takip et takip et
Manşet

27 Ekim 2020 - 14:27:04

TIBBİ ATIK STERİLİZASYON TESİSİ HİZMET VERMEYE DEVAM EDİYOR

Tokat-Turhal-Zile ve Pazar Belediyeleri Katı Atık Yönetim Birliği tarafından hayata geçirilen Türkiye’nin en modern Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi hizmet vermeye devam ediyor. Tokat Belediye Başkanı ve Katı Atık Yönetim Birliği Başkanı Eyüp Eroğlu, tesiste makine ve ekipman olarak revizyon yapılması için çalışmaların başlatılması talimatını verdi. Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisinin işleyişi hakkında açıklama yapan Tokat Belediyesi […]

Tokat-Turhal-Zile ve Pazar Belediyeleri Katı Atık Yönetim Birliği tarafından hayata geçirilen Türkiye’nin en modern Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisi hizmet vermeye devam ediyor.
Tokat Belediye Başkanı ve Katı Atık Yönetim Birliği Başkanı Eyüp Eroğlu, tesiste makine ve ekipman olarak revizyon yapılması için çalışmaların başlatılması talimatını verdi.
Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisinin işleyişi hakkında açıklama yapan Tokat Belediyesi Çevre Mühendisi Serdar Çakmak, pandemi sürecinde kullanılan ekipmanların artması dolayısıyla tıbbi atıklarda artış gözlendiğini söyledi.
Çakmak Tıbbi Atık Sterilizasyon Tesisiyle ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“Tesisimizin kurulu alanı 3 Bin metrekare büyüklükte olup kapalı alanı 760 metrekare bir alanda hizmet vermektedir. Tokat-Turhal-Zile ve Pazar ilçelerimizdeki tüm tıbbi atıklar tesisimize güvenli bir şekilde taşınarak burada bertarafını sağlıyoruz. 2019 yılı itibariyle toplanarak bertaraf edilen Tıbbi Atık miktarı 545 Ton dolayında iken 2020 yılı içerisinde bugüne kadar yaklaşık 620 ton atık toplanarak bertaraf edildi. Pandemi sürecinde atık miktarlarında artış meydana geldi. Toplama sıklığımız değişti. Belirli dönemlerde aylık 75 Ton tıbbi atık topladığımız oluyor. Atıklarımızın genelini sağlık kuruluşlarımız ve hastanelerimiz oluşturmakta. Sağlık çalışanlarımızın kullandığı ekipmanlardan kaynaklı bir artış söz konusu.
Tokat Belediye Başkanımız Eyüp Eroğlu’nun yönergeleri ile şehrimizin birçok noktasına maske atık toplama kutuları yerleştirildi. Kişisel tıbbi atıkları özellikle tek kullanımlık maskelerimizi bu toplama kutularında 72 saat bekletildikten sonra toplayarak birliğimizin bünyesinde bulunan tesislerde bertaraf ediyoruz.
Tesisin makine ekipman kurulu gücü yeterli seviyede olup, Belediye Başkanımız ve Birlik Başkanımız Sayın Eyüp Eroğlu’nun talimatları ile gerekli çalışmalar yapılarak 2 yıl sonra yeni bir ihale ile bazı ekipmanlarda yeni revizyonlar yapacağız. Şuanda tesisimizde en güncel teknolojileri kullanmaktayız.
Pandemi süreci sosyal faaliyetleri ciddi derecede etkilemiş olup, kullanım alanlarını daralttı. Kişisel sağlığımız için; maske, sosyal mesafe ve hijyene dikkat etmeliyiz” dedi.


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

SafaTV © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR