takip et takip et
Manşet

10 Temmuz 2020 - 14:09:32

TARIM VE ORMAN BAKANI DR.BEKİR PAKDEMİRLİ TOKATTA KÖYDE YAŞAMAK İÇİN NEDENİM VAR PROJESİNE START VERDİ

Tarım ve Orman Bakanı Dr Bekir Pakdemirli, Tokat Valiliği tarafından hayata geçirilen “Köyde yaşamak için bir sürü nedenim var” projesi kapsamında gerçekleştirilen küçükbaş hayvan dağıtım törenine katıldı. Bakan Pekdemirli, kent merkezine 15 km uzaklıkta bulunan Topçam Yaylası eteklerinde düzenlenen programda çobanların kaval dinletisine katılıp, dağıtımı gerçekleştirilen koyun sürüsünün içerisine girdi. Burada “Köyde yaşamak için bir […]

Tarım ve Orman Bakanı Dr Bekir Pakdemirli, Tokat Valiliği tarafından hayata geçirilen “Köyde yaşamak için bir sürü nedenim var” projesi kapsamında gerçekleştirilen küçükbaş hayvan dağıtım törenine katıldı.
Bakan Pekdemirli, kent merkezine 15 km uzaklıkta bulunan Topçam Yaylası eteklerinde düzenlenen programda çobanların kaval dinletisine katılıp, dağıtımı gerçekleştirilen koyun sürüsünün içerisine girdi. Burada “Köyde yaşamak için bir sürü nedenim var” projesi kapsamında çiftçilere dağıtılan hayvanları yakından inceleyen ve temsili olarak bir besiciye çek takdimi yapan Pakdemirli’ye çoban kepeneği ile birlikte kuzu hediye edildi.
“Köyde yaşamak için bir sürü nedenim var” projesi kapsamında çiftçilere 1 yıl ödemesiz 5 yıllığına faizsiz kredi sağlanıyor. Ziraat Bankası tarafından finanse edilen projede Kredi Garanti Fonu da ilk kez tarımsal bir projeye garantörlük yapıyor. Ayrıca Kayseri Şeker A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatifi de çoğalacak hayvanların erkek olanlarına kesim garantisi veriyor.
Tarım ve Orman Bakanı Dr Bekir Pekdemirli: Tarımsal desteği 2 yılda yüzde 52 artırarak, 22 Milyar Liraya çıkardık. Tarımsal hasılamız da sizler de buna karşılık vererek yüzde 45 tarımsal hasılamız arttı. Ve 2 yılda artan bu tarımsal hasılamız 275 Milyar liraya ulaştı. Bugün ülkemiz tarımsal hasılada Avrupa’da 1, dünyada ise ilk 10 içinde. Bu başarı; verdiğimiz desteklerin ve elbette tarım-orman paydaşlarının, yani sizin emeklerinizle hâsıl oldu. Bu vesileyle her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyor, kazançlarınıza bereketler diliyorum.
Evet; Anadolu’da hepimizin bildiği bir söz vardır. “BUĞDAYLA KOYUN; GERİSİ OYUN” Bu, bizim coğrafyamızı ve kültürümüzü en iyi ifade sözlerden biri. Çünkü Anadolu, buğdayın anavatanıdır ve koyunla keçi de; bu coğrafyanın kültürüdür, tadıdır, tuzudur. 18 yıldır olduğu gibi bundan sonra da, yeni projelerle küçükbaş hayvancılığı desteklemeye devam edeceğiz.
Küçükbaş hayvan etinin özendirilmesi ve Pazar payının arttırılmasına yönelik çalışmalar da başlattık. Zayıf meralar ile nadas, anız ve bitkisel üretime uygun olmayan alanları hemen değerlendirmeye başladık. Ana amacımız protein bakımından oldukça zengin, yumuşak ve lezzetli olan küçükbaş hayvan etinin toplam kırmızı et tüketimindeki payını daha da arttırmak. Şuanda tükettiğimiz etin yüzde 10’unu küçükbaştan sağlıyoruz. Küçükbaşın payı yüzde 10. Bu oranı inşallah 2023’te yüzde 20’ye çıkarmayı hedefliyoruz.
Tabi Tokatta çok önemli bir küçükbaş projesi daha başlattık. Bu projeyle dişi kesiminin önlenmesi, hayvan sayısının artırılması, kırsalda kalkınma ve göçün önlenmesi, üretim ve tüketiminde küçükbaş payının artırılmasını amaçlıyoruz. Peki, bu proje, Tokatlı yetiştiricimize hangi imkânları sunacak? Küçükbaş sürüsünü büyütmek isteyenler ve daha önce hayvancılık yapmış olanlar, Ziraat Bankasından 150 Bin Liraya kadar ipoteksiz ve teminatsız kredi kullanabilecek! 100 bin Liraya kadar olan kısmı sıfır faizli olan bu krediler, 1 yıl ödemesiz, 5 yıl vadelidir. Eğer 50 bin Lira ilave kredi istenirse, yüzde 4,5 gibi düşük bir faizle, 18 ay vadeli olarak bu imkândan faydalanabileceklerdir.
programda yer alan köylü vatandaşlar ”Bize teşvik çıkınca başvurduk oraya, gittim koyunlarımı kendim aldım. Bize öyle önerdiler, siz alacaksınız size banka ödeyecek dediler. Oradan gittim koyunlarımı aldım, getirdim. Valiliğimiz de gel gördü. Bakanımız da geldi. 60 koyun aldım. Çok sağ olsun böyle bir proje yaptıkları için teşekkür ediyorum onlara.

 


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

SafaTV © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR