takip et takip et
Manşet

15 Mayıs 2020 - 10:39:12

Vali Dr. Ozan Balcı’nın Çiftçiler Günü Mesajı

Her zaman destekçileri olmaktan gurur duyduğumuz, alın teri ve emekleri ile fedakarca çalışarak ülkemiz ekonomisine, tarımsal ve hayvansal üretimimize katkıda bulunan, toprağın ve tarımın dostu olan tüm çiftçilerimizin Çiftçiler Günü’nü kutluyorum. Yedi büyük ovası, iki büyük nehri, yetişmiş insan potansiyeli, mümbit tarım arazileri ile Tokat Türk tarımının parlayan yıldızı olmaya yolunda hızla ilerliyor. Tarımın başkenti Tokat’ta tarıma, üreticiye […]

Her zaman destekçileri olmaktan gurur duyduğumuz, alın teri ve emekleri ile fedakarca çalışarak ülkemiz ekonomisine, tarımsal ve hayvansal üretimimize katkıda bulunan, toprağın ve tarımın dostu olan tüm çiftçilerimizin Çiftçiler Günü’nü kutluyorum.
Yedi büyük ovası, iki büyük nehri, yetişmiş insan potansiyeli, mümbit tarım arazileri ile Tokat Türk tarımının parlayan yıldızı olmaya yolunda hızla ilerliyor. Tarımın başkenti Tokat’ta tarıma, üreticiye ve çiftçiye dost bir vali olarak, çiftçilerimizi her zaman desteklemekten, çiftçilerimizin yanında olmaktan büyük mutluluk duyduğumu ifade etmek istiyorum.
Tarım ve hayvancılık memleketi olan Tokat’ın önü çok açık. Tokat’ın çiftçilerini çok güzel günler bekliyor. Tarım Tokat kapsamında Tarım ve hayvancılık alanında önemli proje ve çalışmaları hayata geçirdik ve geçirmeye devam ediyoruz. Tokat deyince akla tarım ve hayvancılık geleceğine inancım tam.
250 Bin Ceviz Fidanı Dikildi
Tarım ve hayvancılık bizim Tokat’ta bir numaralı işimiz. Çiftçimizi zenginleştirmek ve Tokat’ın huzuruna ve refahına katkı bulunmak üzere bugüne kadar önemli projeler gerçekleştirdik. Tokat’ta bu yıl 16 bin dekar alanda 250 bine yakın ceviz dikildi. Ceviz üretimi iki katına çıkarıldı. Geleneksel yapısı bozulmadan 60 bin cevize Niksar cevizi aşılandı. Tokat cevizin merkezi olmalı. Hedefimiz bu ve bunun için hep birlikte çalışıyoruz.
5 yılda 5 Bin Dönüm Sera
Bu yıl 1000 dönüm olmak üzere 5 yılda 5 bin dönüm sera yapmayı hedefliyoruz.  Tarımsal üretimde seracılığa da çok önem veriyoruz. Tokat sera memleketi. Vereceğimiz destek ve sağlayacağımız kaynakla seracılığı geliştireceğiz. Amacımız Tokatlı çiftçimizin üreticimizin zenginleşmesine ve tarımsal üretime katkı sağlamak. Seracılık alanında ilimizde kapasite artırmak için yoğun bir çaba içerisindeyiz. Kuracağımız sistemle elimiz daima çiftçimizin üzerinde olacak. Onları yalnız bırakmayacağız.
Başçiftlik’te Geç Turfanda Meyve Bahçesi Kuruluyor
Başçiftlik’te 1.500 dönüm alanda geç turfanda meyve bahçesi kurulması için çalışmalarımız devam ediyor. Son baharda ağaçlarımızı dikmek üzere planlamamızı ve çalışmalarımızı yaptık. Böylece her yerin meyvesi bittiğinde burada başta kiraz olmak üzere elma, erik, armut gibi meyvelerden oluşan geç turfanda meyveler yetişmiş olacak. Ayrıca kendine has yapısı ile Başçiftlik patatesine ve fasulyesine desteklerimiz devam edecek.
Erbaa’ya Çiçek Üretim Merkezi
Valiliğimiz koordinesinde İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından sürdürülen Tarım Tokat projesi kapsamında Tokat’ta güzel işler yapıyoruz. Erbaa’yı çiçek üretim merkezi haline getireceğiz. Çiçek üretimi için Erbaa ilçemizin iklimi çok müsait. Çiçek üreticilerimiz çalışkan, vatanperver, bilgi birikimi olan insanlar. Devlet olarak üretimin artması ve üreticimizin zenginleşmesi için desteğimiz tam. Modern teknolojinin imkanlarından da yararlanarak Erbaa’yı Türkiye’nin en önemli çiçek üretim merkezlerinden biri haline getirmeyi hedefliyoruz.
Fidancılığa ve Fide Üretimine Tam Destek
