1 Milyon Ceviz Fidanı Toprakla Buluşacak

featured
Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat Cevizle Kalkınıyor Projesi ile Tokat’ta 1 milyon ceviz fidanının toprakla buluşturulmasının hedeflendiğini söyledi.
Vali Dr. Ozan Balcı, Valiliğimiz koordinesinde DOKAP ve İl Özel İdaresi kaynakları ile Tokat Cevizle Kalkınıyor Projesi kapsamında Niksar Hüseyingazi’de 1200 dönüm alanda dikilen ceviz fidanlarını yerinde inceledi.
Hüseyingazi’de çiftçilerle bir araya gelerek Tarım Tokat kapsamında devam eden proje çalışmaları ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Vali Dr. Ozan Balcı, geçen yıl 250 bin, bu yıl 270 bin ceviz fidanının toprakla buluştuğunu, önümüzdeki yıl da 500 bin cevizi toprakla buluşturulacağını ve hedefin ise 3 yıl içerisinde 1 milyon ceviz fidanını toprakla buluşturmak olduğunu söyledi.
7 kıymetli ovası ve 2 nehriyle Tokat’ın, kıymetli ve verimli toprakları olduğuna dikkati çeken Vali Dr. Ozan Balcı, 1 milyon ceviz fidanının toprakla buluşturulacağı proje sürecine ilişkin şunları kaydetti: “Bizim projemiz 1 milyon ceviz fidanı yetiştirip toprakla buluşturma projesi. Geçen sene 250 bin fidanımızı toprakla buluşturduk, yaklaşık 15 bin dönüm alana ceviz diktik. Bu sene de 270 bin ceviz fidanını toprakla buluşturacağız. Ayrıca yaklaşık 500 bin ceviz fidanı yetiştiriyoruz, fidanlarımızı önümüzdeki iki yıl içerisinde çiftçimizin toprağıyla buluşturmuş olacağız. Böylece 3 yıl içerisinde 1 milyon ceviz fidanını yetiştirip çiftçimizin toprağıyla buluşturmuş olacağız. Zaten şuanda Tokat’ın ana hatlarıyla ceviz fidan sayısı 20 bin dönümde 320 bin civarında. Biz bunun üzerine yaklaşık 1 milyon daha ceviz fidanı koymuş olacağız. 20 bin dönüme de 50 bin dönüm daha eklemiş olacağız, 70 bin dönümde ceviz alanımız olmuş olacak.”
Ekonomiye Büyük Katkı Sağlayacak
Tokat Cevizle Kalkınıyor Projesinin ekonomiye büyük katkı sunacağını belirten Vali Dr. Ozan Balcı, “Çiftçilerimizin 4 dönümden zaten 35 bin lira yıllık gelirleri var. Bizim 1 milyon cevizimiz 5-6 yıl sonra 300-400 milyon Tokat’ın çiftçisine, ekonomisine katkı sağlayacak. Bu ekonomik tarafı. Ayrıca ağaç dikmiş oluyoruz. Diktiğimiz ağaçlar milletimizin, ülkemizin toprağına, böceğine, kuşuna, havasına, suyuna katkı sağlamış olacak.” dedi.
3 Milyon Meyve Fidanı Toprakla Buluşturulacak
Tarım Tokat Projesi kapsamında Başçiftlik’te fidan dikimleri devam eden Geç Turfanda Meyve Bahçesinde incelemelerde bulunan Vali Dr. Ozan Balcı, “Çiftçilerimizin arazilerini birleştirdik. 25 yıl sözleşme yaptık. 1000 da alanda 55 bin kiraz ve 30 bin elma olmak üzere toplam 85 bin meyve fidanı dikiyoruz. Amacımız üreticilerimizin zenginleşmesi, üretimin artması, meyveciliğin gelişmesi. Hayırlı uğurlu olsun.” dedi.
Tarım işçileriyle birlikte meyve fidanı diken Vali Dr. Ozan Balcı, “Tarımın, toprağın, üretimin ve çiftçimizin dostuyuz, her zaman onların yanındayız. En kısa zamanda tüm fidanları dikeceğiz. Projemizde ve fidan dikiminde emeği geçen herkese teşekkür ediyor, kolaylıklar diliyorum.” dedi.
Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat genelinde uygulanacak 3 milyon meyve fidanı projesinden de bahsederek, proje ile Tokat tarımına ekonomik değeri olan ağaçlarla büyük katkı sunulacağına işaret etti. Vali Dr. Ozan Balcı, “3 milyon da meyve fidanı yetiştiriyoruz; ceviz ağacından, badem ağacına, kiraz ağacından vişneye, kuşburnu ağacından alıç ağacına, hünnabından incirine, kestanesine, üzümüne kadar değişik meyve ağaçları yetiştireceğiz, toprakla buluşturacağız. Yani iki tane büyük proje yürütüyoruz.” dedi.
 “Tokat Tarımına Katkı Sunmaktan Mutluluk Duyuyorum”
Vali Dr. Ozan Balcı, çiftçiye, üretime, üreticiye dost bir vali olarak Tokat tarımına katkı sunmaktan mutluluk duyduğunu ifade ederek,  “Özellikle de köylümüzü zenginleştirirken memleketimizi ekonomik değeri olan ağaçlarla süslerken büyük mutluluk duyuyorum. Tokat’ımızın toprakları kıymetli önemli nehirleri var ama hepsinden önemlisi çok kıymetli çiftçileri var; vatanperver, çalışkan, cesur, fedakar. Bizim görevimiz de onları yüreklendirmek, onlarla beraber bu fidanları toprakla buluşturmak. 1 milyon cevizi ve 3 milyon meyve fidanını 2 yıl içerisinde yetiştirip toprakla buluşturacağız.” ifadelerini kullandı.
Vali Dr. Ozan Balcı’ya incelemelerinde Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Şahin, Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali Çelik, TKDK Koordinatörü Fevzi Çiçek ile il ve ilçe tarım müdürlüğü yetkilileri eşlik etti.

DCIM101MEDIADJI_0010.JPG

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
1 Milyon Ceviz Fidanı Toprakla Buluşacak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking giriş meritking kingroyal madridbet giriş idealacesports.com