Tokat TOGÜ Küresel Yaşamın Anahtarı: “Doğanın Dijital Dönüşümü” Sempozyumu Başladı

featured

Tokat Valiliği, Üniversitemiz ve Tokat İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen Küresel Yaşamın Anahtarı: “Doğanın Dijital Dönüşümü” Sempozyumu başladı. Tokat İl Milli Eğitim Müdürlüğü Konferans Salonunda gerçekleştirilen sempozyuma Tokat Vali Vekili Osman SARI, Rektörümüz Prof. Dr. Fatih YILMAZ, İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet ÖZDEMİR, Eğitim Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Erdal ŞENOCAK, kurum amirleri, akademisyenler, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.
Tokat Vali Vekili Osman SARI yaptığı konuşmada, “Her zaman söylediğim bir şey vardır. Bir, sıfırdan her zaman öncedir. Ülkemiz için yapılan her şey değerlidir ve önemlidir. Uluslararası sempozyumumuz Tokatımıza, ülkemize, milletimize hayırlı olsun. Yurtdışından gelen misafirlerimize de hoş geldiniz diyorum” dedi.
Rektörümüz Prof. Dr. Fatih YILMAZ yaptığı konuşmada, “Bilim, teknoloji ve doğa ile iç içe geçmiş böyle kapsamlı bir konuyu ele almak için bir arada bulunuyoruz. Üniversite olarak doğanın ve teknolojinin bir araya geldiği bu önemli etkinliğin bir parçası ve paydaşı olmaktan son derece mutluyuz. Dijital teknolojiler, son yıllarda yaşamımızın her alanını derinden etkiledi. İnternet, yapay zekâ, veri analitiği gibi konular sadece teknoloji dünyasının değil, aynı zamanda tüm toplumların gündeminde önemli bir yer edindi. Ancak bu dönüşümün sadece teknoloji ile sınırlı olmadığını, aynı zamanda doğanın da bu süreçte büyük bir rol oynadığını unutmamalıyız. Doğa yüzyıllardır insanlığın yaşam kaynağı olmuştur. Fakat iklim değişikliği, doğal kaynakların tükenmesi, biyoçeşitlilik kaybı gibi sorunlar ile birlikte doğanın dijital dönüşümü, sürdürülebilir bir geleceğin anahtarı olabilir diyoruz. Üniversite olarak bu önemli konuya odaklanmaya ve bu dönüşümün liderlerinden biri olmaya kararlıyız. Portekiz, Belçika, Slovakya ve İspanya’dan paydaşlarla ortak yürütülen bu sempozyumun çıktılarının insanlığın ortak refahı ve Ülkemiz için faydalı olmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.
Tokat İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet ÖZDEMİR yaptığı açılış konuşmasında, “Uluslararası sempozyumlar çok önemlidir. Doğanın daha yaşanabilir hale gelmesi, çocuklarımızın özellikle iklim değişikliği konularında farkındalığının artması, daha sürdürülebilir ekolojik çevre ve aynı zamanda öğrenmenin de dijitalleşmesinde emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
Portekiz’den sempozyuma katılan Mariana Santoz SİLVA ise yaptığı konuşmada, “Burada tüm ekibimizle birlikte Erasmus adına konuşmaktan onur duyuyorum. Bazılarımız öğrenci bazılarımız da akademisyen olarak burada bulunuyoruz. Bu projeler, sürdürülebilir bir yaşam için bizlere olanak sunacak niteliktedir. Dijitalleşme ile sürdürülebilirlik çalışmaları konusunda işbirliği içerisinde bulunmak bizim için onur verici bir durumdur. Bizleri konuk ettiğiniz için çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından Tokat Merkez ve İlçelerde eğitim gören okulların proje sergisi il protokolü tarafından gezildi. Küresel Yaşamın Anahtarı: “Doğanın Dijital Dönüşümü” Sempozyumu oturumlar şeklinde gün boyu devam edecek.

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Tokat TOGÜ Küresel Yaşamın Anahtarı: “Doğanın Dijital Dönüşümü” Sempozyumu Başladı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir