takip et takip et
Manşet

5 Mart 2019 - 10:30:06

VALİ DR. OZAN BALCI GELENEKSEL TÜRK YAYINI VE OKÇULUĞUNU YAŞATAN YAŞAR METİN AKSOY’U ZİYARET ETTİ

Vali Dr. Ozan Balcı, Geleneksel Türk yayı ve okçuluğunu yaşatmaya çalışan Dr. Yaşar Metin Aksoy’u evinin altındaki atölyesinde ziyaret etti. Vali Dr. Ozan Balcı, Geleneksel Türk yayı ve okçuluğunu yaşatmaya çalışan, girdiği yarışmalarda dereceler yapan aynı zamanda kalp ve damar hastalıkları cerrahı olan Dr. Yaşar Metin Aksoy’dan çalışmalarıyla ilgili bilgiler aldı.   Aile boyu okçulukla ilgilendiklerini belirten […]

Vali Dr. Ozan Balcı, Geleneksel Türk yayı ve okçuluğunu yaşatmaya çalışan Dr. Yaşar Metin Aksoy’u evinin altındaki atölyesinde ziyaret etti.
Vali Dr. Ozan Balcı, Geleneksel Türk yayı ve okçuluğunu yaşatmaya çalışan, girdiği yarışmalarda dereceler yapan aynı zamanda kalp ve damar hastalıkları cerrahı olan Dr. Yaşar Metin Aksoy’dan çalışmalarıyla ilgili bilgiler aldı.  
Aile boyu okçulukla ilgilendiklerini belirten Dr. Yaşar Metin Aksoy, katıldıkları yarışmalar ve aldıkları derecelerle ilgili Vali Dr. Ozan Balcı’ya bilgiler verdi. Geleneksel yay ve okları yapan Türkiye’deki on kişiden biri olduğunu ifade eden Aksoy, yay yapımında dişbudak ağacını ve fiberglas kaplama kullandığını belirterek, kirişi sentetik ipekten yapdığını kaydetti. Malzemeleri yurt dışından getirdiğini ifade eden Aksoy, Ayda 1-2 tane yay yapabildiğini ifade etti. Geleneksel Osmanlı yayı ve ok yapmayı merak üzerine öğrendiğini belirten Dr. Yaşar Metin Aksoy, kullandığı malzemelerinin marangoz olan dedesinden kaldığını belirtti. Yayın kurulumu hakkında bilgiler vererek yay kurulumunu gösteren Aksoy, Ahşap oymacılığı da yaptığını ifade ederek, Türkiye’nin hiçbir yerinde olmayan tavan göbeğinin Tokat’ta bulunduğunu ifade ederek birebir aynısını yaptığı tavan ahşap işlemesi ve kapılar hakkında bilgiler verdi. Ziyarette Dr. Yaşar Metin Aksoy, kendi yazmış olduğu Sipahi adlı romanı da imzalayarak Vali Dr. Ozan Balcı’ya takdim etti.   Yapılan yayları ve okları ilgiyle ve beğeniyle inceleyen Vali Dr. Ozan Balcı, Dr. Yaşar Metin Aksoy’un yaptığı işi önemli ve değerli bulduğunu belirterek, el emeği göz nuru yaptığı çalışmalar nedeniye kendisini tebrik etti. Geleneksel sanatlarımızı yaşatmaya çalışanların her zaman yanında olduğunu kaydeden Vali Dr. Ozan Balcı, Aksoy’a kolaylıklar ve başarılar dileyerek teşekkür etti. 


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

SafaTV © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR