Zabıtaların Çalışma Saatleri ve Mesai Saatleri

Zabıtalar, kolluk kuvvetleri arasında yer alarak, toplumda düzeni sağlamakla görevlidirler. Peki, zabıtaların çalışma saatleri ve mesai saatleri nedir? Zabıtalar genellikle 7/24 saat boyunca hizmet verirler. Ancak, mesai saatleri sabah 08:00’den akşam 17:00’ye kadar olan süreyi kapsar. Zabıtaların çalışma saatleri ise görevlerinin gerektirdiği durumlar doğrultusunda değişebilir. Zabıtalar, her zaman halkın yardımına koşarlar ve düzeni sağlamak için yoğun bir şekilde çalışırlar.

Zabıta Çalışma Saatleri: Hafta Sonu ve Gece Çalışma

Ülkemizde hizmet veren belediye zabıtaları, huzur, sağlık ve düzenin sağlanması için çalışan devlet memurlarıdır. Zabıtalar, belirtilen emir ve yasaklara uyulup uyulmadığını denetlerler. İdari ve adli zabıta olmak üzere 2 tür zabıta bulunmaktadır. Zabıtaların en çok sorulan sorularından biri de zabıtaların çalışma saatleri ile ilgilidir.

Zabıtaların Çalışma Saatleri 2022

Zabıtaların çalışma saatleri Belediye Zabıta Yönetmeliği’nin 9. Maddesinde belirtilmektedir. Buna göre, zabıta hizmetleri resmi tatil günleri de dahil olmak üzere günün 24 saati, kesintisiz olarak hizmet vermekte ve zabıta personelinin çalışma süresi ve saatleri, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda belirtilen çalışma süre ve saatlerine bağlı değildir. Zabıtalarda çalışma saatleri vardiyalar halinde görevin gereğine göre 24 saat iş, 48 saat istirahat ya da 12 saat iş, 24 saat istirahat şeklinde düzenlenebilir. Personel sayısı az olan zabıtalarda ise 12 saat iş, 12 saat istirahat şeklinde düzenleme yapılabilir.

Zabıtaların Mesai Saatleri

Zabıtaların mesai saatleri, en yüksek dereceli amirin teklifi ve belediye başkanının onayı ile belirlenir. Haftalık olağan çalışma saatleri 48 saati geçmeyecek şekilde düzenlenir. Zabıta memurları, vardiya sistemi ile çalıştıkları için aynı zamanda gece ve hafta sonu mesaisi de yaparlar. Ancak, zabıta personelinin mesai saatleri, hizmetin aksatılmadan yürütülmesini sağlayacak şekilde ve Devlet Personel Başkanlığı’nın uygun görüşü alındıktan sonra tespite bağlanır.

Zabıtaların Mesai Ücreti

Zabıta personelinin mesai ücretleri, 5393 sayılı Kanunda yer alan hükümlere göre hesaplanır.

Zabıtaların Çalışma Saatleri Hakkında Detaylı Bilgi

Zabıtaların çalışma saatleri, vatandaşların en çok sorduğu sorulardan biridir. Bu yazımızda zabıtaların çalışma saatleri ve vardiya sistemleri hakkında detaylı bilgiler verdik. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Zabıtaların Çalışma Saatleri ve Mesai Saatleri

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir