Türkiye geliyor; Dünya’nın en büyük uzay etkinliği olan Uluslararası Uzay Kongresi (IAC)’yi Türkiye’ye kazandırdık.

featured

1950 yılından bu yana her yıl düzenlenen ve dünyanın en büyük küresel uzay etkinliği olan Uluslararası Uzay Kongresi IAC 2026’nın aday ülke seçimi tamamlandı. 2 Ekim haftası gerçekleşen etkinlikte karar Antalya ile aday olan Türkiye lehine çıktı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mehmet Fatih Kacır, bizzat katıldığı ve sunum yaptığı etkinlikle ilgili şu sözleri dile getirdi:

 

“Milli Uzay Programı’yla adım adım gerçekleştirmekte olduğumuz projeler, tüm dünyanın dikkatini çekmeye devam edecek. Adaylık sürecimize en büyük desteği veren Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı sunuyorum.

Uzay alanında çalışan neredeyse bütün önemli kurum ve şirketlerin bir araya geleceği kongre ve fuarın şimdiden Antalya’mıza ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.”

Antalya adaylığımızın detaylı sunumunu gerçekleştiren Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcımız Prof. Dr. Ahmet Yozgatlıgil, sunumunda 16. yüzyılda Osmanlı’da kurulmuş ilk rasathaneyi resmeden bir minyatüre de yer vererek, uzay merakımızın çok eskilere dayandığına vurgu yaptı. Bu minyatürün canlandırmasını konu alan ve devamında adaylık bilgilerimizin verildiği sunum katılımcılar tarafından beğeni ile karşılandı.

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Türkiye geliyor; Dünya’nın en büyük uzay etkinliği olan Uluslararası Uzay Kongresi (IAC)’yi Türkiye’ye kazandırdık.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir