESNAFIMIZA HAYIRLI OLSUN

19 Ocak 2020 Tarihinde meydana gelen yangında iş yerlerini kaybeden Yazmacılar esnafının yaraları sarıldı. Toplam 22 dükkân, 4 bin metrekare oturum alanlı, 2 katlı 7 Bin metrekarelik kapalı alandan oluşan Yazmacılar Sitesi Tokat Belediyesi ve İl Özel İdaresi katkılarıyla yeniden inşaa edilerek açılışı yapıldı. Açılışta konuşma yapan Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Yazmacılık sanatının gelecek […]

19 Ocak 2020 Tarihinde meydana gelen yangında iş yerlerini kaybeden Yazmacılar esnafının yaraları sarıldı.
Toplam 22 dükkân, 4 bin metrekare oturum alanlı, 2 katlı 7 Bin metrekarelik kapalı alandan oluşan Yazmacılar Sitesi Tokat Belediyesi ve İl Özel İdaresi katkılarıyla yeniden inşaa edilerek açılışı yapıldı.
Açılışta konuşma yapan Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Yazmacılık sanatının gelecek nesilleri ulaşması için gayret ettiklerini söyledi.
Başkan Eroğlu yaptığı konuşmada; “15. Yüzyıldan itibaren ülkemizde Yazmacılığın merkezi olan şehrimizde ekonomik hayattan, sosyal ve kültürel hayata kadar yazmacılığın nakış nakış izlerini görmek mümkündür. Tokat Belediyesi olarak tarihten süregelen kültürümüzün gelecek nesillere aktarılmasına vesile olan Yazmacılık sanatına sahip çıkmak, Yazmacılık kültürümüzü yaşatmak için gayret ediyoruz.
19 Ocak 2020 Tarihinde meydana gelen yangında iş yerlerini kaybeden Yazmacılar esnafımızın yaralarını sararak Yazmacılık Sanatının yeniden hayat bulmasını sağladık. Toplam 22 dükkân, 4 bin metrekare oturum alanlı, 2 katlı 7 Bin metrekarelik kapalı alandan oluşan Yazmacılar Sitemizde Mart ayı itibariyle tadilat işlemlerine başlayarak yangının izlerini bertaraf ettik. Yazmacılar Sitemizi tamamen yenileyerek esnafımıza kazandırmanın mutluluğunu hep birlikte yaşıyoruz.
Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın destekleri, Belediyemiz ve İl Özel İdaremizin katkılarıyla yeniden inşaa ettiğimiz ve bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz Yazmacılar Sitemizin şehrimize, esnafımıza hayırlı olmasını dilerim.
Rabbim tüm esnaflarımıza bol ve bereketli kazançlar nasip etsin” dedi.
Daha sonra konuşma yapan Tokat Milletvekili Kadim Durmaz; “600 Yıllık geçmişe sahip Tokat Yazmacılığı birçok il de üretiliyor ise de Tokat bunun Başkenti olarak anılmaktadır. Zor şartlarda Tokat’ın el sanatlarını bugüne taşıyan kıymetli hemşehrilerime teşekkür ediyorum” dedi.
Emeği geçenlere teşekkür ederek konuşma yapan Tokat Milletvekili Av. Mustafa Arslan ise; “Yeni iş yerimiz hayırlı olsun. Tokat’ın marka değerlerinden Yazmacılığın merkezi olan hanın yangından sonra ki faaliyetler bizleri bir kez daha gururlandırdı. Bizler Türk Milleti olarak Devlet-Millet el ele vererek burayı hep birlikte yaptık. Emeği geçen Valimize, Belediye Başkanımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” dedi.
Tokat Milletvekili Av. Yusuf Beyazt ise yaptığı konuşmada; “Yazmacılık Tokat’ın marka değerlerinden birisidir. Bugün Tokat’ta birçok tarihi eserimiz gün yüzüne çıkmış durumda. Tokat’ta tarih, kültür, medeniyet, sanat hayat bulmuş, bütünleşmiştir. İlk Medrese’nin burada olması, ilk Caminin, ilk hanların burada olması basit hadiseler değildir. İşte bugün bizler de geçmişten gelen el sanatlarımızı geleceğe aktaracak ustalarımızla tarihi yeniden canlandırıyoruz. Yangının hemen ardından başlatılan çalışmalarla hamdolsun esnaflarımız yeni iş yerlerine, imalathanelerine kavuştular. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
Son olarak kürsüye gelen Vali Dr. Ozan Balcı ise; “Yangın sırasında Belediye Başkanımızla birlikte buraya gelerek esnaflarımızın yanında olduk. Çok üzücü bir olaydı. O gün Belediye Başkanımızla birlikte esnafımıza şu sözü vermiştik: Siz hiç üzülmeyin biz devlet olarak burayı halledeceğiz demiştik. Burada en büyük emek Sayın Belediye Başkanımız ve ekibine ait. Burası bir hafıza, bir kültür alanı. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan da bu siteyle ilgili desteklerini gönderdiler. Belediye Başkanımıza, ekibine, İl Özel İdaremize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
Konuşmaların ardından kurdele kesimi yapılarak Yazmacılar Sitesinin açılışı yapıldı. Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu Yazmacılar imalatı yapan esnafları tek tek ziyaret ederek işlerinde kolaylıklar diledi.


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

SafaTV © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR