Sakal dökülmesinin 6 önemli nedeni Ve 3 doğal çözümü

featured

Sakal dökülmesinin birçok nedeni olabilir ve bu durum erkeklerin hayatı boyunca karşılaşabilecekleri yaygın bir sorundur. Saç dökülmesi ile aynı şekilde, sakal dökülmesi de genellikle genetik faktörlere bağlıdır ancak yaşam tarzı, beslenme ve stres de bu sorunu etkileyebilir. Bu yazıda, sakal dökülmesinin altında yatan altı yaygın nedeni ve doğal çözüm önerilerini bulacaksınız. Seyrek sakalınız varsa, bu yazıyı okuyarak daha kalın ve sağlıklı bir sakala sahip olmanın yolunu öğrenebilirsiniz.

Türkiye’de Sakal Dökülmesi Sorunu ve Nedenleri

Sakal Neden Dökülür?

Erkekler için sakal güç ve maskülinitenin bir sembolüdür. Sakal, çene hattını vurgular ve erkeğin daha kuvvetli ve erkeksi görünmesini sağlar. Ancak sakallar bazı nedenlerden dolayı dökülebilir ve bu erkekler için bir problem haline gelebilir. Sakal dökülmesi nedenleri arasında en yaygın olanlar; vitamin eksikliği, stres ve sakal kıran hastalığıdır. Sakal dökülmesi yaşayanlar, Cildiye doktoruna başvurabilir ya da doğal tarifleri uygulayabilirler.

Sakallarım Neden Dökülüyor?

Vitamin Eksikliği

Sakal dökülmesinin temel nedenlerinden biri vitamin ve mineral eksiklikleridir. D vitamini, çinko, magnezyum, kalsiyum, A vitamini, K2 vitamini ve E vitamini gibi mikro besin maddelerinin eksikliği, vücuttaki endokrin fonksiyonlarını etkiler. Bu da dolayısıyla sakalların ihtiyaç duyduğu enzimatik dönüşümleri gerçekleştirmez ve sakal dökülmesine sebep olabilir.

Stres

Stres, vücuttaki birçok şeyi kötü etkiler ve görünüşümüzde de değişikliklere sebep olabilir. Sakalların yavaş uzaması, dökülme veya seyrekleşme gibi sorunlarla karşılaşıyorsanız, stresten mümkün olduğu kadar uzak durmaya çalışmalısınız.

Sakal Kıran

Sakal kıran hastalığı, oval ya da yuvarlak şekillerde dökülmelere neden olur. Tedavisi ilaç, merhem veya steroid enjeksiyonu ile yapılır. Sakal kıran hastalığına yakalandıysanız, Dermatoloji (Cildiye) bölümüne başvurmanız gerekmektedir.

Kemoterapi ve Radyasyon Tedavisi

Kemoterapi veya radyasyon tedavisi, bağışıklık hücrelerini baskıladığı için sakal ve saç dökülmelerine sebep olabilir.

Doğal Döngü

Sakal dökülmesinin en doğal nedeni, sakalların saçlar gibi ara ara dökülmesi doğal döngüsü olabilir. Bu durumda normalden daha fazla sakal dökülmesi görülebilir, ancak sakallar bir süre sonra yeniden çıkacaktır.

Testosteron Eksikliği

Sakalların durumu, erkeklik hormonu olarak bilinen testosteron hormonunun eksikliği ile de ilgilidir. Testosteron hormonu, sakal kıllarının uzamasını destekler. Hormon seviyesi azaldığında, sakal kılları da dökülmeye başlar. Yaşlandıkça, sakalların bir kısmı yavaş yavaş kaybedilir.

Doğal Çözüm Yöntemleri: Sarımsak ile Sakal Çıkarma

Bitki Uzmanı Suna Dumankaya’dan Sakal Çıkaran Kür Tarifi

Malzemeler

  • 2 diş sarımsak
  • 1 yemek kaşığı vazelin
  • 1 yemek kaşığı ardıç katranı
  • 1 yemek kaşığı limon suyu

Yapılışı

Sakal çıkarama yöntemleri arasında en etkili yöntemlerden biri sarımsak kullanımıdır. Ancak öncelikle sakal dökülmesinin nedenini tespit eden bir uzmana başvurmanız gerekmektedir. Sarımsak kürü hazırlamak için, 2 diş sarımsağı ezin ve sakal çıkarmak istediğiniz bölgeye sürün. Gözeneklerin açılması için 1 saat bekletin. Ardından, 1 yemek kaşığı vazelin, 1 yemek kaşığı ardıç katranı ve 1 yemek kaşığı limon suyunu karıştırın ve sakalların çıkmadığı bölgelere uygulayın. Her akşam uygulamalısınız.

Prof. Dr İbrahim Saraçoğlu’dan Sakal Çıkaran Kür Tarifi

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, sakal çıkaran bir kür tarifi vermiştir. Sarımsak, kürün ana maddesidir ve sakal kıllarını canlandırır. Tüm sakallarınızı tıraş ettikten sonra, birkaç diş sarımsağı dövün ve yüzünüze masaj yaparak u

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Sakal dökülmesinin 6 önemli nedeni Ve 3 doğal çözümü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking giriş meritking kingroyal madridbet giriş idealacesports.com