Memur ve memur emeklisinin toplu sözleşme görüşmeleri başlıyor! 3 talepleri var

featured

7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi, memur ve memur emeklilerini kapsayan görüşmeleri 1 Ağustos tarihinde başlatılacak. Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, görüşmeler için teklif hazırlığı yaptıklarını belirterek, “Masaya en düşük memur maaşının, en düşük kamu işçisi ücretinden düşük olmaması gibi konuları taşıyacağız. Memurlara kira yardımının yanı sıra, 1. dereceye yükselen tüm memurlara 3600 ek gösterge verilmesini önemsiyoruz” dedi. Yaklaşık 4 milyon memur ve 2,5 milyon emekli memurun 2024-2025 yıllarındaki mali ve sosyal haklarının belirleneceği 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi görüşmeleri 1 Ağustos tarihinde başlıyor. Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, sahadan gelen talepleri dikkate alarak tekliflerini hazırladıklarını ifade ederek, “En düşük memur maaşının, en düşük kamu işçisi ücretinden düşük olmaması gibi konuları masaya taşıyacağız. Ayrıca, memurlara kira yardımı sağlanması ve 1. dereceye yükselen tüm memurlara 3600 ek gösterge verilmesini önemsiyoruz” şeklinde konuştu.

MEMUR-SEN HAZIRLIKLARA BAŞLADI

Memur-Sen, kamu işveren heyeti ile memur sendikaları arasında gerçekleştirilecek olan bir aylık görüşmelerde memur ve memur emeklilerini temsil edecek yetkili konfederasyon olarak görev yapacak. Görüşmelere sayılı günler kala Memur-Sen, çalışmalarını hızlandırarak dün Genişletilmiş Başkanlar Kurulu’nu bir araya getirdi ve sözleşme tekliflerini ve izlenecek yol haritasını belirlemek üzere toplantı gerçekleştirdi.

120 MADDELİK TEKLİF PAYLAŞILACAK

Toplantı sonunda, 74’ü yeniden yapılanacak, 29’u korunması gereken ve 17’si geçmiş toplu sözleşme döneminde çözülemeyen olmak üzere toplamda 120 teklif üzerinde anlaşmaya varıldı. Memur-Sen, bu teklifin içinde maaş artış oranları ve kira yardımının da bulunduğu 120 maddelik önerisini 24 Temmuz tarihinde halkla paylaşacak. Aynı gün, teklif dosyası da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na sunulacak.

“EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI, EN DÜŞÜK KAMU İŞÇİSİNİN ÜCRETİNDEN DÜŞÜK OLMAMALI”

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, sahadan gelen talepleri ve bilimsel verileri dikkate alarak tekliflerini hazırladıklarını belirtti. Genişletilmiş Başkanlar Kurulu toplantısıyla birlikte teklif dosyasının şekillendiğini ifade eden Tonbul, dosyanın tüm memur ve memur emeklilerini ilgilendiren konuları içerdiğini vurguladı. Tonbul, 21 Temmuz’daki Memur-Sen İl Başkanları Toplantısı sonrasında teklif ettikleri madde sayısının 120’nin üzerine çıkacağını ifade etti.

“SÖZLEŞME MASASINA TAŞIYACAĞIZ”

Tonbul, 2024-2025 yıllarındaki maaş ve aylık artışlarının tekliflerinin temelini oluşturduğunu belirterek, şunları söyledi: “Tekliflerimizin başında, maaş artış oranlarının yanı sıra memurlara kira yardımı yapılması bulunuyor. Kamu çalışanlarının aileleriyle huzur içinde yaşamalarını sağlamak için bu teklifi önemsiyoruz. Ayrıca, 1. dereceye yükselen tüm memurlara 3600 ek gösterge verilmesi ve en düşük memur maaşının, en düşük kamu işçisi maaşından düşük olmaması gibi konuları da masaya yatırmayı planlıyoruz. Görüşmelerde maaş artışının yanı sıra sosyal haklarda da ısrarcı olacağız. Bu doğrultuda, mühendisler, müdürler, şefler, genel idari hizmetler sınıfı ve diğer teknik personel başta olmak üzere ihmal edilen tüm grupların taleplerini içeren kapsayıcı bir teklif dosyamız bulunuyor. Ayrıca, son dönemde aylık artış beklentileri karşılanmayan memur emeklilerini de düşünerek, emeklilerin aylıklarını artırmayı hedefleyen teklifleri de masaya getireceğiz.”

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Memur ve memur emeklisinin toplu sözleşme görüşmeleri başlıyor! 3 talepleri var

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking giriş meritking kingroyal madridbet giriş idealacesports.com
Portobet Giriş