takip et takip et
Manşet

16 Mart 2021 - 13:54:41

TOGÜ’ye Cami Kazandırılıyor

Vali Dr. Ozan Balcı,  Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi (TOGÜ) Taşlıçiftlik Kampüsü’ne kazandırılacak 7 bin 540 kişilik Muhammed Emin Saraç Camisi ve Kültür Merkezi çalışmaları başlama programına katıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’mızın okunmasıyla başlayan programda TOGÜ Rektörü Prof. Dr. Bünyamin Şahin, Tokat Milletvekili Mustafa Arslan, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu’nun konuşmalarının ardından kürsüye çıkan Vali […]

Vali Dr. Ozan Balcı,  Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi (TOGÜ) Taşlıçiftlik Kampüsü’ne kazandırılacak 7 bin 540 kişilik Muhammed Emin Saraç Camisi ve Kültür Merkezi çalışmaları başlama programına katıldı.
Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’mızın okunmasıyla başlayan programda TOGÜ Rektörü Prof. Dr. Bünyamin Şahin, Tokat Milletvekili Mustafa Arslan, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu’nun konuşmalarının ardından kürsüye çıkan Vali Dr. Ozan Balcı, yapılacak cami ve kültür merkeziyle üniversitenin güzel bir yapı kazanacağını söyledi. Yapının geleceğimizi inşa edecek gençlerin yetişmesine önemli katkılar sunacağını belirten Vali Dr. Ozan Balcı, “Aslında ben Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi’nin yerini de çok beğeniyorum. Çok da güzel eserler var. Bu vesileyle buranın kurulmasından bu güne kadar gelmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederim.
Akademisyenlerimizin rektörlerimizin, şehirdeki dinamiklerin aktörlerin katkılarıyla güzel işler yapılmış, üniversitemizin önünün daha açık olduğunu düşünüyorum. Hem kurulum alanıyla hem ürettikleriyle hem de akademik anlamda dünyaya kattıklarıyla beraber çok kaliteli, nitelikli bir üniversite olacağına canı gönülden inanıyorum. “ dedi.
TOGÜ’de  çok güzel işlerin yapılmaya devam ettiğini kaydeden Vali Dr. Ozan Balcı, “Sulusaray Kaplıcaları’nı üniversitemiz  ile birlikte yapıyoruz. Fizik tedavi rehabilitasyon merkezi olarak bu proje  Tokat’a bir kıymet değer.  Bu anlamda üniversite  insanların sağlığına katkı sağlamış olacak.” diye konuştu.
Tokat’ta eğitim adına güzel işler olduğuna işaret eden Vali Dr. Ozan Balcı, “Tokat’ta eğitimde şu anda tam 1 milyarlık yatırım var. İnşallah 1,5 yıl içerisinde bitecek. Tokat deprem kuşağı olduğu için 76 tane okulu yeniden yıkıp yapıyoruz. 72 tane okulu da güçlendirmeye aldık. Toplam parasal değeri 1 milyar. Yine üniversitemizin katkısıyla belediyemizle güzel bir bilim merkezi kazandıracağız Tokat’a, projesi de bitmek üzere. Bu bölgede bir cazibe merkezi olacak; özellikle gençlere, çocuklara çok katkı sağlayacak. İçinde astronomi odasından, matematik odasına, güzel sanatlardan müziğe, fizik odasına kadar değişik bilimsel çalışmaların yapılacağı güzel bir bilim merkezi olacak. Bunlar aslında üniversiteyi de destekleyen işler. Şehirde yapılan bilim adına yapılan faaliyetler, üniversitenin kendi içinde yapılan bilimsel, kültürel faaliyetler birbirini çok etkiliyor. Şehre de çok katkı sağlıyor. Daha çok katkı sağlayacağını düşünüyorum.” şeklinde konuştu.
Şehrin pandemiden dolayı öksüz kaldığını söyleyen Vali Dr. Ozan Balcı, “Üniversite kapalıydı, çocuklar yoktu. Okullar şehri şenlendiren kurumlar, şehrin dinamizmi. İnşallah pandemide sona erer, şehre daha çok enerji pompalanır.” dedi.
Birlik ve beraberlik içerisinde yapılan işlerle şehrin büyüdüğüne işaret eden Vali Dr. Ozan Balcı, şunları kaydetti:
Tarım Lisesi Çok Orijinal Bir İş
Bir de tarım lisesi kuruldu.  Türkiye’de de bir iki oluyor. Yine spor lisesi de buraya taşınacak. Bence o da çok orijinal bir iş. Üniversitenin gücünden yararlanmak,kısacası birlik, beraberlik uyum olunca şehir çok büyüyor. 600 bin kişinin yaşamına katkı sağlayan kararlar alınıyor, uygulamaya geçiriliyor. Ben bu alınan kararların gerçekleştirilen ve gerçekleştirilecek işlerin Tokat’ımızın, Tokatlı hemşehrilerimizin huzurlarına, refahlarına yaşamlarına çok anlamlı katkı sağlayacağına inanıyorum.
Reşadiye Termal Meslek Lisesi Kuruyoruz
Reşadiye Termal Meslek Lisesi kuruyoruz. Çocuklar oradan meslek kazanacak. Şimdi 100 yataklı otel kuracağız inşallah. Proje aşaması bitiyor, Mayıs’ta temeli atılır. Tokat’ta çok güzel işler oluyor. Bunlar şehrin şehir olmasına katkı sağlayacak şeyler.
Tokat’a 8 Kütüphane Kazandırıyoruz
Tokat’ın kütüphanesi de yeniden yapılıyor. Yaklaşık 10 milyonluk bir yatırım. Niksar’ın kütüphanesi ihale ediliyor. Reşadiye’nin kütüphanesi başladı. Daha sonra Pazar’da eski hükümet konağını restore ettirip kütüphane olarak kazandıracağız. Başçiftlik, Almus, Artova, Yeşilyurt, tam 8 tane kütüphaneyi de inşallah 1,5 iki yıl içerisinde Tokat’a kazandırmış olacağız.
Zenginleştirilmiş Kütüphaneler Çok Önemli
Bunun yanında 76 tane yeni yapılan okula ve güçlendirilen 72 okula, zenginleştirmiş kütüphane yapacağız. Ayrıca 100’e yakın da yapıldı. Bunlar da bitince en çok zenginleştirilmiş kütüphanenin olduğu yer olmuş olacak Tokat. Bu da çocukların kitap okuması içisindan çok önemli ve anlamlı.
Tokat’ta Güzel İşler Oluyor
Kısacası Tokat’ta güzel işler oluyor. Herkesin katkısı var. Milletvekillerimiz, belediye başkanımız, rektörümüz, il genel meclis başkanımız, daire amirlerimiz, sivil toplumumuz, özellikle üniversitemiz, akademisyenlerimiz, bu bir imece usulüyle gidiyor.”
Vali Dr. Ozan Balcı, konuşmasında üniversiteye kazandırılacak kültür merkezi ve camii projesinde emeği geçenlere teşekkür ederek, yapılan güzel işlere desteğinin  tam olduğunu söyledi.
Programa Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat Milletvekili Mustafa Arslan, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, TOGÜ Rektörü Prof. Dr. Bünyamin Şahin, İl Genel Meclis Başkanı Erol Duyum katıldı.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

SafaTV © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR