takip et takip et
Manşet

23 Kasım 2020 - 10:32:47

S.S YENİ TOKAT ESNAF VE SANATKARLAR KREDİ VE KEFALET KOOPERATİFİ BASIN BİLDİRGESİ

Bildiğiniz üzere Çin’de başlayan ve tüm dünyaya yayılan Koronavirüs salgını küresel bir sorun olarak dünya gündemini işgal etmeye devam ediyor. Geçmişte olduğu gibi salgın hastalıkların bugün de insanlığı tehdit edebildiği gerçeğini görerek, salgınla küresel boyutta mücadele edildiğine şahit oluyoruz. Dünya Sağlık Örgütü, Birleşmiş Milletler gibi kuruluşların yanı sıra ülkeler, salgının üstesinden gelebilmek adına sağlık sistemlerini […]

Bildiğiniz üzere Çin’de başlayan ve tüm dünyaya yayılan Koronavirüs salgını küresel bir sorun olarak dünya gündemini işgal etmeye devam ediyor. Geçmişte olduğu gibi salgın hastalıkların bugün de insanlığı tehdit edebildiği gerçeğini görerek, salgınla küresel boyutta mücadele edildiğine şahit oluyoruz. Dünya Sağlık Örgütü, Birleşmiş Milletler gibi kuruluşların yanı sıra ülkeler, salgının üstesinden gelebilmek adına sağlık sistemlerini ve ekonomilerini ayakta tutmak adına ardı ardına tedbirler alıyor. Tüm insanlık alınması gereken önlemlere ilişkin bilinçlendiriliyor.
Bu süreçten en çok etkilenen kesim hiç şüphesiz küçük sermayesi ve kapasitesi ile esnaf ve sanatkarımız oldu. Berber ve kuaförlerden kıraathanelere, eğlence yerlerinden lokantalara kadar pek çok işletme geçici süreliğine kapatıldı, toplu taşımada yeni kurallar kondu. Okulların kapanmasıyla okul kantinleri ve servis aracı işletmecileri tamamen durmuş durumda. Gelinen noktada, esnaf ve sanatkarımızın daha çok desteğe ihtiyaç duyduğu ortadadır.
Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketiyle esnaf ve sanatkarımıza kredi kefalet kooperatifleri aracılığıyla Halkbankasından kullandıkları Hazine destekli kredilerin üç aylık taksit ve faiz ödemeleri ertelendi. Yine Halkbankasından ertelemeli doğrudan kredi kullandırılması, kısa çalışma ödeneği, hane başına gelir desteği, vergi ve prim borçlarında erteleme, kamu kurumlarına ait işyerlerinden kira alınmaması gibi desteklerle esnafımız biraz olsun nefes aldı. Son olarak da kooperatif takibine intikal eden borçlar için esnafımıza yapılandırma kolaylığı getirildi. Verilen desteklerden dolayı başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere hükümetimize teşekkür ediyoruz. Devletimiz 25.000,00TL’lik pandemi kredisiyle, kredi kartıyla, kredi ertelemeleri ve yapılandırmalarla esnafımızın yanında olmuştur. Kooperatif üyelerimizin hemen hemen tamamına biz bu destek kredisinden faydalandırdık. Bu konuda emeği geçen başta personellerimiz olmak üzere ayrıca Halkbankası Tokat Şube Müdürümüz sayın Mükremin Gönül bey başta olmak üzere tüm halkbank personeline teşekkür ederim. Lakin bu sürecin bu kadar uzun süreceği ve virüsün bu kadar ilerleyeceği tahmin edilemediğinden Esnaf ve sanatkarlarımız yine zor durumda kalmış evine ekmek götüremeyecek hale gelmiştir.
Son zamanlarda Bizlerin duymuş olduğu gibi sizlerde duymuşsunuzdur yeni bir Vergi ve SGK yapılandırılması kapımızda; biz esnaf ve sanatkarların istediği arzuladığı uzun vadeli ve ödemesinin de en az 6 ay sonra başlamasıdır. Ödeme ne kadar geç başlarsa esnafımıza da o kadar daha nefes alma imkanı doğacaktır. Aynı şeyler Esnaf ve sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatifi kredileri içinde geçerli olması gerekiyor. Esnafımız virüsten öncede kış şartlarını ağır geçiriyordu, şimdide hem kış hem de virüs aynı anda esnafımızın başına adeta karabulut gibi çökmüş önünü göremeyen esnafımız kara kara düşünmektedir.
Sayın Cumhurbaşkanımızdan, esnaf ve sanatkarlarımıza kefalet kooperatifleri aracılığıyla kullandırılmış olan kredilerin, geri ödeme tarihlerinin faizlerinin hazinece karşılanmak kaydıyla, bir kez daha 6 ay süre ile yeniden ötelenmesini, Esnafımızın Sosyal Güvenlik Primleri, ödemelerinin yıl sonuna kadar devlet tarafından karşılanmasını, Esnaf ve sanatkarlarımızca ödenen işyeri kira stopajı uygulamasına son verilmesini, Salgının devam ettiği sürede temel gıda maddeleri ile temizlik ürünlerinden KDV alınmaması ya da bu oranın yüzde 1’e indirilmesini, Esnaf ve sanatkarlara doğrudan nakit desteği sağlanmasını, Esnaf ve sanatkarların 2020 yılı Mart ayından yıl sonuna kadar olan vergi ve sosyal güvenlik primi borçlarına, 2021 yılı Haziran ayından başlamak ve gecikme zammı ve faizi alınmamak kaydı ile 60 ayda geri ödenmek üzere yeni bir yapılandırma getirilmesini, kooperatifimizden kullanılan kredilerde geçmiş borçların yapılandırılması tekrardan gözden geçirilip onlara da yine aynı şekilde en az 6 ay veya 1 yıl ödeme erteleme yapılmasını talep ediyoruz.
Esnaf ve sanatkarlarımızın sadece devlet desteğine değil, halkımızın da desteğine ihtiyacı var. Her zaman sizlerin yanında olan yemediğini size yedirmeyen, veresiye defterini açan, ‘yoksa sonra verirsin’ diyen, ‘gel bir bardak çayımı iç’ diyerek muhabbetini esirgemeyen, cenazenizde, düğününüzde yanınızda olan, mahalleyi, sokağı gözetleyen kollayan esnafımıza sahip çıkma zamanıdır. Bizler de ilimiz de esnaf ve sanatkarın temsilcisi olarak, sizlere çağrıda bulunuyoruz. İçinden geçtiğimiz bu zor günlerde esnafımızın yanında olalım. Gelin alışverişinizi yerel esnaftan yapın. Yerel esnaftan alışveriş ekonomiye can vermek demektir. Çünkü küçük esnaf bizi biz yapan milli ve yerli değerlerimize sahip çıkandır. Yerel esnaftan alışveriş demek paranın şehir ekonomisinde kalması, ilimizin kalkınması demektir. Gün birlik günü, gün esnafa sahip çıkma günüdür.
Tüm millet el ele vererek bu günleri de elbette atlatacağız. Halkımızın da esnafına vereceği destekle daha iyi fırsatların doğacağına, yeniden eski günlere dönmeye, ticaretimizi artırmaya başlayacağımıza, yakın bir gelecekte refah seviyesi daha da yükselmiş, pandemi sürecinden ekonomisi çok daha güçlü bir ülke olarak çıkacağımıza yürekten inanıyorum.
S.S Yeni Tokat Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı
Sezai DEMİR


Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

SafaTV © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR