takip et takip et
Ekonomi

31 Mayıs 2019 - 12:10:00

Vali Dr. Ozan Balcı, Merkez Orman Fidanlığı’nda İncelemelerde Bulundu

Vali Dr. Ozan Balcı, 2023 Tokat Vizyonu doğrultusunda, Tokat Valiliğimizin gözetim, denetim, yüreklendirmesi, koordinasyonu ve liderliğinde sürdürülen “Orman Tokat” ve “Tarım Tokat” projeleri kapsamında Merkez Orman Fidanlığı’nda incelemelerde bulundu.

İncelemelerde Vali Dr. Ozan Balcı’ya Orman İşletme Müdürü Mehmet Sandalcı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürü İhsan İkinci ve Fidanlık Şefi Salih Eraydın eşlik etti.

Vali Dr. Ozan Balcı, eski Turhal yolu üzerinde, 160 bin 117 metrekarelik alanda 2 buçuk milyon fidan üretilen Orman İşletme Müdürlüğüne bağlı Merkez Orman Fidanlığında incelemelerde bulunarak Orman İşletme Müdürü Mehmet Sandalcı ve Fidanlık Şefi Salih Eraydın’dan yürütülen çalışmalarla ilgili bilgiler aldı. 

Yapılan bilgilendirmelerde, yetiştirilen fidanların, orman alanları ağaçlandırmasında, gelir getirici tür ağaçlandırmada, erozyonla mücadelede, kamu kurum ve kuruluşlarının kamusal alandaki ağaçlandırmalarında ve vatandaşlara ücretsiz olarak dağıtılarak değerlendirildiği belirtildi.

Orman Tokat projesi kapsamında sürdürülen çalışmalarla Merkez Orman Fidanlığında, yabani meyve türlerinden ahlat, alıç, mahlep, iğde, kuşburnu, ceviz, dut, badem ve peyzaj amaçlı ibreli ve yapraklı fidan olmak üzere 5 yılda 30 bin fidan üretimi gerçekleştirilecek.

Üretimi yapılan yabani meyve türleri ve diğer orman ağaçlarının, ormanlık alanlara ve hazine arazilerine işletme müdürlüğü tarafından dikimi yapılarak Tokatlı hemşehrilerimizin hizmetine sunulacağı kaydedildi.

Fidanlıkta yürütülen çalışmalar kapsamında, salep, kayın mantarı, mürver türleri de sonbaharda ekim ve dikim yoluyla üretime kazandırılarak ormanlık alanlara dikilip bu türlerin de çoğalmasının sağlanacağı  belirtildi.

Fidanlık alandaki gezisi sırasında fidanlıkta çalışan işçilere de selam vererek sohbet eden Vali Dr. Ozan Balcı, işçilere kolaylıklar diledi.

Merkez ormanlık fidanlığındaki gezi ve incelemelerinde Vali Dr. Ozan Balcı, karadutun 15 bin adet üretiminin yapılarak, vatandaşlarımıza dağıtımı ile yaygınlaştırılmasını isterken, 10 bin dönüm ceviz, 250 bin mahlep, 250 bin kiraz ve vişne, 250 bin kuşburnu, 50 bin kızılcık, 25 bin alıç, 25 bin erik, 40 bin ahlat dikilerek üretilmesini ve Tokatlı hemşehrilerimize dağıtılmasını istedi.

Vali Dr. Ozan Balcı, yıllık ve 5 yıllık planlamaların yapılmasını isteyerek, “Güzel işler yapıyorsunuz, tebrik ediyorum. Çiftçimizi zenginleştirmek ve hammadde ihtiyacını karşılamak için fidanlıktaki üretimi önemli buluyorum. Fidan üretiminde sizlere tam destek veriyorum. Daha çok üretim için belirlenen hedefler doğrultusunda çalışılsın.” dedi.


Kaynak

http://tokat.gov.tr/vali-dr-ozan-balci-merkez-orman-fidanliginda-incelemelerde-bulundu

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

SafaTV © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR