takip et takip et
Tokat Haberleri

25 Mayıs 2019 - 11:37:42

ÜNLÜ TOKAT ANNE YAZMALARI ŞEHİT ANNELERİNE HEDİYE EDİLDİ

Başkan Eroğlu:6 Bin yıllık tarihi, 14’e yakın Medeniyetin kurulduğu Tokat, Yazma’nın Türkiye’deki merkezidir. Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, yeni dönem projelerinden birisi olan, Tokat Anne Yazmaları Projesinin tanıtım programına katıldı. Ana hedefi geleneksel Tokat yazmacılığını Türkiye’ye ve dünyaya daha etkin tanıtırken, aynı zamanda da istihdamı artırarak, evlerinde Tokat yazmasına el emeği ile şekil veren […]

Başkan Eroğlu:6 Bin yıllık tarihi, 14’e yakın Medeniyetin kurulduğu Tokat, Yazma’nın Türkiye’deki merkezidir.

Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, yeni dönem projelerinden birisi olan, Tokat Anne Yazmaları Projesinin tanıtım programına katıldı.

Ana hedefi geleneksel Tokat yazmacılığını Türkiye’ye ve dünyaya daha etkin tanıtırken, aynı zamanda da istihdamı artırarak, evlerinde Tokat yazmasına el emeği ile şekil veren kadınların, ekonomilerine katkıda bulunmak olan proje, tanıtımla birlikte start aldı.

Projenin tanıtımında düzenlenen basın toplantısında bir konuşma yapan Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu: “Projenin startı ile birlikte, ilk adım olarak 1000 şehit annemize yazmalarımızı ulaştırdık.” dedi.

Başkan Eroğlu: “Seçimlerden uzunca bir zaman sonra ilk defa bir aradayız. Haliyle verdiğimiz sözler ve yapmayı düşündüğümüz bir takım çalışmalar vardı. İşte bunlardan ilki de Tokat Anne Yazmaları projemiz” dedi.

“Bu projemizde gördüğünüz üzere hem hanımefendilerin, hem yazmacı esnafımızın, hem de sizlerin de destekleriyle inşallah büyüye büyüye devam edecek ve bizim 600 yıllık geleneksel yazmacılığımızı ve geleneksel yazmalarımızı artık, bütün Türkiye’ye ve dünyaya da bu vesileyle tanıtmış olacağız.

Tokat deyince akla birçok şey gelir, ama bu arada en başta akla gelen ilk sıralarda Tokat yazmacılığı gelir. Çünkü Tokat’a gelen herkes yazma almadan gitmez. Yazma bizim annelerimizin başörtüsü, Türkiye’de hem satılmış olacak, hem de tanıtılmış olacak. Çünkü bu projenin amacı, Tokat Yazmalarını Tüm Türkiye’ye ve dünyaya tanıtmak.

Tokat Yazmaları artık raflarda yerini alacak, gerek belediyemizin bunlarla ilgili ve buna benzer ürünlerin satıldığı tanzim satış mağazalarımızda, dükkânlarımızda, gerek Hanımeli Kültür Sanat Merkezlerimizde, gerekse Tokat’taki esnaflarımız da böyle güzel kutu haline gelmek suretiyle Tokat Anne Yazmalarımız, şehrimize gelen insanlara satılmış olacak, ikincisi başta Belediyemizin internet sitesi olmak üzere, şehrimizdeki ve ulusaldaki bütün alışveriş Dünya’ya tanıtmak, ikincisi hanımefendilerimizin bunu yaparken ekonomilerine katkı sağlamak. Bir de burada istihdamı da artırmak, en önemli amaçlarımızın başında gelmektedir. Ve inşallah da sizler vesilesiyle hem yerelde, hem ulusaldaki ajanslarımız vesilesiyle bu projemizi Tokat Anne Yazmaları projemizi ilk sizlerle paylaşmış olduk.

Yine burada belki ismini söylemeyeceğim birçok alışveriş sitelerinde yerini almış olacak. Bu sitelerden de insanlarımız bu yazmaları tedarik etmiş olacak. Biz burada onlara özel renk belirledik. Üç renk üzerine çalıştık. İnsanlarımız isterlerse bu üç renkten birini siparişlerini verecekler. Hatta isme özel yazmalar yapacağız. Nasıl gömleklerde, kravatlarda insanların isimleri yazar o kişiye özel yapılmış olur, aynı şekilde yazmalarında bir köşelerinde isimlerini yazacağız ve insanlara özel yazmalar üretmiş olacağız. Bir köşesinde de bu yazmayı yapan insanların isimlerini de yazmış olacağız ve Tokat’taki filanca hanımefendi tarafından el emeği göz nuru olarak yapılmıştır, diyeceğiz. Öte yandan kutunun içerisine Tokat yazmasının hikâyesini anlatan bir yazı dizisinde kutunun içerisine koyacağız. Bu vesileyle de tüm Dünya’ya, tüm Türkiye’ye bu yazmalarımız bu şekilde de ulaşmış olacak.

İlk hediyelerimizi bugün Tokat merkez ve ilçelerindeki 1000 tane şehit yakını, gerek Şehit annesi, gerekse Şehit eşine burada hazırlayarak bir bir, tek tek teslim ettik. Çünkü onlar bizim başımızın tacı, geleceğimiz için, vatanımız için canlarını feda eden şehitlerimizin Anneleri. Biz de onların Manevi anlamda hem yanlarında olalım, bizi bir evlat yerine koysunlar, diye bu annelerimizin Anneler gününü kutladık ve onlara bu Şehit annelerimize bu projelerimizin Startını verip onlara bu yazmaları hediye ettik. Bu da Türkiye’de ilk defa yapılan bir proje oldu. Tokat’ın bütün yörelerindeki şehitlerimizin annelerine, eşlerine bu yazmalarımızı hediye edeceğiz. Ben buradan bir kez daha hem şehit annelerinin hem de tüm annelerin, anneler gününü kutluyorum. Ben buradaki hanımefendilere de çok teşekkür ediyorum. Zira şu gördüğünüz iğne oyaları hemen bir çırpıda yapılan şeyler değil hepsinden Allah razı olsun, Ellerine sağlık burada olan olmayan herkese teşekkür ediyorum. Yine evlerde bu işleri yapan hanımefendileri de biz bu vesileyle davet ediyoruz. Biz burada bir atölye gibi çalışmalarımızı çok yoğunlaştıracağız. Bu işi daha büyütüp daha köpürtüp İnşallah Tokat Yazmalarını Tüm Türkiye’nin gündemine hep beraberce koymamız lazım” dedi.

#Tokatanneyazmaları

#AnnelerGünü


Kaynak

http://tokat.bel.tr/sayfa/detay/1867

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

SafaTV © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR