Tozanlı Vadisi Ceviz Bahçesi Oluyor

featured
Vali Dr. Ozan Balcı, Valiliğimiz koordinesinde Tarım Tokat kapsamında devlet-millet işbirliği ve Özel Ağaçlandırma Projesiyle Tozanlı Vadisinde daha çok alana ceviz, badem ve kestane dikilmesinin hedeflendiğini söyledi.
Vali Dr. Ozan Balcı Almus ve Reşadiye Tozanlı Vadisinde bulunan köylerde devam eden ceviz fidan dikim çalışmalarını yerinde görerek, çiftçilerle fidan dikti.
Almus Tozanlı Vadisinde; Göltepe, Çaykaya, Bağtaşı, Çaykıyı, Gebeli, Çamköy, Değeryer, Sarıören köyleri ceviz dikim alanlarında muhtarlar ve köy sakinleri ile bir araya gelerek, sohbet eden Vali Dr. Ozan Balcı, Tozanlı Vadisinin Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü özel ağaçlandırma projesiyle yapılacak ağaçlandırma ile değerine değer katacağını söyledi. Vali Dr. Ozan Balcı, “Tozanlı’nın insanları dürüstlüğüyle, çalışkanlığıyla, samimiyetiyle, vatanperverliğiyle Türkiye’de meşhur. Tozanlı vadisini gelin gibi süsleyelim istiyorum. Bu vadiye gezmeye gelsin insanlar. Bunu da köylülerimizle birlikte başaracağız. Köylülerimizin her zaman yanındayız.” dedi.
“Harika Bir İş Olacak”
Köylülere uygulanacak projeyle ilgili bilgi veren Vali Dr. Ozan Balcı, “Bu zamana kadar yaklaşık 20 bin ceviz diktik. Biz bir ekip kurduk, bu ekipten isteğim Tozanlı hattı boyunca, bu güzel topraklarla ceviz fidanlarını buluşturmaları. Bu durumu planlayalım ve uygulayalım. Sadece ceviz değil diğer meyve türleri de olur. Ekibimiz çok güçlü. Dikim işlemi bittikten sonra bir de damla sulama yöntemi kurarız. Özel ağaçlandırma diye bir uygulama var. Orman Genel Müdürlüğümüz özel ağaçlandırma projesinden yüzde 65 katkı sağlıyor. Kalan yüzde 35’ini de biz halledeceğiz, sizden para istemiyorum. Bu kapsamda kazıyı biz yaparız, dikimi siz yaparsınız. Ekim alanının etrafını çevireceğiz ve damla sulama sistemi kuracağız. Bir de kooperatif kuracağız. Çiftçilerimizi bir araya getireceğiz. Böylece daha çok imkandan istafe edilmesi sağlanacak.” diye konuştu.
Vali Dr. Ozan Balcı, Tozanlı Vadisinde yapılacak çalışma ile çiftçinin yanı sıra birçok sektörün de kazanç sağlayacağının altını çizdi.
Tokat Cevizin Memleketi
Tokat’ın Türkiye’nin kaliteli ceviz ihtiyacını karşılayacağını belirten Vali Dr. Ozan Balcı, “İşin özü ceviz başta olmak üzere kestane, badem ve çeşitli ağaçlarımız burada özel ağaçlandırma ile dikilecek. Burası çok harika olacak. Ben bunun olacağına yürekten inanıyorum, size de inanıyorum. El ele verelim bu işleri yapalım. 3-4 sene sonra buralar çok güzel olur. Türkiye’nin kaliteli cevize ihtiyacı var, Tokat da cevizin memleketi.” dedi.
Vali Dr. Ozan Balcı, Kolköy Çiftçileriyle Ceviz Fidanı Dikti
Almus Kolköy ceviz dikim alanında muhtar ve köy sakinleri ile bir araya gelen Vali Dr. Ozan Balcı, 1 milyon ceviz fidanının çiftçinin değerli eliyle Tokat’ın kıymetli topraklarıyla buluşturulacağını belirterek, “Geçen sene 250 bin adet ceviz fidanını toprakla buluşturduk. Bu sene de 270 bin tane ceviz fidanını Tokat’ın çok kıymetli topraklarıyla, bütün ilçeleriyle buluşturuyoruz. 500 bin fidanı da yetiştiriyoruz. Önümüzdeki yıl ve ondan sonraki yıl toplam 1 milyon ceviz fidanını Tokat’ın topraklarıyla buluşturmuş olacağız. Ceviz deyince akla Tokat gelir zaten, burası tarım memleketi.” dedi.
“Desteğimiz Her Zaman Sizinle”
Çiftçiye ve üreticiye devlet desteğinin tam olduğunu vurgulayan Vali Dr. Ozan Balcı, “Bugün özellikle Tozanlı Vadisinin bir parçası olan Kol Köydeyiz, Almus’un son köylerinden biri. Kol Köylüler çalışkan insanlar. Hepinizi tebrik ediyorum, çok güzel iş yaptınız. Desteğimiz her zaman sizinle beraber. Sizden istediğim ekipleri kurun ve 1 ay içerisinde bu işi halledip fidanlarımızı toprakla uluşturalım. 2021’in ilkbaharında işi bitirelim.” dedi.
Reşadiye Tozanlı’da Ceviz Dikimi
Reşadiye Tozanlı’da; Abdurrahmanlı, Çat, Dalpınar, Dolay, Döllük, Dutdibi, Eyüp, Esenköy, Gökköy, Gurbetli, Gülburnu, Güneygölcük, İsmailiye, Kuzgölcük, Özenli (Öküzlü), Özlüce, Sazak, Tozanlıfındıcak, Uğurlu, Yoğunpelit köyleri muhtarları ile Dutdibi’nde bir araya gelerek, fidan diken Vali Dr. Ozan Balcı, köy muhtarlarına özel ağaçlandırma projesiyle yapılacak uygulamayı anlattı. Vali Dr. Ozan Balcı, “Tozanlı Vadisinde 5 bin dekar alanda 80 bin ceviz fidanı dikiyoruz. Tozanlı hattı boyunca yeni alanlar tespit edeceğiz. Özel ağaçlandırma projesi ile daha çok alana fidan dikmek için kurduğumuz ekiple çalışıyoruz. Tozanlı Vadisini meyve ağaçlarıyla donatacağız.” dedi.
Programlara Vali Dr. Ozan Balcı, Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Şahin, Tokat Ticaret ve Sanayi Odası (Tokat TSO) Başkanı Ali Çelik, Orman İşletme Müdürü Mehmet Sandalcı ve Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Orman İşletme Şefliklerinin yetkilileri katıldı.
DCIM101MEDIADJI_0044.JPG

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Tozanlı Vadisi Ceviz Bahçesi Oluyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking giriş meritking kingroyal madridbet giriş idealacesports.com