TOKAT MİLLETVEKİLİ KADİM DURMAZ: “AMACIMIZ TOKAT’IN TERK EDİLEN DEĞİL TERCİH EDİLEN BİR İL OLMASI”

Cumhuriyet Halk Partisi Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda “Tokat’ın Sorunları” konulu gündem dışı bir konuşma gerçekleştirdi.
Durmaz konuşmasında: “
Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; hepinizi saygıyla selamlıyorum.

31 Mart seçimlerinde aziz milletimiz demokrasiyi yok sayan, hukuku ayaklar altına alan, ülkede ne var ne yoksa satan, ülkeyi yoksulluk ve borç batağına sokan; emekliyi, gençleri görmemekte direnen, muhtarların 7200 iş gününü görmeyen, Gazze’deki vahşeti seyredip ticarete devam eden, orman köylüsü ve sorunlarına kulaklarını tıkayan; doğanın yeşilini değil, doların yeşilini seven, kendine parmak sallayan anlayışa büyük bir ders vererek feraset, basiret ve asaletini bir kez daha göstermiştir.

Son derece iyi niyetli, insanları ayrıştırmadan, ötekileştirmeden; kırmadan, samimiyet ve büyük bir azim ve gayretle seçim sürecinde çalıştık; tüm yol arkadaşlarımıza buradan teşekkür ederim.

Bir kişinin vesayeti artık bitmiş, 85 milyon yurttaşımız kazanmıştır. Sevgi ve saygı temelli, mütevazı ve katılımcı bir yönetim, kibirden uzak, herkese kapısı açık, kayırmacılığın ve israfın olmadığı; şeffaf, hesap verebilen, herkese eşit ve adaletli davranan, liyakatten ödün vermeyen, kentsel dönüşümü rantsal dönüşüme çevirmeyen, kadını ve gençleri önemseyen; emeklisini, dul ve yetimini aç ve açıkta bırakmayan, engelli yurttaşların önündeki engelleri bir bir aşan, doğaya ve çevreye dost, tarihî dokulara sahip çıkan, dünyada birlikte yaşadığımız sokak hayvanları ve diğer canlılara karşı sorumluluk duyan bir belediyecilik anlayışını tüm Cumhuriyet Halk Partili belediyelerde birlikte yaşayarak göreceğiz.

AK PARTİ iktidarı yirmi iki yılda 14 milyon 43 bin 957 icra iflas dosyasıyla Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı, 22’nci yılında. Şu an ise icra dairelerindeki dosya sayısı 38 milyon 969 bin 269’a ulaştı. Çiftçiye verilen mazot desteğinin 3 katı, vergi olarak geri alındı. Çiftçilerin bankalara olan borçları 637 milyar TL. Ancak çiftçilerimize kanunen verilmesi gereken teşviklerin… Ne acı ki çiftçi 411 milyar alacaklı iken sadece 91 milyar TL verilerek AK PARTİ iktidarıyla borç sarmalına bırakıldı. Tarım sektörünün borcu son bir yılda 363 milyardan 637 milyar liraya yükselerek tarihî bir rekor kırdı.

Dün, 2018 yılında Turhal Şeker Fabrikasının özelleştirildiği gündü. İçimiz acımakta, hâlâ çiftçi pancar üretim alanındaki kotalar ve ücreti düşük C kotasına sürüklendiği için de içimiz acımaktadır. Tokat’a uzun yıllardan sonra, iktidarın övündüğü bir şehir hastanesi ya da şehir efsanesi yapılma derdi çıktı. Arkadaşlar, biz şehirlerimize hastanenin yapılmasına asla karşı değiliz ancak şunu düşünün: Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ziraat Fakültesinin önünde 300 dönüm arazi var. Bu arazi, Ziraat Fakültesinin uygulama bahçesi yani burada Türkiye’nin 8’inci ziraat fakültesinin yeni ürünlerini Türk ziraatına kazandıracağı tek alan ayrıca büyük ovanın içerisindeki bir yere yapılmış olması son derece manidar. Bir gariplik de şurada: Üniversite kampüsüne siz tıp fakültesi hastanesi yapmıyorsunuz, üniversite kampüsü arazisinin içerisine üniversitenin görselliğini kapatacak bir şehir hastanesi yapma derdindesiniz. Allah aşkına, bu ne gaflettir ya? Tokatlı hastane istiyor, istiyor ama yerinin o güzel Kazova’daki inci gibi olan o topraklarda olsun istemiyor. Yer konusunun yeniden gözden geçirilmesi gerekiyor. Tokatlı istiyor, ne istiyor biliyor musunuz? Tokatlı Artova-Zile yolunun karayoluna alınmasını istiyor. Tokatlı ne istiyor biliyor musunuz? Tokat’a gelen turist otobüslerinin Almus’tan Niksar’a inmesini istiyor. Tokatlı Almus’tan Tozanlı’ya, Almus’tan Hubyar’a gitmek istiyor.

Tokatlı kısa yoldan Erbaa’dan Turhal ve Zile’ye ulaşmayı istiyor. Tokatlı, ötelenmiş olan, bir türlü bitmeyen Tokat-Niksar yolunun bir an önce bağlanmasını istiyor.

Hızlı tren Sivas’a geldi, Allah razı olsun bu hizmete katkı sunanlardan on bir yıl sonra. Ama Tokatlı treni seyretmek istemiyor, Çamlıbel tünelinin mutlaka yapılmasını, istasyonun da yeniden Yıldızeli’nde, bir an önce planlanıp… Tokatlının artık İstanbul’a da Ankara’ya da trenle gitmeye hakkının olduğunu düşünüyorum.
Tokat’a Toprak Mahsulleri Ofisi kuruldu; sebep olanlardan Allah razı olsun. Ancak Sivas ile Samsun’un arasına sıkışmış durumda. Bizim lisanslı depolarımız yok, bunun için Toprak Mahsulleri Ofisinin, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin, LİDAŞ ve Artova ve Zile’ye mutlaka lisanslı depo kurulması lazım; Bu ürünlerin bir an önce toparlanabilmesi adına diyorum.

Niksar ilçemizde bulunan Köklüce Komando taburunun Hatay’a taşınacağı söyleniyor. Hem bölgemizin güvenliği açısından hemde Niksar’da ikamet eden yaklaşık 180 ailenin ilçe ekonomisine katkısı açısından önemli. Komando Taburuna dokunmayın, zaten göç veren Niksar’a bu darbeyi vurmayın.

Hepinize saygılar sunuyorum.

1
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
TOKAT MİLLETVEKİLİ KADİM DURMAZ: “AMACIMIZ TOKAT’IN TERK EDİLEN DEĞİL TERCİH EDİLEN BİR İL OLMASI”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking giriş meritking kingroyal madridbet giriş idealacesports.com