Turhal fidan üretimi merkezi olacak. Üretilen fidanları Tokatlı çiftçilerimizle ve Tokat’ın toprakları ile buluşturacağız. Böylece Tokat sadece bir fidan üretim merkezi değil, meyve üretim merkezi de olacak. Aynı zamanda Türkiye’nin fidan ihtiyacını karşılamak da bizim hedefimiz. Türkiye’nin en kaliteli fidanları Tokat’ta yetiştirilecek.
Ayrıca meslek eğitimleri vererek 250 çiftçimize fide ve fidan üretimi için destek sağlayacağız.
500.000 adet sebze fidesi, 300.000 adet tıbbi aromatik bitki fidesi (nane, kekik, lavanta, sahlep, şekerotu, aronya), 30.000 adet süs bitkisi fidesi (akzambak) üretimi için planlanma yapıyoruz. Niksar Sarıyazıda Jeotermal fide üretim tesisleri kurmak için yoğun gayret sarf ediyoruz.
Narince Üzümü ve Bağ Yaprağı Üretimine Tam Destek 
Geçtiğimiz yıl 1.850 dekar alanda 423 üreticimize yeni bağ tesis kurduk. Bu yıl 120 üreticiye 550 yeni bağ tesisi kuruyoruz. Çayköy’de 1.500 dönüm alanda Narince Üzüm Bağı Projesini devlet-vatandaş iş birliği ile uyguladık. 3.000 dönüm alanda Narince Üzüm Bağı yapmayı hedefliyoruz. Amacımız, Tokatlı hemşehrilerimize, çiftçimize, üreticimize katkı sağlamak, değer üretenleri değerli kılmak. Asmadan, üzümden çiftçimizin elde ettiği geliri arttırmayı hedefliyoruz.
140 Dekar Alanda Çilek Yetiştirdik
İlimizdeki çilek tesislerini yüzde 25, çilek üretimini ise iki kat arttıracak proje için İl Özel İdaresinden kaynak aktarımı sağlanarak 140 dekar alanda çilek tesisi kurarak çilek yetiştirdik. Çilek üretimine desteğimiz devam ediyor. Bu yıl 390 dekar alanda yeni çilek tesisleri kuracağız. Tam verime geçildiğinde Tokat ve ülke ekonomisine yıllık 5.850.000 TL net katkı sağlamayı hedefliyoruz.
Patates ve Soğan Tarımının Geliştirilmesi İçin Destek Verildi
İlimizde patates ve soğan ekimine destek sağlamak için çalışmalar yapıyoruz. Bu kapsamda bu yıl 97 ton yemeklik patates tohumluğu ile 325 dekar alanda 80 kişiye tohum ekimi yapıldı. Yine 40 kg soğan tohumluğu ile 80 dekar alanda 20 kişiye tohum desteği sağlandı.
5 Yılda 500 Bin Koyun Projesi Kapsamında Bu Yıl 100 Bin Koyun Çiftçilerimize Ulaşmaya Başladı
Geliştirdiğimiz proje ile 5 yılda 500 bin koyunu meralarla ve yaylalarla buluşturmayı, çiftçimizi ve üreticimizi zenginleştirmeyi hedefliyoruz. Projenin ilk ayağı bu yıl 100 bin koyun çiftçilerimize ulaşmaya başladı. Tarıma hayvancılığa dostuz. Bizler Devlet olarak her zaman üreticinin, çiftçinin yanında olduk, bundan sonrada yanında olmaya devam edeceğiz. Tokat hayvancılığın merkezidir. Tokat’ta da küçükbaş hayvancılığı geliştirmek için Valiliğimiz koordinesinde İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Ziraat Bankası Bölge Müdürlüğü ile yoğun bir şekilde çalıştık. Bir sistem kurduk. Koyunlar çiftçilerime ulaşmaya başladı. Gerekli inceleme ve değerlendirmenin ardından çiftçilerimizle sözleşme imzalıyoruz. 130 çiftçimizle sözleşme imzalandı. Yaklaşık 1300 çiftçimizle daha sözleşme imzalanarak koyunları teslim edilecek.
Çiftçilerimize Yem Bitkisi Desteklerimiz Devam Ediyor
Çiftçilerimize kaba yem desteği sağlamak amacıyla 2019 yılında alınan 83 ton yonca tohumu 4.150 çiftçimize teslim edilerek 20.000 dekar alanda ekiminin yaptırılması sağlandı. Bu yılda desteklerimiz devam ediyor, 5.000 çiftçimize, 25.000 dekar alanda 100 ton tohum dağıtacağız.
Sertifikalı Buğday Tohumu Desteklerimiz Devam Ediyor
2019 yılında alınan 386 ton sertifikalı buğday tohumu, 160 köyde 1.268 çiftçimize dağıtılarak 12.300 dekar alanda ekiminin yapılması sağlandı. 2020 yılında 5.000 çiftçimize 80.000 dekar alana ekilmek üzere 1.800 ton sertifikalı buğday tohumu sağlanacak. Çiftçilerimize sağlayacağımız sertifikalı tohumlarla hem tahıl üretimi artmasını hem de kalitesinin yükseltilmesini hedefliyoruz.
Arıcılığı Destekliyoruz
Tokat’taki arı varlığını da önemli ölçüde artırmayı hedefliyoruz. Bunun için yol haritasını çıkardık sıkı bir şekilde çalışıyoruz. Bizler hem kovan sayısı hem de bal üretimi kapasitenin artırılması, arıcılıkla uğraşan vatandaşlarımızın sayısının çoğaltılması ve arıcılarıma arazi sağlanması gibi hususlarda çalışmalarımıza devam ediyoruz. Ayrıca arıcılarımıza kovan desteği verilmesi noktasında çalışmalarımız var. İl Özel İdaresi, TKDK ve DOKAP kaynaklı projeler başta olmak üzere arıcılığın gelişmesini için çalışmalarımızı yürüteceğiz.  50 köye örnek arı dağıtımına başlandı.
Kaz Yetiştiriciliğine Destek
İlimizde kaz kültürü olan bölgelerimizde (Artova, Yeşilyurt, Sulusaray başta olmak üzere) tekrar bu kültürün canlandırılması ve yetiştiricilerimize alternatif kazanç sağlanması amacıyla çalışmalar yapmaya devam ediyoruz. 2019 yılında 180 çiftçimize 3800 adet Kaz Palazı dağıtımı ve 3 adet kuluçka makinesi alımı gerçekleştirdik. Yine 2020 yılında da kaz yetiştiriciliğinin desteklenmesi amacıyla 250 çiftçimize 5000 adet Kaz Palazı dağıtımı yapılmasını planladık.
Bütün bunlarla birlikte sulama barajlarından sulama sistemlerine, sulama göletlerinden arazi toplulaştırmaya çiftçilerimize taş toplama makinesi verilmesinden köylerde sahipsiz sokak hayvanlarının rehabilitasyonu ve kontrolü ile köylerde haşerelere karşı ilaçlamaya, nohuttan fasulyeye, süt tankından koyun keçi banyosuna, solucan gübresinin yaygınlaştırılmasından yabani domuzlarla mücadeleye, lavanta yetiştiriciliğinden tıbbi aromatik bitkilere, kırsal gelir kaynaklarının çeşitlendirilmesinden göçer yetiştiricilerin yaşam standartlarının yükseltilmesine, buzağı hastalıklarının tedavisinden yabani domuzlarla mücadeleye çiftçilerin eğitimine kadar her alanda çiftçilerimize ve üreticilerimize desteklerimiz devam ediyor.
Çalışmalarımıza başta siyasilerimiz ve bürokratlarımız olmak üzere tüm kurumlarımızla ve özellikle tarımın tarafları olan İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz, İl Özel İdaremiz, OKA, DSİ Müdürlüğümüz, Orta Karadeniz Geçit Kuşağı Araştırma Enstitümüz, Orman İşetme Müdürlüğümüz, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumumuz, Fidanlık Şefliğimizle uyum içerisinde devam ediyoruz. Hepimizin ortak amacı Tokat’ımızın üretimine Tokatlı hemşehrilerimizin huzuruna ve refahına katkı sağlamak. Emeği geçen herkese tek tek teşekkür ediyorum.
Koronovirüs Sürecinde de Tedbirlerimizi Alarak Çalışmalarımıza Devam Ediyoruz
Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizi de etkisi altına alan Koronavirüs ile mücadele sürecinde de  tarımsal ve hayvansal üretimimizin, sevk ve tedarik zincirinin sekteye uğramaması için “Tarımsal ve Hayvansal Üretimi İzleme ve Değerlendirme Kurulu” oluşturarak alınması gereken bütün tedbirleri görüşerek, çalışmalarımıza devam ediyoruz.
Bir Numaralı İşimiz Çiftçinin Dostu Olmak
Türk Tarımının Parlayan Yıldızı Tokat

Tokat Valiliğimiz koordinesinde, Tokat’ımızın gelişmesi ve ilerlemesi, Tokatlı hemşehrilerimizin huzur ve refahı, çiftçilerimizin ve üreticilerimizin zenginleşmesi için yılgınlık, yorgunluk, bezginlik göstermeden aşkla, şevkle, merhametle hep birlikte çalışıyoruz. Hedefimiz Tokat’ın Türk tarımının ve hayvancılığının bir numaralı parlayan yıldızı olması. Tarıma, çiftçiye toprağa dostuz. Bu da memleketi, milleti sevmek demek. Yapacağımız çok güzel işler var. İnşallah biz hep beraber bu güzel işleri yapacağımıza inanıyor, her zaman yanlarında ve destekçileri olduğumuz çiftçilerimizin Çiftçiler Günü’nü bir kez daha yürekten kutluyor, aileleri ile birlikte sağlık, huzur ve mutluluk temennilerimle, verimli ve bereketli günler diliyorum.

????????????????????????????????????


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

SafaTV © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR