Avcı hastalığını Tokat’ta uzmanı anlattı

featured

Tularemi Hastalığı Hakkında Bilgiler

Bulaşıcı Hastalıklar Birimi Hekimi Dr. Tuğba Keskin Taşkın Açıklamalarda Bulundu

Tokat Sağlık İl Müdürlüğü'nden Bulaşıcı Hastalıklar Birimi Hekimi Dr. Tuğba Keskin Taşkın, Tularemi hastalığıyla ilgili önemli bilgiler paylaştı.

Tularemi Nedir ve Nasıl Bulaşır?

Tularemi, halk arasında tavşan ateş ya da avcı hastalığı olarak bilinen zoonotik bir enfeksiyon hastalığıdır. Tavşan, fare, sincap gibi birçok taşıyıcı hayvandan insanlara bulaşabilir.

Hastalığın Belirtileri Nelerdir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Hastalık etkeni vücuda girdikten sonra ortalama 3-5 gün içerisinde, en fazla 21 gün içerisinde belirtiler ortaya çıkar. Ateş, halsizlik, üşüme, titreme, kuru öksürük, boğaz ağrısı, ishal, bulantı, kusma, kas ağrıları gibi belirtiler görülebilir. Tedavide etkili antibiyotikler kullanılarak tam iyileşme sağlanır. İnsanlar arasında bulaş riski yoktur.

Nasıl Korunmalı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Tularemi'den korunmak için kaynağı belirsiz ve klorlanmamış suların kullanılmaması, gıdaların kemirici hayvanlara ulaşamayacağı şekilde saklanması, av hayvanlarının parçalanırken eldiven kullanılması ve etlerin iyice pişirilmesi önemlidir. Doğada bulunan kirlenmeye müsait veya kaynağı belirsiz çeşme sularının tüketilmemesi gereklidir. Hastalık tedavi edilebilirdir, şüphelenildiğinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

1
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Avcı hastalığını Tokat’ta uzmanı anlattı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking giriş meritking kingroyal madridbet giriş idealacesports.com