TÜRKİYE’DE ÜRETİLEN AR VE VR TEKNOLOJİSİ KULLANAN SİMÜLATÖR YOĞUN İLGİ GÖRDÜ

featured

Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik teknolojilerini kullanarak oyun simülatörleri üreten Dof Robotics’in Monster Jam ürünü ABD’nin ardından eğlence, etkinlik, park ve rekreasyon fuarı Atrax’ta görücüye çıktı. ‘Canavar araba’ fikrinden yola çıkarak üretilen Monster Jam, AR ve VR teknolojilerini kullanarak oyunculara ‘canavar araba’ deneyimini ve heyecanını yaşatıyor.

Eğlence, etkinlik, park ve rekreasyon fuarı Atrax, 3-5 Şubat tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleşti. Fuara hem eğlence parkı meraklıları hem de potansiyel alıcılar büyük ilgi gösterirken, fuarın en çok ilgi çeken ürünü sanal gerçeklik (VR) ve artırılmış gerçeklik (AR) teknolojileri kullanarak oyun simülatörleri ve sinemalar üreten Dof Robotics’in Monster Jam adlı, ‘canavar araba’ simülasyonu oldu.

İlk kez ABD’de görücüye çıkan Monster Jam, ikinci gösterisini Atrax ile birlikte İstanbul’da yapan Monster Jam, ABD ve Yunanistan’a ihracat başarısı yakaladı. Simülasyonun yakın gelecekte daha büyük ihracat başarıları yakalaması bekleniyor.

“AMACIMIZ HERKESE ULAŞAMAYACAKLARI HEYECANI YAŞATMAK”

Dof Robotics olarak amaçlarının AR ve VR teknolojilerini kullanarak heyecanı ve eğlenceyi ulaşılabilir kılmak olduğunu ifade eden DOF Robotics Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Mertcan, “Ürünlerimiz gelişmiş AR ve VR teknolojilerini kullanarak, insanlara normal hayatlarında deneyimlemeyecekleri heyecan ve eğlenceyi sunmak için özel olarak tasarlanıyor. Tasarımlarımız arasında yer alan Monster Jam ile ‘canavar araba’ kullanmanın, yerden metrelerce yüksekteki engellerin üzerinden atlamanın heyecanını yaşayabilirlerken, Defender ile gelecekteki bir savaş ortamını deneyimleyip, uzaylılarla kendi gözlerinden, ellerindeki silahla savaşabiliyorlar. Dahası tüm yönlere hareket edebilen, sürekli geliştirdiğimiz sanal gerçeklik teknolojimiz sayesinde gerçeğe en yakın sinemalarımızla bulunduğunuz yerden kalkmadan bir çölü, bir heyecan trenini ya da uçmayı deneyimlemelerini sağlayabiliyoruz. Ürünlerimizi deneyimleyen insanların indikten sonraki gülümsemeleri, heyecanları, yaşadıkları deneyim bizlerin en büyük ilham kaynağı” ifadelerini kullandı.

METAVERSE TEKNOLOJİSİNE GÖZ KIRPAN BİR DENEYİM: MISSION SPACE

Son tasarımları olan ve oyuncuların birbirileriyle etkileşime geçebildiği Mission Space: Digital Park’tan bahseden Mustafa Mertcan, “Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik teknolojilerinin Metaverse ile olan temel farkını ‘etkileşim’ olarak açıklayabiliriz. Metaverse teknolojisinde kullanıcılar birbirleriyle ve etrafındaki nesnelerle etkileşime geçebilir, simülasyon içerisinde aynı deneyimi yaşayarak aralarında konuşabilir, aynı hedef için çalışabilir bu nedenle Metaverse teknolojisi AR ve VR ile hazırlanmış tasarımlardan daha gerçekçidir. Ar-Ge ekibimizin uzun süredir üzerinde çalıştığı Mission Space: Digital Park tasarımımız Metaverse teknolojisini kullanarak oyunculara 30 ila 40 dakikalık bir uzay deneyimi yaşatacak. 8 bölümden oluşan simülasyonda öncelikle insanlığın uzay macerası anlatılacak, oyuncular uzay kıyafetlerini giyerek roketle Dünya’dan ayrılmayı deneyimleyecek, daha sonra Uluslararası Uzay Üssü’nde (ISS) uzay yürüyüşüne çıkacak ve nihayetinde Dünya’ya geri dönecekler. Tüm bu görevler gerçekleştirilirken oyuncular birbirileriyle etkileşimde kalacaklar” diye konuştu.

Ayrıca, Mission Space, ATRAX Fuarı’nda Yıldızlı Proje seçilerek ilk ödülünü de aldı.

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
TÜRKİYE’DE ÜRETİLEN AR VE VR TEKNOLOJİSİ KULLANAN SİMÜLATÖR YOĞUN İLGİ GÖRDÜ

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking giriş meritking kingroyal madridbet giriş idealacesports.com