Türkiye’nin İlk Uzay Yolcusu Alper Gezeravcı, Tokat’taki Tarihi Medreseyi Aydınlattı

featured

Türkiye’nin ilk uzay yolcusu Alper Gezeravcı, Tokat’taki tarihi Yağıbasan Medresesi’nde unutulmaz bir anıya imza attı. Uzay yolculuğunun heyecanını tarihi bir mekanla birleştiren bu olay, Türkiye’nin bilim ve uzay alanındaki ilerlemelerine dikkat çekiyor.

Alper Gezeravcı ve Tuva Cihangir Atasever, Türkiye’nin ilk uzay yolcuları olarak belirlendikten sonra, Anadolu’nun ilk uzay bilimleri eğitim merkezi olan Tokat Yağıbasan Medresesi’ne özel bir ziyaret gerçekleştirdi. Bu özel an, tarihi mekanın duvarlarında yankı buldu.

“Uzay Yolcusu Alper Gezeravcı’nın Tanıtım Videosu Tokat’ta Çekildi”

Alper Gezeravcı ve Tuva Cihangir Atasever, Türkiye’nin uzaya gönderdiği ilk astronotlar olarak dikkat çekiyor. Tokat’a gelerek, Anadolu’nun ilk uzay bilimleri eğitim merkezi olan Tokat Yağıbasan Medresesi’nde tanıtım videosu çekimi gerçekleştiren ikili, tarihi mekanın atmosferinde unutulmaz bir anı yaşattı.

“SpaceX Seyahati Tokat’ta Heyecanla İzlendi”

Alper Gezeravcı’nın SpaceX ile gerçekleştirdiği uzay yolculuğu, Tokat’ta bulunan Yağıbasan Medresesi’nde kurulan ekrandan canlı olarak takip edildi. Danişment Sultanı Nizameddin Yağıbasan tarafından 1150’li yıllarda inşa edilen medrese, Anadolu’nun ilk astronomi derslerine ev sahipliği yapmıştı. Roketin fırlatılma anları, Tokatlılar ve protokol tarafından büyük bir heyecanla izlendi.

“Tokat Yağıbasan Medresesi: Uzay Yolculuğunun Şahidi”

Alper Gezeravcı’nın uzay yolculuğu, Tokat’ın tarih kokan medresesini ön plana çıkardı. Vali Numan Hatipoğlu, AK Parti Tokat Milletvekilleri Mustafa Arslan, Cüneyt Aldemir, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu ve diğer il protokolü, Anadolu’nun en eski üniversitelerinden biri olan medreseyi ziyaret ederek astronotun seyahatini izledi.

“Yağıbasan Medresesi’nde Tarihi An”

Danişment Beyliği’nin önde gelen isimlerinden Nizameddin Yağıbasan tarafından 12. yüzyılda inşa edilen medrese, ilm-i felek (astronomi) ve tıp eğitimleri verilen önemli bir merkez haline geldi. Kennedy Uzay Merkezi’ndeki fırlatma anları, Türkiye genelinde canlı bağlantılarla yayınlanırken, Tokat’ta bulunan Yağıbasan Medresesi’nde de bu anlar büyük bir coşkuyla takip edildi.

“Tokat Valisi Hatipoğlu: Uzay Yolculuğuyla Gururlandık”

Vali Numan Hatipoğlu, Yağıbasan Medresesi’nde gerçekleşen etkinlikte yaptığı konuşmada, “900 yıl önce inşa edilmiş bu rasathane, bilim merkezi, aynı zamanda büyük ve önemli bir mekan olan bu medresede biz de uzay yolculuğunun ilk anlarına şahitlik etmiş olduk. Yağıbasan Medresesi, Anadolu’da Orta Asya Türk İslam Medrese anlayışı ile inşa edilmiş, rasathane özelliklerini de bünyesinde taşımış olan ve uzay ile ilgili eserlerin de ortaya konulduğu bir merkezdi. Danışmentliler döneminde yapılmış olan bu medrese aynı zamanda uzay yolcularımıza ev sahipliği etmişti. Ziyaret etmişlerdi burayı. Böyle anlamlı bir anda O’nun bu yolcuğuna burada şahitlik etmek, bizim için de apayrı bir gurur kaynağı oldu.”

ChatGPT, Kullan: “Özel Yapısıyla Bilinen Yağıbasan Medresesi” H3

Tokat’ta bulunan medrese, Anadolu’da kurulan pek çok medreseye örnek teşkil etmesi açısından tarihi bir öneme sahip. Çukur Medrese olarak da bilinen bina, Türkiye’nin ilklerinden biri olma özelliğini taşıyor. Yapının ortasındaki yarısı açık kubbe, dersliklerin bulunduğu bölümleri çevreliyor. Klasik İslam medrese mimarisinin güzel bir örneği olan medrese, yarım kubbesi sayesinde gök hareketlerini takip etme imkanı sunuyor.

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Türkiye’nin İlk Uzay Yolcusu Alper Gezeravcı, Tokat’taki Tarihi Medreseyi Aydınlattı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir