TOGÜ Osmanlı’nın İlk Anayasasından Cumhuriyet’e Hakimiyet-i Milliye Konferansı Gerçekleştirildi

featured

Cumhuriyetin ilanının 100’üncü yılı dolayısıyla Üniversitemiz tarafından “Osmanlı’nın İlk Anayasasından Cumhuriyet’e Hakimiyet-i Milliye” konferansı gerçekleştirildi. 15 Temmuz Kongre ve Kültür Merkezi Milli İrade Salonunda düzenlenen konferansa Valimiz Numan HATİPOĞLU, Rektörümüz Prof. Dr. Fatih YILMAZ, Rektör yardımcılarımız, Rektör danışmanlarımız, akademik ve idari personelimiz ile öğrencilerimiz katıldı.
Rektörümüz Prof. Dr. Fatih YILMAZ yapmış olduğu konuşmada Cumhuriyetin ilanının 100’üncü yılı dolayısıyla Üniversitemizce gerçekleştirilen etkinlikler hakkında bilgiler aktardı. Rektörümüz Cumhuriyetin ilanının 100’üncü yılını kutlamaktan büyük bir mutluluk duyduğunu ifade ederek “Türkiye Cumhuriyetini daha yukarılara taşımak için var gücümüzle çalışacak, üretecek ve tarihini iyi bilen nesiller yetiştireceğiz” dedi. Rektörümüz Gazze’de yaşanan insan haklarına aykırı eylemleri şiddetle kınadığını, savaşın da bir an evvel bitmesini ümit ettiğini ifade etti. Rektörümüz, “Türkiye Cumhuriyetinin ilk yüzüncü yılı kutlu olsun diyor hep birlikte daha aydınlık ve güçlü yarınlara yürümek için birlikte çalışacağımızı ifade ediyorum” diyerek konuşmasını sonlandırdı.
Valimiz Numan HATİPOĞLU yapmış olduğu konuşmada Cumhuriyetimizin 100’üncü yıl dönümünün şafağında olmanın mutluluğunu yaşadığını ifade etti. 1910’lu yılların genel özelliklerinden bahseden Valimiz tüm dünyaya örnek teşkil eden mücadele sonucunda Türkiye Cumhuriyetinin kendi varlığını tüm dünyaya kabul ettirdiğini ifade etti. Bu mücadelenin esir olan tüm halklarda kurtulabilecekleri umudunu canlandırdığını söyledi. Valimiz, Türkiye Cumhuriyetinin seçilmiş iradesi ve demokrasisiyle dünyaya örnek olduğunu belirterek Türkiye Cumhuriyetinin mensubu olmaktan, ona hizmet etmekten büyük onur duyduğunu ifade etti. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Cumhuriyetimizin kuruluşunda, gelişiminde emeği olan tüm şehit ve gazilerimizi rahmetle andığını söyledi.
Açılış konuşmaları sonrasında konferansa geçildi. Konferansa İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Mehmet SANCAKTAR konuşmacı olarak katıldı. SANCAKTAR konferansında 1876 Anayasasından başlayarak devam eden süreçte oluşturulan anayasaları detayları ile açıkladı. Anayasaların karşılaştırmasını da yapan SANCAKTAR, Mustafa Kemal Atatürk’ün anayasa ile ilgili yaptıkları faaliyetlerden bahsetti. SANCAKTAR, dinleyicilerden gelen soruları da cevaplandırarak konferansını sonlandırdı.
Konferans sonrasında katılımcılar Üniversitemiz tarafından düzenlenen “Cumhuriyetin 100 Yıllık Serüveninde Tokat” konulu fotoğraf sergisi ile Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen fotoğraf sergisindeki eserleri inceledi.

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
TOGÜ Osmanlı’nın İlk Anayasasından Cumhuriyet’e Hakimiyet-i Milliye Konferansı Gerçekleştirildi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking giriş meritking kingroyal madridbet giriş idealacesports.com