takip et takip et
Manşet

1 Mayıs 2020 - 11:02:31

Tarımsal ve Hayvansal Üretimi İzleme ve Değerlendirme Kurulu Toplantısı Yapıldı

Tarımsal ve Hayvansal Üretimi İzleme ve Değerlendirme Kurulu toplantısı Vali Dr. Ozan Balcı başkanlığında video konferans yoluyla yapıldı. Valilik Toplantı Salonunda gerçekleşen toplantıda tarımsal üretim, hayvansal üretim, gıda sanayi, tarım işçileri ve çiftçilerin faaliyetleri değerlendirildi. Tarımı, hayvancılığı, çiftçiyi, üretimi önemsediğini ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, “Bir taraftan Koronavirüs ile mücadele ederek, salgın hastalığın yayılmaması […]

Tarımsal ve Hayvansal Üretimi İzleme ve Değerlendirme Kurulu toplantısı Vali Dr. Ozan Balcı başkanlığında video konferans yoluyla yapıldı.

Valilik Toplantı Salonunda gerçekleşen toplantıda tarımsal üretim, hayvansal üretim, gıda sanayi, tarım işçileri ve çiftçilerin faaliyetleri değerlendirildi.

Tarımı, hayvancılığı, çiftçiyi, üretimi önemsediğini ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, “Bir taraftan Koronavirüs ile mücadele ederek, salgın hastalığın yayılmaması için tüm gücümüzle çalışacağız. Bir taraftan da tarımsal ve hayvansal üretim faaliyetlerinin aksatılmaması için gün gün tarım takvimi  çıkartıp, bu faaliyetleri takip edeceğiz. Hem izleyeceğiz, hem değerlendireceğiz, varsa engelleri kaldıracağız.” dedi.

HAYVANSAL ÜRETİM

Bu Yıl 100 Bin, 5 Yılda 500 Bin Koyunu Tokat’a Kazandıracağız
Tokat’ta hayvansal üretimi ve koyunculuğu geliştirme projesini önemsediğini kaydeden Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat’taki hayvan varlığını arttırmak için 5 yılda 500 Bin Koyun Projesinin uygulamaya geçtiğini belirtti. Tokat’ta bu yıl koyunculukla gerçekten uğraşan, üretime, hayvancılığa katkı sağlayan çiftçilere Ekim ayına kadar 100 bin koyun verileceğini söyleyen Vali Dr. Ozan Balcı, “Bu yıl 100 bin koyun, hedefimiz ise 5 yılda 500 bin koyunu Tokat’a Tokatlı çiftçimize ve Tokat’ın güzel meralarına kazandırmak.” dedi.

Hayvancılığı ve çiftçiyi önemsediğini dile getiren Vali Dr. Ozan Balcı, ilimizi küçükbaş hayvan merkezi haline getireceğiz. Proje ile ilimizin küçükbaş hayvan varlığını  % 25 artırmayı hedefliyoruz. Çiftçimizin ve üreticinin her zaman yanındayız. Tokat’ta hayvancılığı geliştirmek için bir sistem kuruyoruz. Ekiplerimiz sürekli meralarda, yaylalarda ve sahada olacak. Koyunculuk desteği verdiğimiz çiftçilerimize kaba yem desteği de sağlayacağız. Geliştirdiğimiz bu proje ile yerel üreticililerimizin gelir seviyeleri artırılarak, üretimi teşvik edeceğiz.” dedi.

BİTKİSEL ÜRETİM

244 Bin 590 Ceviz Dikildi, 60 Bin de Niksar Cevizi Aşılandı
Tokat genelinde 15 bin 287 da alanda 244 bin 590 ceviz dikildiğini ve bundan 3 bin çiftçimizin yararlandığına ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat’ın mevcut ceviz üretiminin iki katına çıkarıldığını, çiftçimize üreticimize önemli katkı sağlandığını dile getirdi.

Vali Dr. Ozan Balcı, 60 bin ceviz fidanına kendine has tadı kokusu aroması ile Niksar Cevizi aşılandığını ifade etti. Bu fidanların çiftçilere ve üreticilere dağıtılacağını kaydeden Vali Dr. Ozan balcı, Niksar Cevizi üretiminin devam edeceğini söyledi.

400 Dönüm Çilek Bahçesi Tesisi
Tokat il genelinde geçen yıl 250 dönüm alana çilek ekildiğini ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı,  bu yıl mayıs ayında; 400 çiftçiye 1 dekar alan çilek bahçesi tesis edileceğini söyledi.

Çiftçilerimize Kaba Yem Desteği
Çiftçilere kaba yem desteği verildiğini ve verilmeye devam edileceği dile getiren Vali Dr. Ozan Balcı, “Geçen yıl toplamda 3.500 çiftçimize 32 bin da alanda 125 ton kaba yem tohumu desteği sağlandık. Bu yıl da destekler devam edecek ve 100 tona yakın kaba yem bitkisi desteği sağlayacağız.” diye konuştu.

3 Bin Dönüm Asma Yapılacak
Vali Dr. Ozan Balcı, şunları söyledi. “Bağcılığı Geliştirme Projesi kapsamında Tokat merkez, Pazar ilçesi Çayköy, Erbaa, Niksar, Pazar, Turhal ve Zile ilçelerinde yaklaşık 750 çiftçiye 3 bin dönüm de bağcılık desteği verilecek.

Başçiftlik’te Geç Turfan Kiraz ve Meyve Bahçesi Kuruluyor
Başçiftlik’te kirazcılığı destelemek için bin 500 dekar alanda Kiraz Üretimini Geliştirme Projesi uygulanacak. Bu kapsamda ayrıca elma, erik, armut gibi meyvelerden oluşan geç turfanda bahçe kurulacak. Her yerde kiraz bitmişken buranın kiraz ve meyvelerini vatandaşlarımıza ulaştırılacağız.”

TARIM İŞÇİLERİ

Tarım İşçilerinin Durumu
Tokat’a tarım işçilerinin gelmeye devam ettiğini ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, Koronavirüsle mücadele kapsamında tarım işçilerinin çalışmalarını yürütebilmeleri için gerekli tedbirlerin alındığını kaydetti.

TARIMSAL SANAYİ

Tarım ve Gıda Sanayi
Toplantıda Tarımsal, hayvansal alanda kurulması planlanan Tokat bez sucuğu üretim, süt, arıcılık meyve paketleme, marmelat üretim, bağcılık sektörü gibi çeşitli alanlarda projelendirilen ve kurulması planlanan tesisler ele alınarak gelinen son nokta değerlendirildi.

Kadının Gücü Tokat’ın Gücü Kooperatifleri Kuruldu
Toplantıda, 600 yıllık geleneksel üretim yöntemlerinin modern üretim sistemleri ile birleştirilerek kadınlarımızın ürettiği ürünlerin, belirlenen logo, dizayn, tasarım, paketleme, sertifikasyon ve Türk Gıda Kodeksine uygun bir standartla pazara sunulmasının hedeflendiği kadınlarımızın bir araya gelmesi ile her ilçede ilçe adı ile Tokat merkezde de Tokat’ın Gücü Kadının Gücü adıyla kooperatiflerin kurulduğu hatırlatıldı. Önümüzdeki dönemlerde başta elektronik ortamda olmak üzere kadınlarımızın ürettiği ürünlerin tüketici ile buluşacağı kaydedildi. Böylece Tokatlı kadınlarımızın aklından, zekasından, yetenek ve yetilerinden faydalanılacağı vurgulandı.

Tarımın, Üretimin, Çiftçinin Hayvancılığın Dostuyuz
Tarımın, hayvancılığın, çiftçinin ve üreticinin dostu bir vali olarak, her zaman tarıma destek olduğunu kaydeden Vali Dr. Ozan Balcı, ilimizde bir taraftan koronavirüs ile mücadele tedbirlerinin aksatılmadan sürdürülürken, bir taraftan da üretim ve tedarik zincirinin devam etmesi için çalışmaların titizlikle yürütüldüğünü belirtti.

Tarımı ve çiftçilerimizi önemsediğini ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, çalışmalarda emeği geçen herkese teşekkür etti.

Toplantıya kurul üyeleri katıldı.

Tokat’ta Devam Eden Kamu Yatırımları Değerlendirildi

Vali Dr. Ozan Balcı, video konferans yoluyla düzenlediği toplantıda Tokat’ta devam eden kamu yatırımlarını değerlendirerek, son durum ile ilgili bilgi aldı.
Valilik Toplantı Salonunda gerçekleşen toplantıda Milli Eğitim, Gençlik Spor, Kültür Turizm, Tarımsal Gıda Sanayi, Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar, Kalkınma Ajansı, KÖYDES ve İl Özel İdaresi yatırımları ele alınarak safahatları değerlendirildi.
İlgili kurum müdürlerinden çalışmalarla tek tek ayrıntılı bilgi alan Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat’ın ve Tokat halkının gelişmesine, zenginleşmesine, refahına katkı sağlayacak projeleri çok önemsediğini söyledi. Tokat’a değer üreten, değer katan her çalışmanın yanında ve destekçisi olduğunu ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı,  “Hepimiz devletimizin ve milletimizin işini yapıyoruz. Aşkla, şevkle, merhametle, yorulmadan, yılgınlık göstermeden çalışacağız.” dedi.
Video konferans yoluyla düzenlenen toplantıya İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali, İl Kültür ve Turizm Müdürü Adem Çakır, Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mahmut Özdemir, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Recep Gökçe, Vakıflar Bölge Müdürü Yılmaz Kılınç, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Yılmaz, OKA İl Koordinatörü Mehlika Dicle ve KUDEP temsilcileri katıldı.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

SafaTV © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR