takip et takip et
Manşet

19 Nisan 2020 - 14:11:04

TOKAT CHP İL BAŞKANLIĞINDAN BASIN AÇIKLAMASI

CHP Tokat İl Başakanı Mak. Müh. Çağdaş KURTGÖZ Yaptığı Basın Açıklamasında Şöyle Konuştu kapalı tutulan ve işlerini kısıtlı yürüten vatandaşlarımızı dinlemek lazım Dünyada olduğu gibi, Ülkemizde de Koronavirüs Salgını nedeniyle zorlu bir süreç yaşıyoruz, görünmez bir düşmanla savaşıyoruz. Öncelikle; bu çetin mücadelede bizleri korumak adına gece, gündüz, zor şartlarda çalışan Sağlık Çalışanlarımıza teşekkürü borç biliriz.Koronavirüs […]

CHP Tokat İl Başakanı Mak. Müh. Çağdaş KURTGÖZ Yaptığı Basın Açıklamasında Şöyle Konuştu

kapalı tutulan ve işlerini kısıtlı yürüten vatandaşlarımızı dinlemek lazım

Dünyada olduğu gibi, Ülkemizde de Koronavirüs Salgını nedeniyle zorlu bir süreç yaşıyoruz, görünmez bir düşmanla savaşıyoruz. Öncelikle; bu çetin mücadelede bizleri korumak adına gece, gündüz, zor şartlarda çalışan Sağlık Çalışanlarımıza teşekkürü borç biliriz.Koronavirüs Salgını; toplum hayatında önemli değişiklikler olmasına sebep oldu; insanlar sosyal yaşamlarını zorunlu olarak rafa kaldırdılar, hayat rutinlerini alınan tedbirlere uydurmaya çalışıyorlar. Hali hazırdaki vaziyetten, insanların ruhsal durumlarının olumsuz etkilendiği bir gerçektir. Ancak bu süreçte Halkımızın, özelikle de Ticaret Erbabımızın, Ekonomik sıkıntıları için etkin önlemler alınmazsa, bunun telafisi olmayacaktır ve bunun yaratacağı psikolojik travma daha büyük olacaktır.Devletin Koronavirüs Salgını karşısında aldığı tedbirlerin, toplum sağlığını koruma amaçlı alındığı bir gerçektir. Ama alınan tedbirler neticesinde yaşanan mağduriyetlerde olduğu ortadadır. 24 Mart 2020 tarihli açıklamamızda; “Devletimizin bu duruma karşı açıkladığı bir önlem paketi var ve bunları olumlu buluyoruz. Bu tedbirlerin, insan ve çözüm odaklı olmasını, sözde kalmamasını temenni ediyoruz” demiştik.Ancak, başta kapalı tutulan işyeri sahipleri olmak üzere, iş ve ciro kaybına uğrayan işletmelerimizin bu krizin faturasını kendi ceplerinden karşılamak zorunda kaldıklarını görüyoruz. Bu sektörler kaderleri ile baş başa kalmışlardır. Kredi olanakları, ödeme ertelemeleri gibi pansuman tedbirler uzun vadede fayda sağlamayacaktır. İşte Devletin şefkat eli bu zamanda lazımdır. Cumhuriyet Halk Partisi olarak biz, üzerimize düşen görevi yaparak, İktidar Partisi Mensuplarını, Tokat Halkının sesini duymaya davet ediyoruz:

Berber, kuaför ve güzellik salonu işleten esnaflarımızdan bize gelen bilgilere göre; birçok işyeri sahibi 21 Mart tarihinden bu yana kapalı durumda olan işyerlerini kalıcı olarak kapatma riski ile karşı karşıyadır. Esnaflarımız, Kaymakamlıklardan sosyal yardım olarak dağıtılan biner liradan ihtiyaç sahibi meslektaşlarının yararlanamadığını söylemektedir. Kira, Maaş gibi ana gider kalemlerini ödeyememek bir yana mesleklerini icra edemedikleri için geçim sıkıntısı yaşamaktadırlar.

 

  1. Lokanta, Kafe ve benzeri sektörlerde faaliyet gösteren esnaflarımız, müşterilerine sadece paket servis yaparak günlük masraflarını dahi kurtaramadıklarını, giderlerini ödemekte zorlandıklarını söylüyorlar. Evdeki Vatandaşların geçim sıkıntısı çektiğini, zaten evlerinde yemek yaptıklarını, bu yüzden yemek siparişi vermekten kaçındıklarını söylemektedirler. Birçok işyerinin bu gidişata ayak uyduramayacağı, yakında kepenk indireceğini beklediklerini belirtmektedirler.
  1. Öğrenci, İşçi vs. Servisçilik işi yapan firmaların işleri durmuş vaziyettedir. Eğer okulların açılması gecikirse bu esnafların durumu ne olacaktır? Yine; İşçi Servislerine, Seyahat Firmalarına, Nakliyecilere talep yok denecek kadar azdır. Oysa bu firmaların ödemeleri devam etmektedir.
  1. Yine bir açmazda Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinde yaşanmaktadır. Özel okullarda olduğu gibi bu Merkezlere de “Ara Tatiller” veya “Yaz Tatillerinde” telafi uygulaması yaparak zararlarını tazmin etmeleri telkin edilmiştir. Oysa bu kurumlar yılın 12 ayı aralıksız faaliyet göstermesi sebebiyle, çalışmadıkları süreler direkt olarak zarar hanelerine yazılmaktadır. Bu firmalarımızda ekonomik istikrar paketinde açıklanan ve mücbir sebep kapsamında sayılan sektörler arasına kendilerinin de alınarak SGK, KDV ve vergi ödemelerinin ertelemesinin sağlanması, olağanüstü durumdan kaynaklı kamuda çalışan öğretmen ve yöneticilere yapıldığı gibi mücbir sebepten kaynaklı tatil süresince yapılamayan derslerin yapılmış sayılacak şekilde bir önceki ay gerçekleşen ödenekler dikkate alınarak, kurumlarına ödeneklerin aktarılmasını talep etmektedirler.
  1. Bu süreçte, herkesin korunma amaçlı evde kaldığı günlerde; görevlerini yerine getirmek için risk alarak habere gitmek zorunda olan Basın Mensuplarına destek paketi açıklanmalıdır.
  1. Ev ve İşyeri kiraları ile ilgili bir düzenleme yapılmaması, mal sahiplerini ve kiracıları karşı karşıya getirmekte, her iki tarafta mağduriyetler ortaya çıkmaktadır.
  2. Bizim önerimiz; alınan tedbirler kapsamında, Devlet Eliyle “Kapalı Tutulan ve İşlerini Kısıtlı Yürüten İşyerlerine”; yapılan yardımlar ve sunulan imkânlarda öncelik sağlanmasıdır. Hatta bu sektörlerin zararlarının ve faiz ödemelerinin sübvanse edilmesi, uzun vadeli, faizsiz kredi imkânı sağlanmasıdır.

Görüldüğü üzere, Devletimizin sunduğu imkân ve destekleri topluma verimli şekilde yaymak hususunda sorunlar vardır. Bunu yapmak için her kesimin sesine, ihtiyacına kulak vermelisiniz, yani çoğulcu ve katılımcı demokrasiyi işletmelisiniz. Siyasi hesaplarınızı bir kenara bırakmalı, kulaklarınızı tıkamaktan vazgeçmelisiniz. Halkımız biz siyasilerden yapıcı olmamızı, sorunlarına çare bulmamızı bekliyor…

 


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

SafaTV © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR