Tokat Çamlıbel İşyurdunda OKA Desteğiyle Üretime Katkı

featured

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın (OKA) desteğiyle, Tokat T Tipi Açık ve Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda üretim, istihdam ve mesleki yeterlilik konularında başarılı projeler yürütüldü.

3 farklı alanda uygulaması tamamlanan projeler ile Çamlıbel Mevkiindeki iş yurdunda ilin katma değerli üretim ekonomisine katkı sağlanıyor.

OKA Genel Sekreteri İ. Ethem Şahin ve Tokat Yatırım Destek Ofisi (YDO) İl Koordinatörü Mehlika Dicle, proje alanlarını ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Coğrafi İşaret Tescilli “Tokat Bez Sucuk” Üretimi Yapılıyor

Ajansın 2019 Yılı Kırsal Kalkınma ve Tarımda Dönüşüm Mali Destek Programı kapsamındaki “Tokat Bez Sucuğu Üretim Tesisi” Projesi ile yerel, bölgesel ve ulusal çapta rol model olmuş 300 metrekare büyüklüğünde bir tesis kuruldu. Tesiste coğrafi işaret tescilli Tokat Bez Sucuk üretiliyor.

Üretim bandında 30 hükümlünün yer aldığı tesiste son 2 ayda 2600 Kg sucuk üretimi yapıldı. Üretilen Sucuklar, ELBAN markasıyla Türkiye’deki tüm ceza infaz kurumlarında, adliye kantinlerinde, kamu lojman kantinlerinde, halk satış mağazalarında ve internet üzerinden satışa sunuluyor.

COVID-19 ile Mücadele Sürecinde 1,5 Milyon Maske ve Tulum

Tüm Dünyayla birlikte ülkemizin de etkisi altına girdiği COVID-19 pandemi sürecinde hızlı müdahalelerin gerçekleştirildiği 2020 Yılı COVID-19 ile Mücadele ve Dayanıklılık Programı kapsamında Tokat T Tipi Açık ve Kapalı Ceza İnfaz Kurumu İşyurdunda “Koruyucu Maske ve Giysi Üretim Atölyesi” kuruldu.

Atölye pandemi süreci boyunca güvenilir ve hijyenik koşullar içerisinde 1,5 Milyon maske ve tulum üreterek, Tokat ilinde yaşayan halka, kamu kurumlarına ve ülkemizdeki cezaevleri personeline ve risk altındaki hükümlülere en ekonomik şekilde maske ve tulum temin etti.

Proje, mesleki öğrenme ve yetkinlik kazandırarak istihdama katkı sağlaması yönünden de önem taşıyor. Atölyede çalışan hükümlü personel, hükümlülük durumları sona erdiğinde Tokat ilinde faaliyet gösteren hazır giyim fabrikalarında istihdam ediliyor.

Fizibilite Desteğiyle Yeni Bir Yatırım Değerlendiriliyor

OKA’nın 2019 Yılı Fizibilite Destek Programı kapsamında ise “Tokat T Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu İş Yurdu Müdürlüğü Besi ve Kesimhane Tesisi Fizibilitesi” Projesi yürütüldü.

Proje kapsamında, Tokat T Tipi Açık ve Kapalı Ceza İnfaz Kurumu tarafından kurulması planlanan tesis için fizibilite raporu, mimari çizimler ile statik, elektrik mekanik vb. projeleri hazırlandı.

Bu proje fikri ile modern bir besi işletme tesisi kurularak açık ceza evlerindeki atıl gücün üretime ve topluma kazandırılması amaçlanıyor. Besi çiftliğinde en az 40 hükümlü çalıştırılacak olup işletme sürekli üretim yapan ve eğitim verilen bir tesis haline gelecek. Proje kapsamında 500 başlık besi tesisi, 150 başlık karantina yeri, gübre çukuru, makine parkı, mezbahane ve parçalama tesisi yapılacak.

Besi tesisinde çalıştırılacak ve hükümlüler tahliye sonrasında sivil hayatta da hayvancılık yapmaya teşvik edilecektir. Besi çiftliği yanında kurulacak olan kesimhanede en az 10 hükümlü çalıştırılacak olup çalıştırılacak personellere kasaplık eğitimleri verilecek ve 4 ilçe, 1 belde halkına hizmet sağlanacak.

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Tokat Çamlıbel İşyurdunda OKA Desteğiyle Üretime Katkı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking giriş meritking kingroyal madridbet giriş idealacesports.com