takip et takip et
Manşet

29 Mart 2021 - 10:16:17

Vali Dr. Ozan Balcı’nın Kütüphaneler Haftası Mesajı

Bilgiyi üreten ve kullanan milletlerin tarihsel süreç içerisinde ekonomik, siyasal ve toplumsal açıdan diğer milletlere üstünlük sağladıkları bir gerçektir. Okumadan, araştırmadan, öğrenmeden, hiçbir alanda başarı elde etmek mümkün değildir. Bireylerin araştırma, tanıma ve öğrenme arayışlarında ilk başvurduğu kurum olan kütüphaneler, hem örgün eğitimi destekleyen bir bilgi merkezi, hem de hayat boyu öğrenmeye verdiği katkı ile […]

Bilgiyi üreten ve kullanan milletlerin tarihsel süreç içerisinde ekonomik, siyasal ve toplumsal açıdan diğer milletlere üstünlük sağladıkları bir gerçektir. Okumadan, araştırmadan, öğrenmeden, hiçbir alanda başarı elde etmek mümkün değildir.
Bireylerin araştırma, tanıma ve öğrenme arayışlarında ilk başvurduğu kurum olan kütüphaneler, hem örgün eğitimi destekleyen bir bilgi merkezi, hem de hayat boyu öğrenmeye verdiği katkı ile yaygın eğitim merkezi konumunda bulunan bir eğitim ve kültür kurumudur.
Bilgi çağını yaşadığımız günümüzde bilginin önemi her geçen gün daha da artmaktadır. Çünkü toplumların geleceği çağdaş bilgilerle donatılmış, araştırmacı ve analitik düşünebilen nesillerden geçmektedir. Bilgiye ulaşmayı sağlayan en önemli yollardan biri de insanlara bilgi hazinelerinin kapılarını açan kütüphanelerdir.Çocuklarımıza ve gençlerimize kitap sevgisini aşılamalı, onlara kütüphanelerden yararlanma alışkanlığı kazandırmalıyız.
Günümüzde bilgiyi üreten ve kullanan toplumlar, bilimsel, siyasi, ekonomik ve sosyal anlamda gücü elinde tutan toplum olarak nitelendirilmektedir. “Bilgi Çağı”  ve “Bilgi Toplumu”nda en önemli özellik, bilginin ve bilgili olmanın bir güç kaynağı olarak görülmesidir. Bilgi Toplumu’nun insanı; bilgiye nasıl ulaşabileceğini bilen, bilgiyi kullanan ve edindiği bilgiler aracılığıyla öğrenme ve yaşam arasında ilişkiler kurarak yeni bilgiler üretebilen insandır. İnsan, kendi ürünü olan bilginin yine insanlığın hizmetine ve kullanımına sunulmasını amaç edindiği için kütüphaneler, arşivler ve dokümantasyon merkezleri kurmuş ve bu merkezler yüzyıllar boyu bilim ve kültürü etkileyen en önemli kuruluşlar olmuştur, olmaya da devam edecektir. Çünkü bilgi merkezleri, kütüphaneler, arşivler ve dokümantasyon merkezleri toplumların hafızasıdır.
Bizler bu anlayışla kütüphanelerimize yapılacak her türlü desteği, ülkemizin geleceğine yapılmış katkının bir parçası olarak değerlendirmekteyiz.
Bu doğrultuda aklını kullanan, özgür ve analitik düşünen, sorgulayıcı akla sahip, aynı zamanda da kalbini kullanabilen ülkesiyle, değerleriyle gurur duyan dünyayı algılayan, anlamlandıran, nitelikli, kaliteli bireyler yetiştirmek amacıyla başlattığımız Kitap Tokat projesi ile öğrencilerimizi kitapla buluşturuyoruz.Pandemi döneminde çocuklarımız ve yetişkinlerimiz kitap okusunlar diye Kitap Tokat Projesi kapsamında kitaptokat.gov.tr adresinden öğrencilerimizin talep ettikleri kitaplar ile 65 yaş ve üstü vatandaşlarımızın talep ettikleri kitaplar paketlenerek, PTT kargoya aracılığıyla adreslerine teslim ediliyor.
İlimize Türkiye’nin bağımsız Çocuk Kütüphanesi ve Bebek Kütüphanesi kazandırdık.“Annemden Doğdum Kütüphaneye Üye Oldum” projesi kapsamında Türkiye’de ilk kez ilimizde hayata geçirilen bebeklere üyelik kartı uygulaması ile bebeklerimizi kütüphaneye üye yapıyoruz. Yine tüm öğrencilerimizin kütüphanelere üye yapıyoruz.
Mevcut İl Halk Kütüphanesinin yerine daha modern, daha nitelikli, her türlü ihtiyaca cevap verecek, şehrin kimliğine uygun, güzel bir kütüphane kazandırıyoruz. Yine Pazar eski Hükümet Konağının kütüphane olarak restorasyonu devam ediyor. Niksar, Reşadiye, Almus, Başçiftlik, Artova, Yeşilyurt, Zile, Turhal ilçelerimize ilçe halk kütüphaneleri kazandırıyoruz.Tokat genelinde okullarımıza 76 Z-Kütüphane yaptık, 24 Z-Kütüphanenin yapımı devam ediyor. Güçlendirme yapılacak 16 okulumuzda Z- Kütüphane yapılıyor.
Tokat’ı kitap çeşitliliği ve zenginliği açısından Türkiye’nin bir numaralı ili yapma hedefindeyiz. Amacımız çağın ve geleceğin becerileriyle donanmış ve bu donanımı insanlık hayrına sarf edebilen, bilime sevdalı, kültüre meraklı ve duyarlı, nitelikli, ahlaklı bireyler yetiştirmek ve ülkemizin geleceği olan çocuklarımızın dünya ile yarışabilir konuma yükselmesine katkı sağlamak.
Bu duygu ve düşüncelerle, başta kütüphane çalışanlarımız olmak üzere tüm hemşehrilerimzin Kütüphane Haftası’nı kutluyor, sağlık, afiyet ve mutluluklar diliyorum.

????????????????????????????????????


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

SafaTV © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR