takip et takip et
Manşet

1 Haziran 2019 - 11:22:23

Vali Dr. Ozan Balcı, Ballıca Mağarasında İncelemelerde Bulundu

Vali Dr. Ozan Balcı, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesine 2019 yılında Türkiye’den giren tek miras alanı Ballıca Mağarasında incelemelerde bulundu.

Vali Dr. Ozan Balcı, 2023 Tokat Vizyonu doğrultusunda, Tokat Valiliğimizin gözetim, denetim, yüreklendirmesi, koordinasyonu ve liderliğinde; Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ile Tokat İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü işbirliğinde yürütülen Birleşmiş Milletler, Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Mirası Listesi Yolunda Ballıca Mağarası Projesi kapsamında gerçekleştirilen başvuru ile Ballıca Mağarası UNESCO Geçici Dünya Miras Listesi’ne giren Ballıca Mağarasında incelemelerde bulunarak, yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler aldı.

“Ballıca Mağarası Tokat’ımızın Eşsiz Bir Değeri”

Ballıca Mağarası’nın sahip olduğu doğal oluşum değerleri ile uluslararası ölçekte önem arz eden bir alan olduğunu ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı,” Ballıca Mağarası hem günümüz hem de gelecek nesiller için bir miras niteliğinde. Eşsiz ve tüm Dünya’yı kendine hayran bırakan bir yapıya sahip. Biz ilimizde böyle bir yapının olmasından ve Tokat’lı hemşerilerimizin bu mirasa sahip çıkmasından büyük bir mutluluk duyuyoruz. UNESCO Dünya Doğal Mirası Listesine girmesi için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Tokat’ımızı hak ettiği değere ulaştırmak için daha çok çalışmalar yapacağız.” dedi.

İnsanları ilimize bağlı Pazar ilçesinin 7 km güneyinde bulunan ve eşsiz bir güzelliğe sahip olan Ballıca Mağaramızı görmeye davet ediyoruz. Yaşı 3,4 milyon yıl olarak belirlenen Ballıca Mağarası, Dünya’daki benzerlerinin en güzel örneklerinden birisini oluşturmaktadır. Yarı kayalık yüksek bir tepenin yamacındaki mağaraya giriş, kısmen düzeltilmiş ana kaya bloğundan sağlanmaktadır. Aydınlatma, yürüyüş yolları, seyir terasları yapılarak 1996 yılında ziyarete açılan Ballıca Mağarası 10.000 metrekare yüzölçümüne sahiptir. Bugün gezilip görülebilen kısmı 680 m uzunluğu, +19, -75 metre olmak üzere toplam 94 metre yüksekliğindeki mağaranın en önemli karakteristik özelliği, Türkiye’de hiçbir mağarada bulunmayan “soğan sarkıt” oluşumlarına sahip olması ve mağaranın değişik yerlerinde koloniler halinde yaşayan cüce yarasaların bulunmasıdır.   Ballıca Mağarası’nın kısımları
Mağara yarı yatay, yarı dikey olarak birbirine bağlı 5 kat ve 8 büyük salondan oluşmaktadır. Mağara içi, şekillerine göre bölümlere ayrılmıştır ve her bölüm farklı isimlerle anılmaktadır. “Havuzlu Salon, Büyük Damlataşlar Salonu, Fosil Salonu, Yarasalar Salonu, Mantarlı Salon, Sütunlar Salonu ve Yeni Salon.” Bu bölümler dışında oluşumu devam eden henüz ziyarete açılmamış bölümler de bulunmaktadır.


Kaynak

http://tokat.gov.tr/vali-dr-ozan-balci-ballica-magarasinda-incelemelerde-bulundu

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

SafaTV © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR