Tokat Masallarla Geziliyor

featured
Valiliğimiz tarafından çalışmaları tamamlanan Zümrüd-ü Anka’nın Kanatlarında Tokat Masalları projesi kapsamında hazırlanan masallar, 1 Ocak itibariyle çocuklarla ve masal severlerle buluştu.
Valiliğimizce 1 yıldır üzerinde çalışılan Zümrüdü Anka’nın Kanatlarında Tokat projesi kapsamında masal uzmanı pek çok isim Tokat’a geldi. Masalcılar Tokat’ın tarihi, doğal ve turistik mekanlarına ait 13 masal derledi, anlattı ve hazırlanan masallar 1 Ocak itibariyle çocuklarla ve masal severlerle buluştu. Hazırlanan masallarla Tokat artık masallarla gezilebilecek.
Projeye ilişkin bilgi veren Vali Dr. Ozan Balcı, masalların toplumun bütününü oluşturan önemli unsurlardan biri olduğuna işaret etti. Masalların bir kültürün en değerli mirasları arasında yer aldığının altını çizen Vali Dr. Ozan Balcı, “Masallar, bir varmış bir yokmuş diye başlar, bir zamanlar ortaya çıktığı bölgenin tüm kültürel ve sosyal geçmişini içine katar. Geçmişin aynasını geleceğe tutar ve hem büyüklere hem küçüklere yol gösterir. Masalların insanlığın inşa edilmesinde, toplumun meydana getirilmesinde, tarihinin, kültürünün öğretilmesinde; geleceğe ilişkin bir vizyon oluşturulmasında çok anlamlı ve önemli olduğunu düşünüyorum.” diye konuştu.
Masalların kültürel öneminden yola çıkılarak Zümrüdü Anka’nın Kanatlarında Tokat Masalları projesinin hayata geçirildiğini ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, Türkiye’nin masal konusunda önde gelen isimlerinin Tokat’ta konuk edilerek, Tokat’ın tarihi, doğal ve turistik bölgelerinde geçen masalları ve bu masalların kahramanlarını ortaya çıkarmak adına ciddi bir çalışma yürütüldüğünü aktardı.
Projeyle çocuklara kültürümüzün bir parçası olan masalları sevdirmek ve onlara masallarla öğretim sağlamanın yanı sıra, Tokat’ın gelenek ve göreneklerini tarihi ve kültürel bölgelerinin masal kahramanları aracılığıyla dünyaya tanıtımının amaçlandığını belirten Vali Dr. Ozan Balcı, “Tokat üstü açık bir hazine gibi, tabiri caizse keşfedilememiş bir cennet gibi. Müthiş bir tarihi ve doğası var, insan malzemesi çok kıymetli. Bu coğrafyadaki 900 yıllık medeniyeti turizm çalışmalarının yanı sıra masallarla da anlatarak tanıtmak istedik. Aynı zamanda ülkemizin ve dünyanın geçtiği bu zor dönemde Tokat’ı gezmek isteyen herkese farklı bir alternatif sunabilmeyi arzuladık.” diye konuştu.
Projenin uygulanmasında emeği geçenlere teşekkür eden Vali Dr. Ozan Balcı, projenin sadece Tokat değil, Türkiye’deki bütün çocuklara ve masal severlere hediye olduğunu söyledi.
Zümrüd-ü Anka’nın Kanatlarından Tokat masalları projesi kapsamında; Ballıca Mağarası (Ballıca Büyük Hazine), Kaz Gölü (Kazgölü Püsküllü Bebekler Masalı), Zile Kalesi (Zile Kalesi Hazine Dairesi Masalı), Zinav Kanyonu (Gölgesi Prens), Taşhan (Anya Kızın Masalı), Sulusokak (İyiliğe İyilik Masalı), Yağıbasan Medresesi (Kara Mehmetin Masalı), Mevlevihane (Yamuk Keçe Pabuçlar Masalı), Melih Danişmend Gazi Türbesi (Ahmed-i Daniş Masalı), Roma Arsenali (Keçeli Kızın Masalı), Taş Köprü (Nehrin Prensesi Masalı) ve bir zamanlar Drakula’nın da yaşadığı Tokat Kalesi (Kalenin Sırrı) masalları dinlenilebiliyor. YouTube kanalında 1 Ocak tarihinde yayınlanmaya başlayan masallar; Zümrüd-ü Anka’nın Kanatlarında Tokat Masalları Youtube kanalından; EBA TV’den,  Tokat Valiliği sosyal medya hesaplarından, Eğitim Tokat TV’den takip edilebiliyor.
Ayrıca bu masallarla Tokat’ı gezebilmek için bir de masal haritası hazırlandı ve hazırlanan masallar mekanların girişlerine uygulanacak karekod teknolojisi ile telefonlarla da anında dinlenebilecek.
“Zümrüd-ü Anka’nın Kanatlarında Tokat Masalları”na
https://www.youtube.com/channel/UCJ3zqgkAmfNcDQnlRLuOjRA
Ya da arama çubuğuna “Zümrüd-ü Anka’nın Kanatlarında Tokat Masalları” yazarak erişebilirsiniz.

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Tokat Masallarla Geziliyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking giriş meritking kingroyal madridbet giriş idealacesports.com