Türksat 6A, Haziran 2024’te uzaya fırlatılacak

featured

 

TURKSAT6A DA HEYECAN DORUKTA!

 “TESLİMAT MARTTA, UZAYA FIRLATMA HAZİRAN 2024’TE”

 TÜRKSAT 1B İLE BAŞLAYAN TÜRKİYE’NİN UYDU SERÜVENİ ŞİMDİ HABERLEŞME UYDUSU TÜRKSAT 6A İLE ZİRVEYE ULAŞIYOR

 İŞTE O AÇIKLAMA…

 ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANI ABDULKADİR URALOĞLU:

 -“ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZLA YAPTIĞIMIZ DEĞERLENDİRMELERDE TÜRKSAT 6A UYDUMUZUN MART AYI İÇERİSİNDE YERLİ TESLİMİNİ YAPACAĞIZ”

 – “SPACE X FİRMASIYLA YAPILAN ANLAŞMA GEREĞİ UYDUNUN FIRLATILMAK ÜZERE FIRLATMA ALANINA GÖNDERİLEREK MUHTEMELEN HAZİRAN AYI İÇERİSİNDE FIRLATMA İŞLEMLERİNİ YAPMAYI HEDEFLİYORUZ”

 Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türkiye’nin 21. yüzyılın başında dünya sahnesinde daha etkin bir rol oynamak amacıyla uzay alanındaki çalışmalarını kararlılıkla sürdürdüğünü belirtti. Bakan Uraloğlu, ülkenin uydu yayıncılığı serüveninin TÜRKSAT 1B ile başladığını ve şimdi ilk yerli haberleşme uydusu olan TÜRKSAT 6A ile zirveye ulaştığını ifade ederek, “Türkiye Yüzyılı’nın başlangıcında dünyada söz sahibi olmak için uzayda iz sahibi olma hususunda kararlılıkla çalışmalarımıza devan ediyoruz” diye konuştu.

 

TÜRKSAT 6A TEKNİK ÖZELLİKLERİ

TÜRKSAT 6A, tamamlandığında 42 doğu boylamında hizmet verecek ve yer merkezli bir yörüngede, 35 bin 786 kilometre uzaklıkta konumlanacak. 7,5 kW güce sahip yerli ve milli haberleşme uydusu, 20 aktarıcı ile donatılacak. Uydu, Ku bantta hizmet verecek ve önceki uyduların erişmediği Güney-Doğu Asya gibi bölgelere de ulaşım sağlayacak.

Bakanı Uraloğlu, “Uçuş Bilgisayarı, Güç Dağıtım Birimi, Elektrikli İtki Motoru, Yakıt Tankı gibi kritik bileşenlerin yerli imkanlarla üretilmesi, dışa bağımlılığı azaltacak ve yerlilik oranını artıracaktır. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız ile TÜBİTAK ve TÜRKSAT arasında imzalanan protokol ile TÜRKSAT 6A’nın proje sözleşmesi, Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımlarıyla 15 Aralık 2014’de imzalandı.  Ülkemizi dünya üzerinde haberleşme uydusu üretebilen ilk 11 arasına taşıyacak olan TÜRKSAT 6A haberleşme uydumuz; tamamlandığında, 42 doğu boylamında hizmet verecektir. 35 bin 786 kilometre uzaklıkta, yer merkezli bir yörüngede yer alacaktır. 7,5 kW güce sahip olacak yerli ve milli haberleşme uydumuz, 20 aktarıcıya sahip olacaktır. TÜRKSAT 6A uydumuz Ku bantta hizmet verecektir ve daha önceki TÜRKSAT uyduları ile kapsanmayan Güney-Doğu Asya gibi yeni coğrafyalara da hizmet sunacaktır. Uydumuzun görev süresi 15 yıl olarak planlanmıştır. Uçuş Bilgisayarı, Güç Dağıtım Birimi, Elektrikli İtki Motoru, Yakıt Tankı, Güç İşleme ve Kontrol Birimi gibi kritik bileşenlerin yerli imkanlar ile üretilmesi ve yüksek yerlilik oranı ile uydu ve uzay sektöründe dışa bağımlılığı azaltacaktır

 TÜRKSAT 6A’DA TAMAMLANAN ÇALIŞMALAR

TÜRKSAT 6A projesinin, TÜRKSAT, SSB ve TUSAŞ iş birliğiyle yürütüldüğünü kaydeden Bakan Uraloğlu, “TÜRKSAT-6A uydusunun montaj, entegrasyon ve testleri, TÜRKSAT, SSB ve TUSAŞ iş birliğiyle devam etmektedir. Şu anda; Isıl Yapısal Yeterlilik Modeli, Mühendislik Modeli ve Uçuş Modeli olmak üzere 3 ayrı model üretimi planlanan TÜRKSAT 6A uydu projesinde, Isıl Yapısal ve Mühendislik Modellerinin üretim, entegrasyon ve testleri tamamlanmıştır. Sistem seviyesi ilk fonksiyonel testleri, termal vakum testi, titreşim testi, akustik testi ile elektromanyetik uyumluluk testleri bitmiştir” dedi.

TÜRKSAT 6A’DA YAPILACAK ÇALIŞMALAR

Bakan Uraloğlu, TÜRKSAT 6A’nın 31 Mart 2024’te nakliyeye hazır hale gelmesinin hedeflendiğini ve fırlatma için Space X firması ile Temmuz 2021’de yapılan sözleşme gereği 16 Haziran 2024’te uzaya fırlatılmasının planlandığını açıkladı. Bakan Uraloğlu, “Son test aşaması olan sistem seviyesi kompakt alan anten testi (CATR) hazırlıklarına başlanmıştır. Anten ve güneş panellerinin açılma testleri Ekim ayında, Fırlatıcı Uyum ve Piro Testleri ile son hizalama testleri de Kasım ayında başlayacaktır. CATR yani kompakt alan anten testi sonrası güneş panelleri entegrasyonu ve kütle özellikleri ölçümü Şubat 2024’te gerçekleştirilecektir. Tüm bu testlerinin tamamlanmasıyla birlikte uydumuz fırlatma sahasına sevk için hazır hale gelecektir” diye konuştu.

TÜRKSAT 6A SEVK VE FIRLATMA TARİHLERİ

TÜRKSAT 6A’nın 31 Mart 2024 tarihinde nakliyeye hazır hale gelmesini hedeflediklerini de kaydeden Bakan Uraloğlu, “Space X firması ile TÜRKSAT 6A fırlatma hizmetleri temini sözleşmesi Temmuz 2021 tarihinde imzalanmış ve yürürlüğe girmiştir. Sözleşmeye bağlı koordinasyonlar bakanlığımız uhdesindeki TÜRKSAT tarafından yürütülmektedir. Mevcut takvime göre de 16 Haziran 2024 tarihinde uzaya fırlatılmasını planlıyoruz” dedi.

Türkiye’nin uzay çalışmalarının önemli bir ürünü olan Türksat 6A’nın uzaya gönderilme tarihi, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu tarafından Haziran 2024 olarak duyuruldu. Türksat 6A, Türkiye’nin iletişim ve uydu teknolojilerindeki ilerlemelerini temsil eden bir projedir. Bakan Uraloğlu, bu önemli aşamanın gerçekleşmesiyle birlikte Türkiye’nin iletişim altyapısının güçlendirilerek, daha yüksek hız ve kapasiteyle daha kaliteli hizmet sunulabileceğini belirtti. Türksat 6A’nın fırlatılmasıyla birlikte, Türkiye’nin uzaydaki yerini daha da sağlamlaştırması ve ulusal uydu takımını güçlendirmesi hedeflenmektedir. Bakan Uraloğlu ayrıca, Türksat 6A’nın milli bir proje olduğunu ve Türk mühendisleri tarafından tasarlandığını vurgulayarak, büyük bir gurur kaynağı olduğunu ifade etti. Türksat 6A’nın uzaydaki başarılı görevi, Türkiye’nin teknolojik ilerlemesine ve uzay araştırmalarındaki yerini güçlendirmesine büyük katkı sağlayacaktır.

Türkiye, savunma sanayi alanında attığı sağlam adımların yanı sıra uzay araştırmaları ve projeleriyle de kendini kanıtlamaktadır. Ülkemizin uydu yayıncılığı serüveni, TÜRKSAT 1B ile birlikte başlamış ve zaman içinde TÜRKSAT 6A ile zirveye ulaşmıştır. Özellikle TÜRKSAT 6A, Türkiye’nin ilk yerli haberleşme uydusu olması bakımından büyük önem taşımaktadır. Bu uydu, Türk insanının yerli ve milli teknolojilerle geliştirilen bir projeye katkı sağlaması açısından da gurur vericidir. Ancak, merak edilen konulardan biri TÜRKSAT 6A’nın ne zaman uzaya fırlatılacağıdır. Uzay çalışmaları, hassas ve dikkat gerektiren süreçler olduğu için bu konuda sabırlı olmak ve gerekli tüm adımların eksiksiz bir şekilde atılmasını sağlamak önemlidir. Türkiye, uzay araştırmaları ve projeleriyle dünya çapında tanınmayı hedeflemektedir. Bu nedenle, TÜRKSAT 6A gibi önemli bir projenin başarılı bir şekilde hayata geçirilmesi için tüm teknik ve güvenlik önlemlerinin alınması büyük bir özen gerektirmektedir. Sonuç olarak, Türkiye’nin savunma sanayisi ve uzay araştırmalarındaki başarıları ülkenin teknolojik gelişimine sağladığı katkılarla birlikte dikkat çekmektedir. TÜRKSAT 6A’nın uzaya fırlatılması ise bu alanda atılan önemli bir adım olacak ve Türkiye’nin uzay sektöründeki varlığını daha da güçlendirecektir.

“16 Haziran 2024 tarihinde uzaya fırlatılmasını planlıyoruz”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, konuyla ilgili açıklama yaparak TÜRKSAT 6A’nın 31 Mart 2024’e kadar nakliyeye hazır hale getirilmesini amaçladıklarını belirtti. Uraloğlu, bu konuda şunları söyledi:

Tüm bu testler tamamlandığında, Türksat 6A uydumuz, fırlatma sahasına hazır hale gelmiş olacak. Bugünkü ziyaretimizde çözüm ortaklarımızla yaptığımız değerlendirmeler sonucunda, Türksat 6A uydusunun mart ayı içinde yerde teslimini planlıyoruz. Ardından bu uydunun Space X firmasıyla yapılan anlaşma gereği fırlatma alanına gönderilerek, muhtemelen haziran ayı içinde gerekli fırlatma işlemlerini gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Bulunduğumuz alanda, gerçekten Türk mühendisliğinin uzay sanayisinde ulaştığı seviyeyi gösteren önemli bir yapı bulunmaktadır. Burada harcanan emeği ve gösterilen gayreti gururla ve takdirle gördük.

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Türksat 6A, Haziran 2024’te uzaya fırlatılacak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir