takip et takip et
Güncel

1 Haziran 2019 - 17:58:37

Tokat Çiğköfte

Tokat Çiğköfte olarak çiğköftenin tarihçesi ve tokat çiğköfte siparişlerini en iyi buradan alabilirsiniz.

Tokat Çiğköfte sektöründe oldukça başarılı neredeyse Tokat’ın her yerinde çig köfteci bulunmakta.

Bu sayfada Çiğ köfte nedir Çiğ köfte ne demek Çiğ köfte ile ilgili sözler cümleler bulmaca özetlemek gerekirse Çiğ köfte anlamı tanımı açılımı Çiğ köfte ile alakalı bilgiler resimleri Çiğ köfte lafları yazıları kelimesinin lügat manası nelerdir almanca ingilizce türkçe çevirisini bulabilirsiniz.

İyice dövülmüş çiğ etle ince bulgura biber, soğan, baharat, salça, maydanoz katılıp bulgur yumuşayıncaya kadar yoğrulduktan sonrasında pişirilmeden biçim verilerek yenen köfte

“Çiğ köfte” ile alakalı cümleler

"Kadın, pişmemiş köfteden bir sıkımını kocasına uzattı." - O. Kemal

Çiğ köfte hakkındaki bilgiler

Çiğ köfte; bulgur, isot, kıyılmış et, salça, soğan, maydanoz ve muhtelif baharatların yoğurulup karıştırılması ile hazırlanmakta olan, pişirilmeden tüketilen, Şanlıurfa yöresine ait bir yiyecektir. Şanlıurfa’nın haricinde Adana, Adıyaman, Gaziantep, Diyarbakır, Mardin, Elazığ, Malatya şeklinde şehirlerde de bölgesel farklılıklar gösteren pişmemiş köfteler yapılmaktadır. Genellikle ince ve uzun (sıkma) köfte parçaları gibi ve marul yaprağı ile servis edilir. Şanlıurfa’da aleni, birtakım yörelerde de lavaş ekmeği ile tüketilir.

Çiğ köfte, muhteviyatındaki bulgurun şişme özelliğinden dolayı bekletilmeden, tazeyken yenmesi ihtiyaç duyulan bir besindir. Çiğ et sebebiyle oluşabilecek -başta tenyazis olmak suretiyle- muhtelif hastalıklar sebebiyle etsiz pişmeden köfte çeşitleri de imal edilmeye başlanıyor. Bu tür pişmeden köftede çeşitli sos ve baharatlarla etli pişmemiş köfte görüntüsü ve lezzeti yansılamak edilir. Türkiye’de Sağlık Bakanlığı kararıyla etli çiğ köftenin satışı yasaklanmıştır.

Has pişmeden köfte taş üstünde tokmak ile dövülerek macun biçimine getirilen sinirsiz ve yağsız et ile yapılmaktadır. Çok çeşitli pişmeden köfte tarifleri olmakla beraber ölçüler genel olarak 1 ölçüt ince köftelik bulgura 1 ölçek özel yapılmış yağsız-sinirsiz et şeklindedir.

8 kişilik pişmemiş köfte için malzemeler
Çiğ köfte ile ilgili Cümleler

Hadi pişmemiş köfte yiyek.
Çiğ köfte yiyek metre?
Dün çiğ köftecideydik.
Çiğ köfte yiyelim metre?
Canım çiğ köfte çekti.
Hadi çiğ köfte yiyelim.

Kaynak

https://nedir.ileilgili.org/%C3%A7i%C4%9F+k%C3%B6fte

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

SafaTV © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR