takip et takip et
Manşet

20 Ağustos 2020 - 14:02:39

TARİHİ SULUSOKAK YAĞMURDA ARTIK SUSUZ OLACAK

Tokat Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü ekipleri Sulusokak Caddesi’nde yağmursuyu ve kanalizasyon hatlarının yenileme çalışmalarını tamamladı. Şehrin turizm açısından en işlek caddelerinden biri olan ve 900 Adımda 900 Yıllık tarihi içinde barındıran; Erenler, Cemalettin ve Cami-i Kebir Mahallelerimizin doğal su toplama alanı olan Sulusokak bölgesi her yağışta küçük sel görüntülerine neden oluyordu. Tokat’ın tarihi kalbi […]

Tokat Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü ekipleri Sulusokak Caddesi’nde yağmursuyu ve kanalizasyon hatlarının yenileme çalışmalarını tamamladı.

Şehrin turizm açısından en işlek caddelerinden biri olan ve 900 Adımda 900 Yıllık tarihi içinde barındıran; Erenler, Cemalettin ve Cami-i Kebir Mahallelerimizin doğal su toplama alanı olan Sulusokak bölgesi her yağışta küçük sel görüntülerine neden oluyordu. Tokat’ın tarihi kalbi olarak da görülen bu alanda Takyeciler Camii ile Ali Paşa Camii arasında yer alan tarihi altyapı hattı kullanılacak.

Sulusokak bölgesi Aslanlı Han önünden başlayarak, Taşhan arkasından Meydan Hatuniye Camii önüne kadar devam eden yağmursuyu hattı çalışmalarını yerinde inceleyen Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, drenaj çalışmalarının tamamlandığını söyledi.

Başkan Eyüp Eroğlu çalışmalarla ilgili yaptığı açıklamada; “Olağanüstü hava koşullarında, sel baskınlarının kontrol altına alınarak drene edilebilmesi için yaz aylarını iyi değerlendirerek şehrimizin birçok noktasında altyapı çalışmalarımızı tamamladık.

Sulusokak bölgesi şehrimizin hem turizmi açısından hem de nüfus yoğunluğu açısından en önemli bölgelerinden biri. Tarihi birçok ögeyi içinde barındıran Sulusokak’ta Aslanlı Han önünden başlayarak, Taşhan, Gaziosmanpaşa Bulvarı ve devamında Meydan Camii’ne kadar olan kısımda Ø 800’lük entegre contalı buhar kürlü, betonarme borularla yağmur suyunu Behzat deresine deşarj edeceğiz. Yaklaşık 2 Km’lik uzunlukta yer alan hattımızın yenileme çalışmalarını bitirmiş bulunuyoruz. Yine hat üzerinde 85 metre yeni tip mazgal yapımını da tamamladık. Ayrıca bölgede yer alan tarihi altyapı hattını da temizledik. Takyeciler Camii ile Ali Paşa Camii arasında yer alan bu tarihi hattımızı yeniden kullanıma açtık. Yüksek drenaj debisi sayesinde yüzey suyunun hızlıca yeraltına alınarak kısa zamanda tahliye edecek ve olası sel baskınlarının önüne geçmiş olacağız. Bölgemize, şehrimize hayırlı olsun” dedi.


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

SafaTV © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR