Vali Dr. Ozan Balcı, Zile’de İncelemelerde Bulundu

featured
Vali Dr. Ozan Balcı, Zile ilçesinde bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulundu. Zile İlçe Halk Kütüphanesini ziyaret eden Vali Dr. Ozan Balcı, 2 bin 400’ü çocuk kitabı olmak üzere toplam 30 bin kitabın bulunduğu kütüphane ile ilgili bilgi aldı. Zile Kütüphanesinin önemli olduğunu söyleyen Vali Dr. Ozan Balcı, kütüphaneye üye sayısının arttırılacağını, kitapların daha çok okuyucuyla buluşturulacağını ve kütüphanenin zenginleştirileceğini kaydetti.
Tokat Valiliği koordinesinde Tokat ve ilçelerinin yarınına ve geleceğine değer kazandıracak çalışmalara ilişkin bilgi veren Vali Dr. Ozan Balcı, eski Pazar Hükümet Konağının kütüphane olarak restorasyon çalışmalarının devam ettiğini hatırlatarak, “Niksar ve Reşadiye ilçe halk kütüphaneleri ihale aşamasında. Almus, Başçiftlik, Artova, Yeşilyurt, Zile ve Turhal kütüphaneleri planlama ve proje aşamasında. Tokat İl Halk Kütüphanesinin ihalesi tamamlandı. Ayrıca Türkiye’nin ilk müstakil Bebek ve Çocuk Kütüphanesi Tokat’a yapıldı.” dedi.
Hacı İshak Paşa Camisi Restorasyonu Devam Ediyor
Vali Dr. Ozan Balcı, Zile ziyaretlerinde Minare-i Kebir Mahallesinde 1475 yılında yaptırılan Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restorasyon çalışmaları devam eden tarihi Hacı İshak Paşa Camisinde incelemelerde bulunarak, bilgi aldı.
İshak Paşa Cami
Zile ilçe merkezinde yer alan cami, giriş kapısı üzerinde yer alan kitabesine göre Hacı İsmail bin Hacı Ali tarafından H.880 (M.1475-1476) tarihinde inşa ettirilmiştir. Doğu-batı doğrultulu boylamasına dikdörtgen planlı camiye doğu cephede yer alan kapıyla girilmektedir. Harim, duvar payeleri üzerine atılmış geniş bir kemerle iki bölüme ayrılmış ve her bölümün üzeri tromp geçişli kubbeyle örtülmüştür. Sekizgen kasnaklı kubbeler, dıştan oluklu kiremitle kaplanmıştır. Kuzey cephenin tümüyle sağır olduğu yapı, diğer cephelerde yer alan çift sıra düzenlenmiş pencerelerle aydınlatılmaktadır. Kuzeydoğu köşede yapının beden duvarları üzerinde silindirik gövdeli bir minare yükselmektedir. Moloz taş ve tuğla almaşık teknikle inşa edilmiş caminin beden duvarları bugün sıvanmış haldedir. Alt sıra pencereleri düzgün kesme taş söveli yapıda minarede tuğla kullanılmıştır.
Zile Kalesi’nde İnceleme
Son olarak 4000 yıllık tarihe sahip Anadolu’nun tek dolma kalesi niteliğinde olan Zile Kalesi’ni gezerek incelemelerde bulunan Vali Dr. Ozan Balcı, “Valiliğimiz koordinesinde kültür turizm projesi olarak Zile Kalesi Veni Vidi Vici Kent Müzesi Projesi OKA’dan mali destek aldı. Zile Belediyesi eş finansmanı ile yapılacak müzede Zela Savaşı canlandırması yapılacak. Tokat’ın kültür ve turizmine desteğimiz tam.” dedi.
Zile Kalesi
Zile İlçesi’nin merkezinde bir höyük üzerinde bulunan kale, Zile Ovası’na hâkim bir konumdadır. Günümüzde kale içerisinde çevreye dağılmış durumda Roma ve Bizans dönemlerine ait mimari parçalar ve kitabeler bulunmaktadır.  Roma Dönemi’nde MS. I’inci yüzyılda  sanılmaktadır. Bundan önce Seleukoslu Mithriadates’in burada bir şato yaptırdığı, bu şatonun yeraltı geçitleri ve askeri amaçlı yapılar olduğu da bazı kaynaklarda yazılıdır. H. 737 (1336) tarihli bir kitabeden kalenin Ertena Beyi Alâeddin Bey zamanında onarıldığı ve buraya bazı ekler ile bir de zaviye yapıldığı anlaşılmaktadır. Kale kesme ve moloz taştan yapılmış, duvarları yuvarlak burçlar ile güçlendirilmiştir.
Zile Kalesi ününü Roma Konsulü Jül Sezar’ın M. Ö 47 yılında Pontuslularla yaptığı Zela savaşı sonrası Sezar’ın söylediği ünlü VENİ VİDİ VİCİ sözü ile duyurmuştur.
Sezar’ın bu meşhur sözü dünyada binlerce şirket tarafından marka olarak kullanılmaktadır.
Programa Zile Kaymakamı Mehmet Ali Akyüz, Zile Belediye Başkanı Şükrü Sargın, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Recep Gökçe, Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Şahin katıldı.

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Vali Dr. Ozan Balcı, Zile’de İncelemelerde Bulundu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking giriş meritking kingroyal madridbet giriş idealacesports.com