RTÜK: Ağır yaptırımlar uygulanacak

featured

Seçim dönemlerinde, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından yayınlanan açıklamalara göre, seçim propaganda yayınları ve seçim haberlerinin veriliş şekilleriyle ilgili kuralların Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından düzenli olarak belirlendiği ifade edildi.

YSK’nın yayımladığı seçim takvimine göre, 14 Mayıs’ta gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için seçim süreci işlerken, radyo ve televizyon yayınlarında olası sorunların yaşanmaması için bazı hatırlatmalara ihtiyaç duyulduğu belirtildi. Seçime 10 gün kala başlayan yasak gereği, sözlü, görsel basın ve yayın araçlarında anket, kamuoyu araştırması ve tahminler yayımlanmamaktadır.

Propaganda serbestliği, oy verme gününden önceki gün olan 13 Mayıs Cumartesi saat 18.00’de sona erecektir. Bu nedenle, cumartesi günü mitingler saat 18.00’a kadar yayımlanabilecektir. Aynı gün, yani seçimden bir gün önce saat 18.00’den sonra yapılacak tartışma programlarında ise, seçimlere aday olmayan kişilerin katılımında sakınca bulunmamaktadır, örneğin gazeteciler ve akademisyenler gibi.

YSK kararlarına göre, seçim günü saat 18.00’a kadar basın yayın organlarında seçimler ve sonuçlarına ilişkin haber tahmini ve yorum yapılmasının yasak olduğu vurgulanmaktadır. Ancak, seçim günü saat 18.00 ile 21.00 arasında YSK tarafından seçimle ilgili haber ve tebliğler yayımlanabilecektir. Sandıkların kapanmasından sonra ise yayın serbestisi olmayacak ve seçim sonuçlarını açıklamak, gerçek dışı bilgiler vermek veya halkı yanlış yönlendirebilecek manipülasyon amaçlı yayınlar kesinlikle yasaklanmıştır.

14 Mayıs günü saat 21.00’dan sonra ise bütün yayınlar serbest olacak

0
tebrikler
Tebrikler
0
k_t_
Kötü
0
m_kemmel
Mükemmel
0
_zg_n
Üzgün
0
acayip
Acayip
0
komik
Komik
0
sinirli
Sinirli
RTÜK: Ağır yaptırımlar uygulanacak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir