Emekli Maaşı Banka Değişikliği Nasıl Yapılır?

featured

Emekli maaşı banka değişikliği yapmayı  düşünen kişiler için belirli şartlar söz konusudur. Emekli maaşı banka değişikliği için istenen süre ve koşullara uyuyorsanız aylık taşıma işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz. Bu yazı da‘’Emekli maaşı banka değişikliği nasıl yapılır?’’ ve ‘’Emekli maaşı banka değişikliği süresi ne kadardır? gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

4A, 4B ve 4C kategorilerinde emekli olanlar için bankalar arası maaş taşıma hakkı tanınmaktadır. Emekli maaşı taşıma  hizmeti için istenen şartları taşıyanlar, bu haktan yararlanma imkanı bulabilirler. Emekli maaşı banka değişikliği ile ilgili  tüm detayları yazının devamında detayları ile inceleyebilirsiniz.

Emekli Maaşı Banka Değişikliği Hangi Durumlarda Olmaz?

  • Maaş alımını iptal etmeyi düşündüğünüz bankaya kredi borcunuz bulunuyorsa,
  • Maaş almayı iptal edeceğiniz bankaya kredi kartı borcu söz konusu ise,
  • Maaş alımını iptal edeceğiniz bankanın ek hesabını da kullanıyorsanız, emekli maaşı banka değişikliği yapmanız söz konusu değildir.

Emekli Maaşı Banka Değişikliği Süresi Ne Kadar?

Emekli maaşı banka değişim süresi sözleşmede belirtilen süreyi kapsar. Genel olarak bankalar 3 senelik emekli maaşı sözleşmesi yaparlar ve bu süre için de belli bir promosyonu emekli maaşı alana öderler. Sözleşmede yer alan süre baz alınır. Sözleşmenin bitmesi halinde istediğiniz zaman banka değişikliği yapma hakkınız vardır. Günümüzde internet üzerinden birçok kişisel işleminizi yapabilirsiniz. Özellikle E- devlet üzerinden banka işlemleri yapmak son derece kolaydır. Sisteme giriş yaptıktan sonra banka değişikliği sekmesinden hızlı ve kolay bir şekilde işlemlerinizi siz de yapabilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden Emekli Maaşı Taşıma

Bankaya Emekli maaşı taşıma işlemi için ilk   olarak turkiye.gov.tr adresine  giriş yapmanız gerekir. Giriş için e-Devlet şifrenizi almış olmanız önemlidir. PTT şubelerine  gittikten sonra  küçük bir ücret karşılığında şifrenizi öğrenebilirsiniz. E-Devlet’e giriş  yapmak için değişik alternatifleriniz de vardır. Bu alternatifler içinde en çok tercih edilen e-imzadır. Bunun  haricinde yine mobil imza  veya internet bankacılığı da  kullanabileceğiniz seçenekler arasında dır. E-Devlet’e turkiye.gov.tr adresi üzerinden de giriş yapabilirsiniz. Bu adrese girenler sağ  tarafta yer alan “Giriş Yap” seçeneğine tıklayarak işlemi gerçekleştirebilir.

Emekli Maaşı Başka Bankaya Taşıyabilir miyim?

Emekli maaşını  istediğiniz farklı bir bankaya taşıma işlemi sayesinde daha yüksek komisyon tutarı veya farklı avantajlardan  yararlanma imkanı bulabilirsiniz. Bazı bankalar sunmuş oldukları imkanlar sayesinde  birçok yönden daha caziptir. Emekliler çeşitli bankaların sunduğu seçenekleri inceledikten sonra kararını verebilir. Emekli maaşı taşıma işlemlerinin e-Devlet üzerinden yapılmasında dolayı  hiç zaman kaybetmeden değişikliği  siz de yapabilirsiniz. Banka seçiminiz konusunda size cazip gelen durumları dikkate alarak yapabilirsiniz.

Taşıma işlemleri öncesi cayma bedelini  dikkate almanız son derece önemlidir. Cayma bedeli  almış olduğunuz promosyon tutarını iade etmenize sebep olabilir. Diğer bir yandan maliyet  bakımından da böyle bir ödeme yapmak size  zahmeti gelebilir. Yapmanız gereken en doğru zamanda geçiş  işlemlerini tamamlanmasıdır.

Garanti Bankası Emekli Maaşı Taşıma Adımları

Garanti Bankası emekli maaşı taşıma adımlarını yerine getirdiğiniz zaman bir çok fırsatta  karşınıza çıkacaktır. Banka belirli  zamanlarda taşıma işlemini  gerçekleştiren emekliler için  bazı fırsatlar sunar. Promosyon tutarına ilave  olarak yapılan ödemeler bu örnekler arasında gösterilebilir.

Garanti Bankasının sunmuş olduğu imkanlar arasında ücretsiz EFT ve havale gibi fırsatlar da  yer alır. Başvurularınızı  istediğiniz bankanın internet sitesi üzerinden yaparak promosyonlardan  en hızlı şekilde yararlanabilirsiniz.

Kredi Borcu Varken Emekli Maaşı Taşıma İşlemi Yapılır mı?

Kredi borcu  bulunuyorken emekli maaşı taşıma işleminin yapılması çok zordur. Bankalarda hesabı bulunan emekliler, değişik işlemler yaparak nakit ihtiyacını hızlı şekilde karşılar ve bunlardan biri de kredi çekmektir. Kredi çeken kişiler belirli bir ödeme planı yaptıktan sonra zamanla borçlarını  kapatabilir.

Kredi borcu  kapatma işlemi olmadan emeklilerin hesap taşıma işlemi yapması mümkün değildir. Hesap taşıma gibi  bir düşünceye kapıldıysanız krediyi yeni bankanızdan çekmeniz daha doğru bir seçenek olacaktır. Bu şekilde kredi sebebiyle hesap taşıma işlemini ertelemek zorunda kalma gibi bir durum söz konusu olmaz.

SSK Emekli Maaşı Taşıma Şartları

SSK emekli maaşı taşıma şartları, mevcut bankaya borçlu olunmaması olarak başlar. Söz konusu olan bankaya borcu bulunanlar için taşıma yapma gibi bir şans söz konusu değildir. Yine borçlar kapatıldıktan sonra böyle bir işlem yapma imkanı bulabilirsiniz.

BAĞ-KUR Emekli Maaşı Taşıma Şartları

BAĞ-KUR emekli maaşı taşıma şartları  birçok Bankaya göre değişiklik gösterir. Bankalar, emekli olanların kendilerine borcu  alınması durumunda  taşıma işlemini onaylamaz. Bu sebeple kredi, kredi kartı gibi nedenlere bağlı olarak borçlanma sürecine giriş öncesi çok iyi düşünmek gerekir.

Emekli Maaşımı PTT ‘e Nasıl Taşıyabilirim?

Emekli maaşınızı PTT’ye taşımak istiyorsanız e-Devlet üzerinden  başvuru yapabilirsiniz. PTT Bank kullanıyorsanız e-Devlet banka ya da adres değişikliği alanından gereken işlemleri yapabilirsiniz. E-Devlet üzerinden ya da SGK’ya dilekçe  Verdikten sonra maaşınızın PTT üzerinden ödenmesini  isteme hakkınız bulunur.

Ziraat Bankasına Emekli Maaşı Taşıma

Ziraat Bankasına emekli maaşınızı taşımak için e-Devlet üzerinden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. “Banka ve Adres Değişikliği” alanında istenen işlemleri yapma şansınız vardır. İlk olarak Ziraat Bankasından hesap açılış işlemlerini yapmanız gerekir. Daha sonra taşıma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Süresi Dolmadan Emekli Maaşı Taşınır mı?

Emekli maaşınızı bankaya herhangi bir borcunuz olmaması durumunda istediğiniz zaman taşıma hakkınız vardır. Süresi henüz dolmamış taşıma işlemleri için cayma bedeli ödemeniz şartı vardır.

Bankaya Gitmeden Emekli Maaşı Taşınır mı?

Bankaya girmeye  gerek kalmadan e-Devlet üzerinden taşıma işlemi yapabilirsiniz. https://www.youtube.com/watch?v=fROQVPvNL0g linkinden YouTube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz ve emekli maaşı banka değişlikliği ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Emekli Maaşı Banka Değişikliği Nasıl Yapılır?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir