Sevgililer Günü Nasıl ve Ne Zaman Ortaya Çıktı?

featured

Sevgililer Günü, her yıl 14 Şubat’ta kutlanan bir tatildir ve dünya çapında milyonlarca insan tarafından kutlanmaktadır. Ancak Sevgililer Günü’nün kökenleri, eski Roma İmparatorluğu’na kadar dayanmaktadır. Orijinal olarak, Roma’da üç günlük bir festival olan Lupercalia olarak bilinen bir festival olarak kutlanıyordu. Ancak, bu festival Hristiyanlık dine dönüşmeden önce yasaklandı. Daha sonra, 14 Şubat, Aziz Valentin’in ölüm yıldönümü olarak kutlandı. Sevgililer Günü’nün modern kutlamaları, İngiltere’de 14. yüzyılda başladı ve Kuzey Amerika’da 19. yüzyılda popüler hale geldi. Bugün, Sevgililer Günü, tüm dünyada sevdiklerine sevgi ve romantizm ifade etmek için bir fırsat olarak kutlanmaktadır.

Sevgililer Günü

Her sene 14 Şubat tarihinde neredeyse bütün dünyada kutlanmakta olan özel günlerden biri olmaktadır. 14 Şubat günü tamamen bir katolik kilisesinin inancını esas almaktadır. 14 Şubat günü Valentine adındaki bir katolik inancına mensup biri tarafından Roma’da bayram olarak ilan edilmiştir. Bu yüzden de bazı ülkelerde 14 Şubat günü, Valentine günü olarak da bilinmektedir. Valentine sözcüğünün anlamıysa Batı toplumlarında yaşamakta olan kişiler arasında sevgi duyulmakta olan kişi diğer deyişle sevgili manasına gelmektedir.

14 Şubat Sevgililer Günü Kim İcat Etti?

14 Şubat gününün aşk olgusuyla olan bağının eski antik dönemlere kadar uzanmış olduğu bilinmektedir. Sevgililer günü olarak kutlanmakta olan bu 14 Şubat gününde Zeus ile Hera’nın kutsal olan bir evlilik yaptıklarına inanılmaktadır. Ayrıca bu tarihte bir keçinin kurban verildiği görüşü yer almaktadır. Yaklaşık olarak 496 senesinde Papa Gelasius tarafından ilan edilmiş olan 14 Şubat Sevgililer Günü, günümüzde halen sevgili olan kişilerin birbirlerine hediye almakta oldukları özel birer gün olarak kutlanmaya devam etmektedir.

Sevgililer Gününe Ne Almalıyım?

14 Şubat tarihine gelinmesiyle beraber sevgilisi olan kişiler sevgililerine ne tür bir hediye alacakları konusunda arayışta olmaya başlamaktadırlar. 14 Şubat sevgililer gününde sevgili olanların birbirlerine hediye almalarından dolayı hediye satışlarında da artış görülmektedir. Sevgililer günü’nün hikayesi bilindiği üzere 14 Şubat tarihinde başlamıştır. Sevgililer arasında özel bir anlam taşıyan 14 Şubat Sevgililer Günü’nde alınabilecek hediye fikirleri şunlardır;

 • Güzel bir mekânda hafta sonu tatili yapmak
 • Bütün gün birlikte vakit geçirmek
 • Eğer kişinin ilgi alanına giriyorsa ona teknolojik hediyeler almak
 • Sevgiliye ummadığı bir anda oldukça romantik bir sürpriz yapmak
 • Sevgiliye parfüm hediye etmek
 • Sevgiliye cüzdan hediye etmek
 • Sevgiliye ayakkabı hediye etmek
 • Sevgiliye saat hediye etmek
 • Sevgiliye dekorasyon ürünü hediye etmek
 • Sevgiliye kişiye özel kupa hediye etmek
 • Sevgiliye birlikte fotoğrafın bulunduğu bir çerçeve hediye etmek
 • Sevgiliye birlikte fotoğrafın bulunduğu bir telefon kılıfı hediye etmek

14 Şubat Sevgilime Ne Yapabilirim?

14 Şubat sevgilime ne yapabilirim? Sorusu sevgilisi olan kişiler arasında oldukça fazla merak edilmekte olan sorular arasında yer almaktadır. Hiç şüphesiz ki bu tür soruların yanıtları da sevgilisi olan kişiler için oldukça fazla önem taşımaktadır. Bu tür soruların yanıtları için birden fazla seçenek yer almaktadır.

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Sevgililer Günü Nasıl ve Ne Zaman Ortaya Çıktı?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking giriş meritking kingroyal madridbet giriş idealacesports.com
Portobet Giriş