Yunanistan Hangi Kıtada

featured

Yunanistan Sanal Ziyaret: Coğrafi Özellikler, İklim ve Batı Medeniyeti

Yunanistan: Avrupa’nın Güneyinde Bir Cennet

Güney Avrupa’da yer alan Yunanistan, üç kıtanın kavşağında bulunmaktadır. Balkan Yarımadası’nın güney tarafında konumlanmıştır ve Arnavutluk, Makedonya, Bulgaristan ve Türkiye ile komşudur.

Coğrafya

Yunanistan’ın yaklaşık %80’i dağlık ve tepeliktir ve tüm Avrupa kıtasının en dağlık ülkesidir. Olimpos Dağı’nın Yunan tanrılarına ev sahipliği yaptığına inanılırken, Rodop Silsilesi ise doğu Makedonya ve Trakya’ya yayılmaktadır. Ayrıca, ülkede 227’si insanların yaşadığı çok sayıda ada bulunmaktadır.

İklim

Yunanistan’ın iklimi genellikle Akdeniz iklimi olarak tanımlanmaktadır. Kışlar ılıman ve yağışlı, yazlar ise ılık ve nispeten kurak geçmektedir. Ülkenin kıyı bölgelerinde bu iklim hakim olsa da Pindus Dağı’nın batısındaki bölgelerde iklim dağlar tarafından etkilenmektedir.

Batı Medeniyeti

Yunanistan, tarihteki büyük yazarlar, filozoflar ve Batı medeniyetinin birçok yönüne ev sahipliği yapmıştır. Demokrasi, geometri, cebir, siyaset bilimi, Olimpiyat Oyunları, tarih yazımı ve Batı edebiyatı gibi birçok önemli geleneğin Yunanistan’da başladığına inanılmaktadır.

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Yunanistan Hangi Kıtada

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking giriş meritking kingroyal madridbet giriş idealacesports.com