Rusya Alaska’dan Ne Kadar Uzakta?

featured

Rusya ve Alaska Arasındaki Bering Boğazı

Alaska ve Rusya Arasındaki Bering Boğazı

Rusya ile Alaska arasındaki mesafe, Bering Boğazı adı verilen bir su kütlesi tarafından ayrılır. Bu boğaz, en dar noktasında yaklaşık 55 mil uzunluğunda olmakla birlikte, Boğaz’ın ortasında iki ada yer almakta. Bu adalar, Rusya’ya ait olan Büyük Diomede ve ABD’ye ait olan Küçük Diomede Adası’dır. Aslında iki ada arasındaki mesafe sadece 3 millik bir uzaklığa sahip ve bu adalar, Rusya ile Alaska arasındaki mesafeyi oldukça kısaltmaktadır.

Rusya’nın Coğrafi Konumu

Rusya, Doğu Avrupa ve Kuzey Asya’da bulunan, dünyanın en büyük ülkesidir. Pasifik Okyanusu yönünde uzanan Avrasya kıtasında yer alan Rusya, yaklaşık 6,6 milyon mil karelik bir alanı kaplamaktadır. Alaskaya Kamçatka Krai bölgesinin doğu tarafında uzanır. Bu bölge dağlar, tundra, uçurumlar ve ormanlarla karakterizedir. Ayrıca bu bölgesinde birçok volkanik alan bulunmaktadır. Komutan Adaları ve Karaginsky, Rusya’nın bu kenarında bulunmaktadır.

Alaska’nın Eşsiz Coğrafyası

Alaska, Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı olan bir eyalettir. Kuzey Amerika kıtasında bulunan Alaska, yüzölçümü bakımından kıtanın en büyük eyaleti olmasına rağmen, nüfus bakımından oldukça seyrek bir yerleşimdir. Bu eyaletin coğrafi konumu, Rusya ile deniz sınırına sahip olması ve Pasifik Okyanusu’na komşu olması ile dikkat çeker. Aleut Adaları, eyaletin doğu boylamının çoğuna sahip olmasını sağlamaktadır. Ayrıca Alaska, Bering Boğazı’ndaki Rusya’nın karasularına sınırlanmaktadır. Son olarak, Eyalete 663.268 mil karelik bir alanı kaplamaktadır. Alaska, Pasifik Okyanusu’na 1.200 mil uzanan birçok yanardağ adasına ev sahipliği yapmakta ve diğer eyaletlere kıyasla en uzun sahil şeridine sahiptir.

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
Rusya Alaska’dan Ne Kadar Uzakta?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

meritking giriş meritking kingroyal madridbet giriş idealacesports.com
Portobet Giriş