Gop.Üniversitesi 13’üncü Tüplü Asma Fidanı Dağıtım Töreni Gerçekleştirildi

featured

Üniversitemiz tarafından 13’ncüsü düzenlenen Tüplü Asma Fidanı Dağıtım Töreni gerçekleştirildi.  Üniversitemiz Tarımsal Araştırma ve Uygulama Merkezi bahçesinde düzenlenen törene Tokat Vali vekili Osman SARI, Rektörümüz Prof. Dr. Fatih YILMAZ, Rektör yardımcımız Prof. Dr. Rasim KOÇYİĞİT, Rektör Danışmanlarımız Doç. Dr. Yusuf TEMUR, Dr. Öğr. Üyesi Şahin SÖZEN, Üniversitemiz akademik ve idari personelimizin yansıra çiftçilerimiz ve üreticilerimiz katıldı.

Tüplü Asma Fidanı Dağıtım Töreni açılış konuşmasını yapan Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rüstem CANGİ, Üniversitemiz Ziraat Fakültesinin geçmişte ve hâlihazırda yürütmekte olduğu projelerden bahsederek,  “Bölgemize İl dışından gelen sebze fidelerinde yaptığımız hastalık testleri sonrasında satışa sunulan sağlıklı fide oranında büyük artışlar olmuştur. 2023 yılı için İl Özel İdare bütçesinden Üniversitemize bu projeler için 500 bin TL tahsis edilmiştir. Projelerde bitkisel ve hayvansal üretim yanında eğitim ve peyzaj konulu 13 proje ve 50 uzman yer almaktadır.” dedi.

Üniversitemiz Ziraat Fakültesi öğretim üyelerinden ve proje yürütücüsü Doç. Dr. Adem YAĞCI ise proje hakkında bilgi verdi. YAĞCI konuşmasında “Tokat Bağları Mikorizalı Asma Fidanları ile Buluşuyor” projesi ve gerçekleştirilen bazı çalışmalar hakkında bilgi vererek, Tokat ile ilgili planlanan olası gelecek hedefleri için Tokatlı çiftçilerden desteklerini istedi.

Rektörümüz Prof. Dr. Fatih YILMAZ ise konuşmasında, “Üniversitelerde üretilen bilginin pratiğe aktarıldığında ülke ekonomisine önemli katkılarda bulunduğundan söz ederken ”Tüplü Asma Fidanı üretimi gibi projeler üniversite kamu işbirliğinin en güzel örneklerinden birisidir” dedi. Rektör YILMAZ konuşmasının devamında “İlimiz Türkiye’de salamuralık asma yaprak üretim merkezlerinin başında gelmektedir. Bu yıl proje kapsamında yaklaşık 10.000 adet asma fidanı üretilmiştir. 2023 yılında yine bu işbirliği sayesinde 7 sebze türüne ait 22 çeşitte 300.000 adet fide yetiştirilmiş ve yerel üreticilere ulaştırılmıştır” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından çiftçilere asma fidanı dağıtımı gerçekleştirildi. Tören sonrasında protokol üyeleri Tarımsal Araştırma ve Uygulama Merkezi seralarında incelemelerinde bulunarak hatıra asma fidanı diktiler.

 

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Gop.Üniversitesi 13’üncü Tüplü Asma Fidanı Dağıtım Töreni Gerçekleştirildi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking giriş meritking kingroyal madridbet giriş idealacesports.com