ABD Dışişleri Bakanı Blinken ve Türk Dışişleri Bakanı Fidan Arasında Gazze ve Kalıcı Barış Görüşmesi

featured

Son dakika haberine göre, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Türkiye’nin başkenti Ankara’ya yaptığı ziyaret sırasında Türk Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile görüştü. Toplantının ardından yapılan açıklamada, Gazze’deki son gelişmeler ve Orta Doğu’da kalıcı barışın sağlanması konularının ele alındığı bildirildi.

Görüşme, İsrail’in Gazze’deki operasyonları ve sivil kayıpların artmasıyla gündeme gelirken, Blinken ve Fidan’ın buluşması önemli bir diplomatik gelişme olarak değerlendirildi. Blinken, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, “Gazze ile ilgili derin endişeleri biliyoruz, kalıcı barışı görüştük. Bu krizi atlatmaya çalışıyoruz. İnsani yardım için de çalışıyoruz” dedi.

Blinken, Orta Doğu turunun bir parçası olarak Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile Batı Şeria’da görüşmüş ve ardından Türkiye’ye gelmişti. Ankara’ya gelişinde dikkat çeken bir detay ise Türkiye’den hiçbir üst düzey yetkilinin karşılamaya gitmemesi ve havalimanı apronunun ışıklarının kapalı olması oldu.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile gerçekleşen görüşme öncesinde Blinken ve Fidan, kameralar karşısına geçerek poz verdi. Ancak, ABD’li bakanın gergin olduğu gözlemlendi. Görüşme sonrası Blinken, Türk yetkililerle bölgedeki çatışmanın nasıl yayılmadığını ve adil bir barışın sağlanması için hangi adımların atıldığını konuştuklarını belirtti. İsraillilerle temas halinde olduklarını ve sivil kayıpların azaltılması için çözüm aradıklarını ifade etti. Gazze’ye insani yardımın ulaştırılması için önemli adımların atılacağını açıkladı.

Blinken ayrıca, rehinelerin durumuna yoğun şekilde odaklandıklarını ve insani yardımın yanı sıra rehinelerin serbest bırakılması konusunda da çaba gösterdiklerini vurguladı. İsraillilerin verdiği sözleri yakından takip edeceklerini belirtti ve ABD’nin bölgedeki liderliğinin alternatifinin bulunmadığını ifade etti. Ülkelerin ABD’ye işbirliği yapma konusunda baktığını söyleyen Blinken, her gün detayları üzerinde çalıştıklarını ve aşırıcı şiddet konusundaki açıklamalarının net olduğunu dile getirdi. Bu gelişmelerin yanı sıra Batı Şeria için de insani yardım sağlamayı planladıklarını ifade etti.

Son dakika gelişmeleri doğrultusunda, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Türk Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın Gazze’deki olaylar ve Orta Doğu’da kalıcı barışın sağlanması konularında gerçekleştirdiği görüşmenin diplomatik ilişkiler açısından büyük bir önem taşıdığı belirtiliyor. İki ülkenin bölgedeki istikrarı ve insani yardımı artırmak için birlikte çalıştıkları görülüyor.

fotograf: trt haber

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
ABD Dışişleri Bakanı Blinken ve Türk Dışişleri Bakanı Fidan Arasında Gazze ve Kalıcı Barış Görüşmesi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking giriş meritking kingroyal madridbet giriş idealacesports.com