ÇERKES SÜRGÜNÜ “ İNSANLIK TARİHİNİN KARA LEKESİ”

featured

Cumhuriyet Halk Partisi Tokat Milletvekili Kadim DURMAZ, 21 Mayıs 1864 Çerkes Sürgününün 159. Yıldönümü nedeniyle yazılı basın açıklaması yaptı.

Durmaz açıklamasında Çerkeslerle barış ve kardeşlik içinde yaşamayı sürdüklerine vurgu yaparak, sürgünü insanlık tarihinin kara lekesi olarak nitelendirdi.

Durmaz’ın açıklaması:

İnsanlık tarihine kara bir leke olarak yazılan Çerkes Sürgünü üzerinden 159 yıl geçmesine rağmen hafızalarımızda acıyla yer alıyor.

101 yıl süren savaşlarda 100 binlerce Kafkasyalı hayatını kaybederken, savaş sonunda yüz binlerce Çerkes kardeşimiz ana vatanını terk etmek zorunda bırakıldı. 21 Mayıs 1864’de Çarlık Rusyası’nın, Çerkesleri anavatanları Kafkasya’dan sürmesinin üzerinden 159 yıl geçti. Eğer bu utanç verici olay yaşanmasaydı 20 milyon Çerkes kardeşimiz ana yurdunda yaşayacaktı.

Memleketimiz Tokat’a yerleşerek kültürlerini yaşatan Çerkes köyleri diğer halklarla birlikte barış ve kardeşlik içerisinde, demokratik anlayışının gereği uyum içerisinde yaşamaktadırlar.

Toplumsal bir dayanışma ve yardımlaşma içerisinde diğer bölgelere örnek olmaktadırlar. Yaşam tarzları, mertlikleri, devlete sadakatleri, kadına verdikleri önem ve değerle, folklorleri ile güzel Anadolu’ya farklı bir renk kattılar. Birlikte yaşama kültürümüzün çimentosu olup ülkemize güç verdiler.

Farklılığımız zenginliğimiz, birliğimiz gücümüzdür. Ülkemizde etle tırnak gibi olduğumuz Çerkes kardeşlerimizin maruz kaldığı acıları yüreğimizde hissediyoruz.

Sürgünün 159.yılında; 21 Mayıs 1864’de anavatanları Kafkasya’dan insanlık dışı yöntemlerle sürgün edilen kardeşlerimizi saygıyla anıyor, yeryüzünde bu ve benzeri acıların bir daha yaşanmamasını diliyorum.

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
ÇERKES SÜRGÜNÜ “ İNSANLIK TARİHİNİN KARA LEKESİ”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking giriş meritking kingroyal madridbet giriş idealacesports.com