takip et takip et
Manşet

21 Ağustos 2019 - 19:45:04

TOPÇAM FESTİVALİ YAĞLI PEHLİVAN GÜREŞLERİ

Tokat Belediyesi tarafından Gümenek mesire alanında Topçam Festivali Yağlı Pehlivan Gürüşleri düzenlendi.

Kırkpınar’ın Başpehlivanı Ali Gürbüz, eski Kırkpınar Başpehlivanlarından Recep Kara ile birlikte 450 güreşçi katıldı. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği güreşlerde renkli görüntüler yaşandı. Binaların çatısına çıkan vatandaşlar güreşleri izleyebilmek için adeta bir birileri ile yarıştı. Sabah saatlerinde başlayan güreşler akşam saatlerine kadar devam etti.

450 PEHLİVAN GÜREŞTİ 
Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, 7’incisi düzenlenen güreşlerde ilk defa yağlı güreş yapıldığını belirterek; “Tokat, bugün güreş sporunda çok özel bir gün yaşadı. Tokat güreşçi yatağı bir şehir. Ata sporumuz güreşimize önem veren ve ciddi anlamda güreşlerin yapıldığı bir şehir. Son 20 gün içerisinde Tokat’ın ilçelerinde köylerinde 8 tane yağlı güreş organizasyonu düzenlendi. 
Gümenek Mesire alanında düzenlediğimiz yağlı Güreşlere yaklaşık 7 Bin civarında insanımız katılım sağladı. Çok ciddi bir seyirci kitlemiz var.
Bu yıl 7. Güreş organizasyonumuzu düzenledik. Daha öncekiler karakucak şeklindeydi bu yıl ise Belediye olarak yağlı pehlivan güreşlerini organize ettik. Topçam Festivali ismiyle bu güreşleri başlattık. İnşallah önümüzdeki yıllarda da bunu devam ettireceğiz. Toplam 450 güreşçimiz bu meydanda güreşti. Kırkpınar’da Başpehlivanlarımız Tokat’ta güreş severlerin huzurunda oldular.
Hiçbir spor dalında tekbirler, dualar, salavatlar yokken ata sporumuz Güreş sporunda hepsi mevcut. Tokat’ın güreşte kendisinden söz ettiren bir il olması için daha güzel organizasyonlar düzenleyeceğiz. Güreş alanını düzenleyeceğiz, tribünler yapacağız. Daha fazla güreşçimizi şehrimize getireceğiz. Seneye çok daha güzel güreşlerde buluşmayı ümit ediyorum. Şehrimize, Tokatlı güreş severlere, sporcularımıza, hocalarına ve ailelerine hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Topçam Festivali kapsamında düzenlenen yağlı pehlivan güreşlerinde Ali Gürbüz, rakibi Faruk Akyon’u yenerek güreşlerin başpehlivanı oldu. Madalyasını alan Gürbüz, önemli güreşçiler yetiştirmiş olan Tokat’ta güreşmekten mutlu olduğunu dile getirerek, “Birinci olduğum için mutluyum. Önümüzde Elmalı güreşleri var. Oraya hazırlıklarımız devam ediyor. İnşallah orada birinci olarak sezonu kapatmak istiyorum” diye konuştu. 

ER MEYDANINDA EVLİLİK TEKLİFİ

Düzenlenen yağlı güreşlerde birinci olan güreşçi madalya töreni sonrasında birincilik kürsüsüne çıkarttığı kız arkadaşına evlilik teklifi yaptı. 

Güreş sevenlerin yoğun ilgi gösterdiği güreşlerde pehlivanlar birincilik kürsüsüne çıkabilmek için yarıştı. Küçük Orta Büyükler Kategorisinde birinci olan Sabit Yetgin (33) kürsüye çıkarak madalyasını aldı. Güreşlere katılan kız arkadaşını Tansu Kılıçarslan’a er meydanına davet ederek birincilik kürsüsüne çıkaran Yetgin, diz çökerek evlilik teklifi yaptı. Kız arkadaşından evet cevabına alan güreşçi yüzük taktı. Daha sonra birlikte kürsüye çıkarak basına poz veren ikiliyi protokol üyeleri tebrik etti. 


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

SafaTV © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR