takip et takip et
Büyük Manşet

31 Mayıs 2019 - 23:10:13

Pentagon, Türkiye’nin S-400’ler için ortak çalışma grubu kurulması önerisini reddetti

ABD Savunma Bakanlığı, Türkiye'nin S-400'ler konusunda ortak emek verme grubu kurulması önerisine karşı olduklarını bildirdi.

Açıklamada, ” S-400 benzer biçimde hava müdafaa sistemleri, F-35 benzer biçimde cenk uçaklarını düşürmek için üretildi. ABD’ye gelen Türk yetkililere bu tehlikeler iletildi.” ifadeleri kullanıldı.
CNN’in Ulusal Güvenlik Muhabiri Ryan Browne’nin eriştiği Pentagon açıklamasına gore, Amerika’li yetkililer Türkiye’nin önerdiği S-400 ortak emek verme grubu kurulması teklifini reddetti.

“Amerika’YE GELEN TÜRK YETKİLİLERE BU TEHLİKELER İLETİLDİ”

Açıklamada, “Türk ve Amerikan askerleri her ölçüde iletişimi sürdürüyor. S-400 gibi hava müdafaa sistemleri, F-35 şeklinde savaş uçaklarını düşürmek için üretildi. S-400’Şöhret radar sistemi, F-35’lere karşı tehlike oluşturmaktadır. Daha ilkin bu mevzuyla alakalı Amerika’den Türkiye’ye teknik takımlar gitti ve tıpkı şekilde Türk yetkililer de Amerika’yi ziyaret etti. ABD’ye gelen Türk yetkililere bu tehlikeler iletildi” ifadeleri kullanıldı.
Pentagon öneriye karşılık şekilde, “Bizim ortaklığımız ancak F-35 projesi ve Amerikan Patriot sistemleri içindir” açıklamasını yaptı.

TRUMP-ERDOĞAN GÖRÜŞMESİYLE GÜNDEME GELMİŞTİ

Önceki gün gerçekleşen Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump’ın telefon görüşmesi sonrası gündeme gelen ABD ile S-400 emek verme grubu kurulması teklifi Türkiye’nin döviz kurları karşısında rahatlamasına niçin bulunduğu iddia edilmişti.

ABD ile gerçekleşen görüşmeler ondan sonra Türkiye’nin Rus S-400 sistemini Haziran ayında teslim alamayabileceği açıklaması yapılmış ve dolar kurundaki aşağı yönlü hareket bu gelişmeye dayandırılmıştı.


Kaynak

https://www.haberler.com/pentagon-s-400-ler-icin-calisma-grubu-12106783-haberi/

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

SafaTV © Copyright Tüm Hakları Saklıdır

PressTR