Başkan Eyüp Eroğlu; Kaledibi riskli alan tamamen boşaltılacak

featured

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, STK Temsilcileri ve basın mensupları ile bir araya geldiği Kentsel Dönüşüm Bilgilendirme Toplantısı’nda Kaledibi riskli alan ile ilgili devam eden kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Kaledibi kentsel dönüşüm alanının 2013 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla riskli alan ilan edildiğini hatırlatan Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu “Kaleden kaya düşme riskinin olduğu bir yer olduğu için Bakanlar Kurulu bu bölgeyi riski alan ilan etmiş. Riskli alan demek burada bir tane bile hane olmayacak demek. Burası komple boşaltılacak ve ancak rekreasyon alanı olarak kullanılabilecek bir alan demek. Velhasıl burada insan yaşamayacak demek. Bu anlama gelen bir ifade” dedi.
Projeyi Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ile birlikte yürütüyoruz
Projenin daha önceden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütüldüğünü dile getiren Başkan Eyüp Eroğlu “2018 yılında o zamanki bakanımız Murat Kurum Beyin Tokat’ımıza yaptığı ziyaretinde bu konu gündeme gelip, biz bu projeyi belediyemizle birlikte gerçekleştirelim deyince biz protokol yaptık. Tokat Belediyemiz ve Çevre Şehircilik Bakanlığımız bu riskli alanın kentsel dönüşümü ile ilgili süreci birlikte başlattık. Proje başladıktan sonra Doğumevinin yeri bize rezerv alan olarak verildi. Bu bölgede yaptığımız satışlarda bu kentsel dönüşüm çalışması için yaklaşık 110 milyon Türk Lirası gelir elde ettik. Bu gelir Bakanlığımız ile ortak hesapta duruyor.” dedi.
72 Dairenin temellerini Bayındırlık Lojmanları bölgesinde en geç Aralık ayında atmış olacağız
Kaledibi riskli alan bölgesinde 539 adet parsel bulunduğunu ifade eden Başkan Eroğlu “Bu parsellerde 493 tane yapı var. Yaklaşık 2000 insanımızın yaşadığı bir bölge. Semerkant Mahallesi’ne yakın bir yerde Bayındırlık Lojmanlarının hemen üstünde hazineye ait 5 bin 882 metrekarelik bir arsa vardı. Bu alanı rezerv alanı ilan ederek Bakanlığımız ile birlikte buranın dönüşümü ile ilgili bir çalışma başlattık. Oraya 72 tane daire yapacağız. En geç Aralık ayında bu dairelerimizin temellerini atmış olacağız” diye konuştu.
Ankara Mahallesi bölgesini Kaledibi kentsel dönüşümü için imara açtık
Kaledibi riskli alan kentsel dönüşüm çalışmalarını kademeler halinde gerçekleştirdiklerini ifade eden Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu “Çalışmayı başlattığımız zaman muhtarlarımızla konuştuk. Bu mahallelerimize yakın yerlerde yerler aramaya başladık. Erenler, Cami-i Kebir ve diğer mahalleleri de yaklaşık 500 metre yakınındaki Ankara Mahallesi’ne konutlar yapılması ile ilgili süreci başlattık. 2020 yılında belediye meclisimizden bu bölge ile ilgili oybirliğiyle karar aldık. Çevre Şehircilik Müdürlüğümüz ile Bakanlığımıza gönderdik. Çevre Şehircilik Müdürlüğümüzden burası ile ilgili kurum görüşleri istendi. Bütün kurum görüşleri alındı. Akabinde buradaki jeolojik etüt çalışmaları yapıldı. Bu çalışmaların sonunda geçtiğimiz ay mecliste aldığımız kararla burada dönüşümün yapılması ile ilgili çalışmayı da başlatmış olduk” dedi.

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Başkan Eyüp Eroğlu; Kaledibi riskli alan tamamen boşaltılacak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir